Alfine 11 problem

Alfine 11 problem
Har just fått min efterlängtade Radon Skill 8,5 med alfine 11 nav. På första cykelturen trampade jag på i en uppförsbacke och växlade ner då det började gå tyngre. Det borde jag antagligen inte gjort för att helt plötsligt började tvåans växel rassla. Har nu konstaterat att tvåans växel i princip inte längre går att använda för framdrift (det hackar och rasslar) men växlarna 1,3-11 funkar fint.

Efter att ha googlat lite (finns ingen instruktion med som säger att växel inte får ändras under belastning) så konstaterar jag att växla, det måste man göra utan belastning.

Fråga till Happy: Är det här något man kan fixa själv genom att byta nån komponent i navet eller måste jag skicka tillbaka skiten för att få hela enheten utbytt?

Jag konstaterade också på första turen att kedjan var väldigt hårt spänd. Så spänd att när man trampar baklänges så går det typ trögt. Konstaterade också att cykeln var bestyckad med helt ok lampor kopplade på navdynamo.

Tacksam för svar.
Arvo
 
Alfine 11 problem
Tror det mer är ett internt problem i navet. 2:a växeln klarar nästan ingen belastning, när man trampar på så känns det som det "hoppar över i drivverket". Däremot kan man trampa om man inte belastar det så hårt.
 
Alfine 11 problem
Att köra med full belastning och växla med navväxlar är ingen bra lösning. De växlar på grund av att hjulen rullar utan någon större belastning.
 
Alfine 11 problem
Hej.

Har en Alfine8 sedan ett par-tre år tillbaka, har växlat i alla möjliga lägen (satt en twist istället för quick-shift som jag kallar för leksak) och har inte haft något problem alls.

Det måste vara fabrikationsfel, kontakta säljaren.
 
Tillbaka
Topp