hur många av oss har varit på mer än en bråkdel av dessa ställen? omröstning om saker man inte känner till är av ringa värde. faktiskt tvivelaktigt.
man får ett resultat som snarare visar; vilka av de här områdena har mest hajp?
ett tänkbart bättre upplägg vore; vilka av de här områdena har du själv besökt? betygsätt dem:)
Håller i stort med.
Sen är det inte helt uppenbart hur man ska tolka resultatet på "bästa sätt" i fallet med det föreslagna alternativa upplägget (eller för den delen sannolikt med i stort sett vilket upplägg som helst). Exempel på saker som man nog behöver fundera igenom i förväg.
Antal röstande per plats
I ett hypotetiskt extremfall skulle man kunna tänka sig följande (med en betygsskala från 1 till 5, med 5 som bästa betyg):
Plats A: en röstande som gett platsen en 5:a.
Plats B: 100 röstande, 99 har gett betyg 5 och 1 har gett betyg 4.
Man kan där finna argument för såväl plats A som plats B som "vinnare".
Värdet av en röst
Om man tänker sig två personer som röstar.
Person A röstar bara på plats P och ger den betyg 5.
Person B röstar på alla platser med betyg från 1 till 5 och ger plats P betyg 1.
Ska person A:s 5:a ges lika stor vikt som person B:s 1:a? Om det t.ex. skulle vara så att medelbetyget från personer som bara röstar på en plats är högre än medelbetyget från de som röstar på många platser är det i mina ögon inte givet.
Nu är detta förstås inget som i någon egentlig mening är viktigt. Om man ändå som teoretisk övning vill eftersträva "rättvisa" är det dock i mina ögon rimligt att man i förväg analyserar hur möjliga utfall kan komma att bli och besluta hur man ska hantera dessa. Att i efterhand, när man ser resultaten, börja justera utvärderingsmetoden är knappast "hederligt".
Ovanstående ska inte i sig ses som en invändning mot den föreslagna metoden utan mer som exempel på att det kan finnas en poäng i att i förväg försöka tänka igenom möjliga utfall och hur de kan hanteras s.a. man inte blir överraskad av utfallet och börjar justera utvärderingsmetoden i efterhand. Det kan också tänkas att analysen av möjliga utfall och hur man ska utvärdera kan leda till modifieringar i utformningen av röstningsförfarandet för att undvika svårtolkade situationer.