Åsikter om Kona

Ombäck

Medlem
Åsikter om Kona
God måndag på er allesammans, lite tidsfördriv såhär i lunchtimmen (regnar iaf här på schlättá och hur fördriver man lunchen bäst då? Jo, framör happys forum såklart:)

Tar gärna era åsikter om Kona i största allmänhet, krydda gärna med lite fakta som typ, livslängd, användningsområde, komponentgrupp mm
Lite sugen på deras nya ROVE som alltiallo-tourer-pendel-grusvägs-cykla-med-dotter-cykel

//Christoffer
 
Åsikter om Kona
Jag har svårt att formulera mig vettigt, men rent objektivt är deras glansdagar nog förbi, men de har stått för en del innovationer inom mtb. De är en stortillverkare som på något sätt lyckas lägga sig i en nisch, eller snarare betraktas som utanför mainstream. Modeller som Ute, Africa Bike eller Paddy Wagon är bra exempel.

Cyklarna är förhållandevis tunga / dåligt specade för pengarna, de får sällan toppbetyg i tester och det gnälls lite på t.ex. mtbr på billiga komponenter och tunga hjul emellanåt. Dock är de oftast rätt "stöddiga" vilket man kan anta hänger ihop med North Shore tänket om robusta cyklar och de verkar ha en lite mer pragmatisk approach till design.

Jag tror att ramarna är fina men jag kan för lite om sånt för att veta säkert. Läser man på mtbr verkar det vara en del som bygger riktigt seriösa åk på dem.

Dock är de trevliga att åka på tycker jag och jag gillar deras design för det mesta.
Men jag gillar känslan i dem, har ägt en gammal Fire Mountain och har nu en Dew Drop och en Unit och alla har gett smak för mer. Deras tech support på Konaworld har varit oklanderlig, snabba och bra svar.

Rove tycker jag ser grymt fin ut också. Som en lyxversion av min Dew Drop, borde därmed passa perfekt för vad du tänkt dig.
 
Åsikter om Kona
Kristoffer R skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag har svårt att formulera mig vettigt, men rent
> objektivt är deras glansdagar nog förbi, men de
> har stått för en del innovationer inom mtb. De
> är en stortillverkare som på något sätt lyckas
> lägga sig i en nisch, eller snarare betraktas som
> utanför mainstream. Modeller som Ute, Africa Bike
> eller Paddy Wagon är bra exempel.
>
> Cyklarna är förhållandevis tunga / dåligt
> specade för pengarna, de får sällan toppbetyg i
> tester och det gnälls lite på t.ex. mtbr på
> billiga komponenter och tunga hjul emellanåt.
> Dock är de oftast rätt "stöddiga" vilket man
> kan anta hänger ihop med North Shore tänket om
> robusta cyklar och de verkar ha en lite mer
> pragmatisk approach till design.
>
> Jag tror att ramarna är fina men jag kan för
> lite om sånt för att veta säkert. Läser man
> på mtbr verkar det vara en del som bygger riktigt
> seriösa åk på dem.
>
> Dock är de trevliga att åka på tycker jag och
> jag gillar deras design för det mesta.
> Men jag gillar känslan i dem, har ägt en gammal
> Fire Mountain och har nu en Dew Drop och en Unit
> och alla har gett smak för mer. Deras tech
> support på Konaworld har varit oklanderlig,
> snabba och bra svar.
>
> Rove tycker jag ser grymt fin ut också. Som en
> lyxversion av min Dew Drop, borde därmed passa
> perfekt för vad du tänkt dig.


Mja, att deras tid skulle vara förbi vet jag inte om jag skulle säga. Kolla in deras Carbon Operator till exempel. De har haft en svacka men jag tror att de kommer att komma tillbaka med deras nya line-up.
 
Åsikter om Kona
Ja, deras nya linje ser fin ut skulle jag säga. För tre år sedan sa jag urk om dem, men nu har de börjat göra moderna cyklar igen. Dock sprack ramarna titt som tätt en sväng för ett par år sen, säkert åtgärdat nu.
 
Åsikter om Kona
Köpte en Cadabra för en månad sedan. Grymt nöjd.

Specningen känns bra. Väger förhållandevis lätt. Gjord av scandium (69) som ska motsvara kolfiber vad gäller styrka/vikt. (kolfiber har förstås andra egenskaper som fiberriktning etc)

Oklart vilken cykel citatet refererar till "Even our large (19in) sample only weighed a hair over 25lb, which makes it lighter than the Specialized Carbon Epic and the Giant Anthem Composite in the same price range." -What Mountain Bike

Rove Review http://mtnroadcycles.blogspot.ca/2013/03/2013-kona-rove-review.html

Min bror köpte en Rove för samma ändamål som du frågar om och han verkar nöjd. Har inte själv hunnit provcykla den.
 
Åsikter om Kona
Man känner sig lite colare när man cyklar på Kona än din polare som cyklar Canyon, även om din polare troligtvis gjorde ett bättre köp...
 
Åsikter om Kona
Olga skrev:
-------------------------------------------------------
> Man känner sig lite colare när man cyklar på
> Kona än din polare som cyklar Canyon, även om
> din polare troligtvis gjorde ett bättre köp...

Känner mig lite splittrad då jag cyklar på både Kona och Canyon. <_< >_>
 
Åsikter om Kona
Olga skrev:
-------------------------------------------------------
> Man känner sig lite colare när man cyklar på
> Kona än din polare som cyklar Canyon, även om
> din polare troligtvis gjorde ett bättre köp...

+1
(Även om jag själv även äger en Canyon...så känner jag mig coolare på min Kona)
I mitt fall en 100mm FS XC som heter Four Deluxe från 2008.

Enda synpunkten är att jag upplever ramen som lite "flexig" när man lägger kraft på tramporna.
Samt att dom slarvat när dom svetsat ihop den. Baktriangeln sitter liksom inte parallellt med ramen. Inget jag såg när jag köpte den, som min första hoj, men det har irriterat mig mycket senare. Bla så får flexet bredare bakdäck att gå mot kedjestaget å slita på det på ena sidan. Har därför fått byta kedjestaget en gång.
 
Åsikter om Kona
Jag skulle säga att Kona haft en rejäl dipp de senaste fem åren, och tappat sin gigantiska marknadsposition som de hade 2001-2006. När resten av världen började satsa på AM och lättare vikt höll Kona fast vid sina gamla överbyggda Stinkys. Nu sedan något år har de ett nytt gäng på plats som satsar på MTB igen, med vettiga geometrier och specar. AM-hojen Process som kom förra årets visade på lite modernisering, nya Operator 2014 har visats och ser ruskigt bra ut. Mer nytt kommer visas senare i år. Jag skulle säga att nu är dom på uppgång igen och verkar ha bra designfilosofi.

Rove och Unit ser för övrigt ruskigt fina ut båda två!
 
Åsikter om Kona
Kona verkar ha ryckt upp sig ordentligt det senaste året.
Som Westman skriver så ser nya Operatorn riktigt, riktigt bra ut.

De har väl även haft ganska stora framgångar i Endruo cupen?
 
Åsikter om Kona
Luthman Photography skrev:
-------------------------------------------------------
> Kristoffer R skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Jag har svårt att formulera mig vettigt, men
> rent
> > objektivt är deras glansdagar nog förbi, men
> de
> > har stått för en del innovationer inom mtb.

>
> Mja, att deras tid skulle vara förbi vet jag inte
> om jag skulle säga. Kolla in deras Carbon
> Operator till exempel. De har haft en svacka men
> jag tror att de kommer att komma tillbaka med
> deras nya line-up.

Du har en poäng, de är onekligen på uppgång igen.
Satori ser också ut att vara en lyckad konstruktion!
 
Åsikter om Kona
bikechimp skrev:
-------------------------------------------------------
> Gjord av scandium (69) som ska motsvara
> kolfiber vad gäller styrka/vikt. (kolfiber har
> förstås andra egenskaper som fiberriktning etc)

Hmmm, troligen någon 0,5%ig legering el motsv.

Fr Wiki om Sc:
"World production of scandium is in the order of 2 tonnes per year in the form of scandium oxide. The primary production is 400 kg while the rest is from stockpiles of Russia generated during the Cold War. "
 
Åsikter om Kona
Kona gör fina stålcyklar, jag har en Unit jag är väldigt förtjust i. Honzo ser riktigt fin ut den med. Men de kanske inte ligger i framkant med xc-räsers direkt.
 
Åsikter om Kona
Vad gäller hållbarheten så tycker jag nog min supermisshandlade Blast med Deore från 2007 har klarat sej kanon. Har bara bytt framväxeln och växelwire fram o bak en gång. Då går den bara i skitväder på vinterhalvåret. Tvättas sgs aldrig. Dränker den i 5-56 ibland för att lea upp det som kärvar.
Ja, slitdelar som bromsbelägg o kedja samt kassett har ju också bytts förståss.
 
Åsikter om Kona
Diogenes skrev:
-------------------------------------------------------
> Köpte en Rove i fredags. Tänkte använda den
> för pendling och vinterträning. Första
> intrycket är odelat positivt.

Ska bli kul att höra och kanske se mer?
Har du tänkt köra med skärmar? Hur tycker du SRAM reval funkar, eller är det apex?

Christoffer
 
Tillbaka
Topp