Begagnat cykelköp - vad ska inspekteras?

a_west

Ny medlem
Begagnat cykelköp - vad ska inspekteras?
Jag letar efter en begagnad mtb. Men då dessa cyklar är mer slitvara än säg en landsvägscykel behöver jag lite tips om vad det är man bör leta efter/inspektera vid begagnat köp.

Det jag spontant kan komma på är:
1) Lager - nav + hjullager. De ska inte glappa.
2) Bromsar - läckage, glapp?
3) Framgaffel - glapp, slapp fjädring/dämpning (trött gaffel typ...), glapp i fästning styre-ramen?
4) Växlar - växlar de bra även under hårdare belastning?
5) Ekrar - slitna, raka hjul?
6) Ram - sprickor kring svetsningar?

Vad mer är bra att kolla på och hur samt vad kan jag skippa?

/Andreas
 
Begagnat cykelköp - vad ska inspekteras?
Kolla så kedjan inte är för utdragen. Man kan mäta med en kedjemätare eller en tumstock. 24 nitar (12 länkar) ska vara max 12 och 1/16 tum (12 tum och 1,6 mm). Är den mer utdragen än så kommer du behöva byta minst kedja och kassett. Är den mycket mer utdragen eller om det redan varit flera kedjebyten så kanske du även behöver byta vevpartiet. Kassett och kedja är ganska billigt men vevpartiet kostar en hel del.
 
Begagnat cykelköp - vad ska inspekteras?
Kolla ram, dämpare och hjul i den ordningen. Växlar o däck å sånt är förbrukningsvaror som inte bör avgöra ett köp i mitt tycke.

/T
 
Tillbaka
Topp