Belysning

Chopper

Ny medlem
Belysning
Nu när det, hur otroligt det än verkar, går mot höstmörker har jag börjat fundera på belysning till mina velocipeder.
Jag kör till jobbet året runt och har just börjat cykla skogen lite mer frekvent. Jag har 4 cyklar och har tänkt mej ny främre belysning till 2st.
Det ska då vara en vägbelysning och en skogsbelysning.

Den till väg ska då alltså inte blända, men ska vara så stark som möjligt då det är lite sisådär med gatljus där jag bor, men desto mer slask på vägen, och cykelbanor har vi inte hört talas om. Jag har ju sett Råd & Röns test där Sigma Lighster är segrare, men det testet är ju inte allomfattande och finns det något bättre idag? Jag vill gärna slippa ladda batteriet varje dag, och jag vill se i mörkret.

Belysningen till skogen bör ha kapacitet för tre timmars körning och ge en ordentlig bredd. Jag kan gärna komplettera med en bra hjälmlampa.

Jag har inget emot att importera eller köpa via nätet då jag i annat fall behöver transportera mej minst 10 mil för att komma till en fysisk butik.
 
Belysning
Chopper skrev:
-------------------------------------------------------
> Belysningen till skogen bör ha kapacitet för tre
> timmars körning och ge en ordentlig bredd. Jag
> kan gärna komplettera med en bra hjälmlampa.

Jag är mycket nöjd med MJ880 med spridningslins på ena dioden. Dyr lampa, men värd det. Har man tålamod kan man vänta på en bra rea. Hjälmfäste medföljer.
 
Belysning
Rattnalle skrev:
-------------------------------------------------------
> Till skogen är det hjälmlampa som gäller.
> Styrlampa är trevligt men kommer på en klar
> andraplats prioritetsmässigt.


Till skogen är det både styr- och hjälmlampa som gäller säger jag. Den ena kompletterar den andra perfekt.

Alternativt köper du kinesiskt/ebayish/solarstorm. Fler lampor till samma pris eller t.o.m lägre.
 
Belysning
bojsänke skrev:
-------------------------------------------------------
> Chopper skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Belysningen till skogen bör ha kapacitet för
> tre
> > timmars körning och ge en ordentlig bredd. Jag
> > kan gärna komplettera med en bra hjälmlampa.
>
> Jag är mycket nöjd med MJ880 med spridningslins
> på ena dioden. Dyr lampa, men värd det. Har man
> tålamod kan man vänta på en bra rea.
> Hjälmfäste medföljer.


Nånting i den stilen har jag tittat efter. Det finns liknande modeller på ibäj.
 
Belysning
Kung_Gustaf skrev:
-------------------------------------------------------
> Rattnalle skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Till skogen är det hjälmlampa som gäller.
> > Styrlampa är trevligt men kommer på en klar
> > andraplats prioritetsmässigt.
>
>
> Till skogen är det både styr- och hjälmlampa
> som gäller säger jag. Den ena kompletterar den
> andra perfekt.
>
> Alternativt köper du
> kinesiskt/ebayish/solarstorm. Fler lampor till
> samma pris eller t.o.m lägre.

Solarstorm är en av de jag kikat på. Det blir nog några sådana till skogen. :)
 
Belysning
Kilgore skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag är, som många andra, nöjd med min
> philipslampa för pendling och annan
> icke-skogskörning. Mkt bra ljusbild, och på
> lågintensitetsläget räcker den ganska länge.
> Köp medan de fortfarade finns.
>
> http://www.rosebikes.se/artikel/philips-saferide-8
> 0-led-bike-light--battery-front-headlamp/aid:64225
> 7
>
> Det finns dessutom massor av moddningstips o d
> här på forumet.

Så får det nog bli. Jag har ju sett den i äldre trådar, men tänkte att det kan ha kommit något nytt.
Det är nåt speciellt med Philips. Ofta gör de helt värdelösa prylar, men däremellan gör de närmast oslagbara produkter.
 
Belysning
Chopper skrev:
-------------------------------------------------------
> Det är nåt speciellt med Philips. Ofta gör de
> helt värdelösa prylar, men däremellan gör de
> närmast oslagbara produkter.

Min önskependlarsetup är Philips dynamomodell och någon bra navdynamo. Det blir så mycket laddande på vintern annars. Fast nu har jag redan skaffat batterimodellen och en massa Sanyobatterier, så det blir nog inte i år heller...
 
Belysning
Detta lyse kan verkligen rekommenderas jag kör igenom skogen året runt dygnet runt utan några som helst problem....2400lumen effektivt med när inte bilarna bländar av
 

Bilagor

  • 2014-07-23-19-12-51.png
    2014-07-23-19-12-51.png
    112.8 KB · Besök: 16
Belysning
En liten uppdatering: Efter mycket tvekan beställde jag en varsin Philips från Rosebike till mej och kärleken. Philips är i mina ögon inte det största kvalitetsmärket, men jag har fått krypa till korset.
Kan bara säja att de är över förväntan bra. Nu ska det bara till en hjälmlampa plus en skogslampa till Enduron, sen är jag redo för vintern. :) Har tänkt köra på solarstorm och ibäj.
 
Belysning
har kört med batteri lampor i 5år men bytade pendlarcykel i somras o där var navdynamo,gott att slippa hålla koll på batterier mm,tror lampan är på 20 lux,hur stark orkar navdynamon driva,har sett några på 70 lux,funkar det o hur länge håller en sån lampa??
 
Belysning
Sambal Oelek skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag tror min Nexus navdynamo klarar 3W (vid 6V,
> som ger 0,5A max ström).

Det blir lite tokigt att prata om effekt, och spänning, från (nav-)dynamos.

Elektriskt skiljer sig batterier och dynamos, batterier är spänningskällor medan en dynamo är en strömgenerator, det betyder att med rätt koppling kan man få ut en hel del mer än 3W ur en vanlig 500mA navdynamo
DualModeComp.gif

Läs mer här: http://pilom.com/BicycleElectronics/DynamoCircuits.htm



Colnago WC skrev:
-------------------------------------------------------
> KAN MAN SÄTTA DIT EN BÄTTRE??

Ja
Alla lampor som är gjorda för att kopplas till en navdynamo funkar.
De är vanligast i Tyskland (pga lagkrav) kolla därför på tyska tillverkare, tex:
http://www.bumm.de
eller
http://nabendynamo.de

Säljs bla av Rose: http://www.rosebikes.se/produkter/cykeldelar/lysen/dynamobelysning/framlyse/?order=dprice


/Håkan
 
Tillbaka
Topp