Bianchi racer

Bosarx

Ny medlem
Bianchi racer
Hej!

Jag skulle behöva lite hjälp av nån lite mer kunnig cyklist om en Bianchi-racer.
Gjorde under förra sommaren lite utav ett impulsinköp på min första begagnade racer, efter att ha fallit platt för den celestegröna skönheten. ;)

Lite bilder:


Och komponenter jag kunnat läsa mig till på cykeln:
Ram: Mega Pro Aluminium,
Bianchi Reparto Corse Handmade 7005 Aluminium blabla. :)
Växlar: Campagnolo Veloce, "Mirage" står det på växelföraren fram
Bromsar: Campagnolo Avanti
Styre: ITM Super Europa2
Hjul: Bianchi Nth 520
Sadel: Selle Italia
Vikt ca 10kg med allt på

Det jag skulle vilja veta är dels om ni har nån aning om årsmodell. En säljare på cykelcity sa i förbifarten 80-, snarare 70-tal. Tog han i då? Jag hade fått för mig att den var från sent 90-tal.

Cykeln är välbehållen, spinner som en katt, har i stort sett inte haft några som helst problem med växlar/reglage/hjul osv. Nya däck och spd-pedaler har jag köpt till, då de gamla var lite slitna. 5000 kr betalade jag, känns det som ett ok köp?

Sen undrar jag även lite vad som skiljer min cykel mot en ny eller fjolårsmodellsracer i 10-15k klassen. Är det mycket som skiljer, och på vilket sätt?
 
Bianchi racer
Sent 90-tal eller tidigt 2000.
Angående din sista fråga: tycker du om cykeln och tycker det är trevligt att cykla på den? Tänker du satsa på att vinna SM nästa år? Om ja på första och nej på andra frågan så ska du nog inte forska mer i saken. Du kommer bara att upptäcka att du helt plötsligt får ett oemotståndligt sug att köpa en 15 ksek cykel.

/ Henrik
 
Bianchi racer
Tack för svaren! (och för välkomnandet, ni verkar ha det väldigt trevligt här.) Inget tävlande i sikte och nyförälskelsen i min första racer håller i sig än, så jag följer kanske ditt tips ett tag till. Men samtidigt är jag väl inte främmande för att lägga lite mer pengar om något år, om det visar sig att jag börjar cykla ännu lite oftare och längre, tråkigare saker finns det ju att lägga pengar på än en ny cykel!
 
Bianchi racer
Jag började ungefär som du med en Bianchi i den klassen (och årsmodellen, ca sent 90-tal, tidigt 2000-tal) och har varit märket troget sedan dess. Efter detta har jag ägt XL Carbon, 928 Sl och nu en Oltre. Det gick jäkligt snabbt från att tycka att 5000:- var mycket för en cykel till att tycka att 20000:- var billigt. Se upp för detta! :-)
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp