BikeByMe nån som har köpt en därifrån?

McSulan

Medlem
BikeByMe nån som har köpt en därifrån?
www.bikebyme.com/se/

på sidan kan man själv bygga ihop sin egen fixie/ss
en tjejkompis är sugen på att köpa cykel från sidan.

men är det nån som har erfarenhet av vad det är för komponenter.
är det ok grejer eller ren skit?
 
BikeByMe nån som har köpt en därifrån?
Att "bygga ihop" är väl en kraftig överdrift. Det enda man kan göra är väl att välja mellan olika färger och (två) storlekar?

Komponenterna är helt ospecifierade och totalvikten är 10 kg, vilket känns rimligt men inte särskilt lätt.

Svårt att säga, men på papperet är det åtminstone inte så imponerande.
 
BikeByMe nån som har köpt en därifrån?
Hej!

Här kommer svar från företaget!

Vi har hållt på 1,5 år nu, och det mesta har hittills gått ut på att produktförbättra. Exempelvis bytte vi helt och hållet leverantörer förra hösten och tar nu uteslutande in komponenter via leverantörer i Taiwan. Vissa delar är fortfarande gjorde i Kina, men de allra flesta delar och framförallt de mest vitala såsom lager, ram och hjul kommer från Taiwan. Kina är bäst på att göra cykeldelar i hela världen, problemet är att kvalitetskontrollen är svår, och det är samtidigt mycket svårt att hålla en hög nivå på den kontrollen om man är liten som vi själva är. Taiwan är dock en helt annan marknad och här har man i grunden än stolthet i den kvalité man levererar.

Vi har iaf en cykel som är dubbelt så dyr för oss själva än vad den var när vi började förra året, och vi är övertygade om att din tjejkompis kommer bli nöjd. Om hon inte blir det när hon packar upp paketet, är det bara att sända tillbaka det. Vi står för alla kostnader!

Hör gärna av er till hello@bikebyme.com med fler frågor. Vi behöver bli bättre och vi behöver konstruktiv kritik av folk med koll för att kunna bli det.

Färg är det nya svart.

Mvh Johan // Bike by Me
 
BikeByMe nån som har köpt en därifrån?
Tillbaka
Topp