Cykla med hund

Cykla med hund
Tack för alla tips, har alltid haft hundar omkring mig men det här är första gången jag har ansvar för en(även om det bara är på halvtid). Det gör ju att det är lite mer att tänka på.

Det där med värme vet jag, även att de inte alltid dricker tillräckligt. Draghundar får ju fodret i vatten för att de ska få i sig lite mer vätska.
Salva med tjära ska jag kanske fixa då.

Det där med maten däremot, det har jag hört förut men inte varför och hur länge ska man vänta?

Vad gäller jakt så är hon något så ovanligt som en Wiemaraner som inte används till jakt alls.
 
Cykla med hund
Jag kör DH med vovven varje dag kör en vald sträcka sen väntar jag in den sen kör jag lite till :) funkar asbra :D och vid det här laget kan hon alla stigar utantill ;)
 
Cykla med hund
molletindra3_edited-1.jpg ht=542
Mat för nära inpå motion kan öka risken för magomvridning på stora raser.

Har prövat att cykla med akitorna men de dansar hellre...
 
Cykla med hund
Hojar lite med min schäfer.
Som vi bor måste hon vara kopplad iaf i början/slutet, vilket vi löst med ett elastiskt midjebälte. (Kostar ca 500:-, men är användbart till mer än cykling. Hundkurser, skidåkning, när jag hoppade på kryckor etc.) Som midjebältet på en stor rygga, men med ett elastiskt band att fästa koppel i. Har även lärt henne hålla höger med cykel fast hon annars går på vänster sida, lite extra kommandon som "häråt" (=håll koll på mig så visar jag vart vi ska nu) och "stanna".

Faktiskt så är det hennes arma lilla huvud som får träna mest. Hon blir helt färdig av att sammarbeta med mig o min hoj, fast det är stilla promenadtempo.
 
Cykla med hund
Freeskier skrev:
-------------------------------------------------------

> Det där med maten däremot, det har jag hört
> förut men inte varför och hur länge ska man
> vänta?
>


Har du otur kan Ebba få magsäcksomvridning, vilket kan leda till väldigt trista konsekvenser = död, om det går riktigt illa. Skulle hunden råka ut för magsäcksomvridning är det bråttom till vetrinären.
Jag rekommendera att vänta någon timme med att ge mat efter det att hunden utsatts för hårt arbete.

Cyklade själv mycket med min vorsteh Zorro, bla NICK området när jag bodde i Sthlm. Åkte även mycket skidor -draghund med honom vilket är riktigt kul. http://www.draghundsport.se/
 

Bilagor

  • IMG_1394.jpg
    IMG_1394.jpg
    66.1 KB · Besök: 53
Cykla med hund
Dr.Spoke skrev:
-------------------------------------------------------
> Du får låna Sam för ett skogspass, om du vill?
> Han alltid behövs mer motion...

Tack gärna! Jag hör av mig. Kan förresten tipsa att just strävhåriga taxar inte är så lämpliga att cykla med i skogen för den som vill koncentrera sig på cyklingen:-). När jag var liten brukade vi i vår familj ta med våra två taxar på små lugna cykelturer med dem i koppel. De gillade att springa och sprang åt rätt håll så länge det inte var någon kanin i sikte. Fick de vittring på något var det enbart tur om man som 13-åring höll sig kvar på cykeln...
 
Cykla med hund
Jag har hållt på med draghundar en hel del, och pappa min bygger hundslädar och säljer en del tillbehör. Om man har förutsättningarna för det är det ju väldigt bra att kunna ha hunden lös vid cykling, men på draghundshåll har "bike joring", linkörning med cykel som det länkades till på förra sidan växt mer och mer. Snöfattiga vintrar och ett engagemang från hundägare med få hundar bidrar väl till det. Jag ska göra några prov med linhållare liknande dem som syntes på videorna, och se hur de funkar. Finns nog att köpa sommaren som kommer.

När man cyklar i bebyggda områden vill man ha hunden på höger sida om cykaln och med kort lina. "Springer" är väl den mest kända av de produkter som finns för att fästa hunden i, men jag kan knappast rekommendera den, den är bökig och klumpig, men det finns tyvärr ännu inga bra alternativ. Sommaren 2010 kanske det finns det, men jag vågar inte lova något.

Det kan vara ganska farligt med att cykla med kopplet i styret eller hålla det i handen, men med en väldigt lydig och/eller lätt hund funkar väl det också...

Och det här med träningsmängden och distanserna är ju otroligt individuellt. Sökande jakthundar som korthårig vorsteh och pointer används mycket i draghundssammanhang, och där kan de tränas i full galopp, 25-35 km/h flera mil om dagen, fem dagar i veckan. Draghundar för långdistans måste du nästan ha som heltidsjobb att träna, det blir inte tillräckligt mycket mil i benen för dem annars... Slädhundar är för övrigt världens snabbaste landdjur över längre distanser, med en enorm energiomsättning. Ca. 25 kg och en förbränning på upp till 12000 kcal/dygn. :O
 
Cykla med hund
Naugas skrev:
-------------------------------------------------------
>
> När man cyklar i bebyggda områden vill man ha
> hunden på höger sida om cykaln och med kort
> lina. "Springer" är väl den mest kända av de
> produkter som finns för att fästa hunden i, men
> jag kan knappast rekommendera den, den är bökig
> och klumpig, men det finns tyvärr ännu inga bra
> alternativ. Sommaren 2010 kanske det finns det,
> men jag vågar inte lova något.
>

Det är ju det problemet midjebältet löser. Det går säkert att uppfinna nåt bättre, men ett elastiskt midjebälte är 100% bättre än "Springer".
 
Cykla med hund
Jag har kört mycket i skog med draghund under en period och kan säga att det bästa för mig var uppsättning alla nordisk stil - midjebälte med krok + extra lån expanderlina. En förutsättning är att du har en jycke som kan lyda, höger - vänster - framåt - stanna, annar blir det svårt.
 
Cykla med hund
Bumpar!

Bikejoring verkar var en jäkligt kul gren/sport/aktivitet - förenar mina intressen!
Har sett detta reportaget i Brukshundsklubbens tidning och blev sugen på att veta mer:
http://barmarkssm.degerforsbk.se/

Naugas:
Hur har det gått med linhållaren?

Tycker det känns lite läskigt med dragbälte när man sitter på cykel.

Har även cyklat med mina hundar löst och de verkligen älskar det. Skogscykling är perfekt allsidig motion om man vill hålla hunden i trim!
 
Cykla med hund
jekyll: Varken linhållare för bikejoring eller hållaren för "vanlig" motionscykling finns att köpa än. För att cykla med hunden aktivt efter en stig eller ett spår är säkert midjebälte med elastisk lina jättebra. Jag kan inte direkt se några fördelar med att ha linan fäst i cykeln, som många verkar ha i de här bikejoringtävlingarna. Kanske det är ett problem med högt styre och lina från midjan iofs, att linan löper uppe på styret och trycker på ett jobbigt sätt där och på händerna?

Testmodellerna för den produkt som riktar sig till vardagscyklisten fungerar dock bra hittills, det är ett tjugotal personer som prövar den nu och använder den regelbundet, och de är väldigt nöjda. Men en serieproduktion kommer inte igång till sommaren.
 
Cykla med hund
Har inte läst tråden. Såg bilderna på din Weimaraner - fin hund. Har hojjat med lite olika hundar även Weimaraner som i mitt fall var en intelligent och bra men aningen aggressiv hund. Fick nästan cykla ihjäl mig med engelsk setter - min första hund. För mtb hojjning behöver man inte så snabb hund, huvudsaken är att den är följsam - helst tik med andra ord. Greyhound och Borzoi har jag stor erfarnhet av. Båda hundtyperna är snabba, men inte jättebra att cykla med. Jag har cyklat mycket både med och utan koppel. I skogen med mtb funkar inte koppel, men det är ganska lätt att få en jycke att fatta galoppen med att följa.
 
Cykla med hund
Naugas: Tack för svaret!

Utan att riktigt veta så skulle jag vilja ha något som håller draglinan en bit rkat fram ovanför framhjulet, som på de filmer och bilder jag sett.
Ska se om jag kan hitta på någon budgetvariant med VP-rör eller någon halvstyv plastslang.

Har själv 4(?) hundar att välja på. De båda tikarna, en flatcoated retriever och en schäfer har varit med lösa när jag och sambon har cyklat. Det har funkat bra!
Dock är bägge donnorna ganska små, 22 resp 26kg så drag testar vi kanske inte i första taget.
Min Golden Retriever tycker säkert det är jättekul - i 5-10 minuter kanske....
Däremot så har vi provat lite lite lite drag på skidor med schäferhanen och jag upplevde det som han hade talang. Ska blir spännande att se hur det funkar på cykel.
 
Cykla med hund
Beerfot skrev:
-------------------------------------------------------
> En förutsättning
> är att du har en jycke som kan lyda, höger -
> vänster - framåt - stanna, annar blir det
> svårt.

Hade en bordercollie som förutom att vara väl ivrig alldeles i starten var utmärkt att cykla med, både lös och i koppel. Just det där med höger, vänster och stanna var rätt kul när man var ute i skog och mark och kom ifatt folk som trodde att de var de man hojtade "sväng höger" åt...

Lärde honom också ett kommando för när det var okej att ta kisspaus, så han inte bara stannade rätt var det var eller drog i väg för att lätta på trycket när man stannat i en korsning eller för röd gubbe. Rätt viktigt om man kör med lös hund i trafik, vilket faktiskt fungerade alldeles utmärkt men det kräver förstås en hel del övning innan man kan börja med det.
 
Cykla med hund
Bumpelibump

Har inte hänt så mycket ännu på draghundfronten för min del ännu - men det ska det bli ändring på!
En ny stjärna har flyttat hem till oss och hon ska förhoppningsvis bli draghund bland annat. Hon får bli lite större först bara.

Hittade en hållare till Kickbike som borde funka till cykel oxå, beställde igår och har därför inte fått den ännu:

http://www.kickbike.se/artiklar/Artikelfullpost.asp?id=952&acc=true&flik=2
 
Cykla med hund
Hmm, för fem av de hundar jag är van att hantera skulle jag åtminstone välja en liten fyrhjuling - "liten" i det här fallet är uppåt 200 kg.
 
Cykla med hund
Hehe, Oj 200kg! Ja jag är helt grön på detta med draghund men har planer på att börja, mer som en träningsform för mig och hunden. Har bara en hund, sen får det nog bli att spänna upp grannhunden ibland med. Dom verkar iallafall ha modeller som man även kan kombinera med att åka downhill.
 
Cykla med hund
Newsboy skrev:
-------------------------------------------------------
> Den här finfina artikeln om hundcykling fanns i
> Dirtrag för några år sen.
> http://www.dirtragmag.com/print/article.php?ID=669
> &category=features
>
> Några till bra tips.
>
> * Cykla inte när det är varmt, överhettning är
> livsfarligt för hundar...

Håll koll på hunden under tiden som du cyklar. Om hunden skulle försöka kyla ner sig genom att fälla ut underläppen vid mungiporna, hässja som det heter, så är det ett tecken på att den är för varm, eller på väg att bli överhettad. Då ska du kyla ner den så snabbt du kan. Ta det som du har tillgängligt, tröja eller annat. Dränk det i kallt vatten. Sedan ska du kyla ner hunden genom att hålla den blöta tröjan mot magen och långt upp på insidan av låren. När en hund vill kyla av sig själv, så brukar den lägga sig på mage på ett svalt underlag.
Jag räddade min hund i somras genom att kyla ner den på det här sättet. Efter det hade jag lärt mig en läxa. Ta det lugnt med hunden när det är varmt.
 
Tillbaka
Topp