Cykling på Mallorca

Cykling på Mallorca
Hej alla Happyiter!
Eftersom sökfunktionen är tagen ur funktion så startar jag en ny tråd.
Vilka erfarenheter av cykling/träningsläger på Mallorca har ni? Lämpliga platser. Uthyrare? mm mm
Funderar lite på att åka dit i mars-april nästa år.
Är mest ute efter landsvägscykling för att få lite mil i benen alternativt MTB. Dock helst inte downhill-upplägg=streta 2-3 timmar och sedan nerför, utan mer varierad kupering.

Alla erfarenheter välkomna.
 
Cykling på Mallorca
Hittade denna via Google site:hapymtb.org
http://happymtb.org/forum/read.php?1,37139,37765#37139

Spanjorerna är väldigt vana och hänsynstagande i trafiken. En gång så väntade en lastbil på att köra om vår klunga...skulle detthända i Sverige ??

Jag var där två veckor våren 2004 med cykelresor och det var kanon. Vi bodde i Alcudia. På vissa fik, så bjöd innehavaren på färska apelsiner som var uppskurna i lagom klyftor bara en sån sak...och kaffet är gott.

Detvar mellan 15-25 grader när jag var där 2 första veckorna i april. vid frukost (08:00) kunde det ibland vara 8-10 grader men temperaturen steg sedan.

På morgonen (9:00) var det skönt med vindväst och armvärmar innan man kom igång och så. Annars kortbyxor och cykeltröja inte så dumt med ett tunt underställ under iofs.

Nerför i bergen är det även lämpligt med vindväst eller förstärknings plagg.

Hyrde cykel som var helt ok.

/Anders
 
Tillbaka
Topp