mikipedia_
Aktiv medlem
Dagens Bild-tråden! Del 2. (Obs, regler i första inlägget!)
Auch!
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
tmalm sa:Lite av samma men köpt färdigt, Dottern fyller två i morgon :
/T
mikipedia_ sa:Stora projekt på gång?
kaxe sa:Råkade slinta med färgsprutan...
Schmuul sa:-3 grader burr , 7km blev det sen blev det för kallt nu i morse
Sambal Oelek sa:I london är det många cyklister, bra cykelbanor finns också, inte på denna bild. Men ändå. Men det är många racerhojar och oftast utan hjälm!
NLC sa:
Mmmm, vitsippor! Blir lika glad varje (v)år de dyker upp igen.
Rattnalle sa:Annorlunda design på cykelmarkering i backen.
Jag tror snarare att det handlar om vad som är inlärt. Ser det ut på samma sätt överallt känner man lätt igen det. Men detta var en av få cykelmarkeringar jag såg över huvud taget i Tokyo. Folk cyklar mest på trottoarerna trots rätt maklig och hänsynsfull trafik på gatorna.H. sa:Rattnalle sa:Annorlunda design på cykelmarkering i backen.
Bortsett från att hen cyklar åt fel håll relativt pilarna är det ju egentlige en mer korrekt symbol än att ha cyklar på tvären.
Å andra sidan handlar skyltning inte om korrekthet utan tydlighet och en cykel avbildas/tolkas mycket lättare om man ser den från sidan.