DBS - cykelnav driver ej

CHippe

Medlem
DBS - cykelnav driver ej
Hej, är det någon som förstår sig på hur detta Torpedo funkar?
Gröna markeringar är kugghjul och prickarna går ihop då man snurrar på kugghjulet men sen spinner det bara runt i navet. Såg att det fanns en tråd med samma nav där jag lånade en bild.

Vilka är drivrullarna?
 
DBS - cykelnav driver ej
Pfaff sa:
Är det ett vanligt oväxlat frihulsnav finns det mesta här: http://www.scheunenfun.de/f+s_torpedo_freilauf-nabe.htm

Vet inte om man kallar det oväxlat eller en växel men så här ser det ut (fick ej med bilden tidigare ser jag) Jag förstår verkligen inte vad det är jag ska byta ut för att få det att driva runt när man trampar.
Röda markeringen är bromscylinder eller vad man kallar det och där inne finns en mindre mässingscylinder med två rullar som trycks ut och låser navet vid bromsning som jag uppfattar det men vad driver?

IMG_1898.JPG
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp