Demontering av Hollowtech vevparti

dajjen

Ny medlem
Demontering av Hollowtech vevparti
Har ett Deore XT Hollowtech vevparti som jag försöker att få loss från vevlagret.
Jag har skruvat ut de svarta Alu-brickorna med två hål i samt de båda insexskruvarna. Det jag funderar på är om det är konstruerat på ett sådant sätt att jag skall kunna gänga loss vevpartiet genom att låta den svarta Alu-brickan sitta kvar och sen tvinga ut vevpartier genom att skruva på insexskruven. Är det så på alla Hollowtech-partier eller gäller det bara HT II??
 
Demontering av Hollowtech vevparti
det räcker att skruva på insexen
åt rätt håll :)
gånga loss = trampa framåt-hållet på båda sidor. På drevsidan känns det alltså som att dra åt fel håll jmf med vanliga skruvar och muttrar
 
Demontering av Hollowtech vevparti
dajjen skrev:
-------------------------------------------------------
> Har ett Deore XT Hollowtech vevparti som jag
> försöker att få loss från vevlagret.
> Jag har skruvat ut de svarta Alu-brickorna med
> två hål i samt de båda insexskruvarna. Det jag
> funderar på är om det är konstruerat på ett
> sådant sätt att jag skall kunna gänga loss
> vevpartiet genom att låta den svarta Alu-brickan
> sitta kvar och sen tvinga ut vevpartier genom att
> skruva på insexskruven. Är det så på alla
> Hollowtech-partier eller gäller det bara HT II??

Det ska nog funka så ja. Låt den svarta "alubrickan" sitta kvar på båda vevarmarna och skruva sen på insexskruven, alubrickan fungerar som avdragare. Om det ser ut så här alltså:
FSA049.jpg


"HT II" har helt annan konstruktion och är inte lik "HT I" alls.

/Leo
 
Demontering av Hollowtech vevparti
Gram, nu hittar du väl ändå på? Pratar vi gamla XT Hollowtech med Octalink så är dajjen helt rätt ute, och båda sidorna är skruvade på vanligt vis.
 
Tillbaka
Topp