Drössiger bra eller dålig???

Ubbe850

Ny medlem
Drössiger bra eller dålig???
Cyclecomponent kör just nu med bra rabatt på sina Drössiger cyklar.
Är det någon som har erfarenhet av om det är bra kvalitet på dom?
Man verkar få rätt bra komponenter för pengarna iallafall.
Vågar man satsa 20000:- på en Drössiger HTC650b 2 eller ska man satsa på ett känt märke med sämre komponenter?
 
Drössiger bra eller dålig???
Vet inget om märket men specen var otroligt bra för de pengarna.

Sen kunde man ju tydligen välja lackering helt efter egen smak, kör säger jag!!!
 
Drössiger bra eller dålig???
Jag hojjar på en drössiger sedan två år tillbaka och är helnöjd. Jag är allt annat än försiktigt i skogen och cykeln håller än.
 
Senast ändrad:
Drössiger bra eller dålig???
Ubbe850 skrev:
-------------------------------------------------------
> Okay Håkan. Vilken typ av cykling anser du att
> den kan passa till?

Stack och reach är ett bra(det bästa?) sättet att jämföra sittställningen mellan olika ramar
reach-stack.gif

http://www.slowtwitch.com/mainheadings/techctr/stack.html
http://www.cervelo.com/en/engineering/thinking-and-processes/geometry-and-fit.html

Men stack och reach säger inget om vilken typ av cykling ramen passar till.


/Håkan
 
Drössiger bra eller dålig???
HåkanC skrev:
-------------------------------------------------------
> ...Stack och reach är ett bra(det bästa?) sättet att jämföra sittställningen mellan olika ramar...

Nu blev det väl ändå fel. Hur kan en metod som låtsas att sadeln inte finns, vara en kandidat till den bästa metoden att beskriva SITTställning?
 
Drössiger bra eller dålig???
Igino Cazzola skrev:
-------------------------------------------------------
> HåkanC skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > ...Stack och reach är ett bra(det bästa?)
> sättet att jämföra sittställningen mellan
> olika ramar...
>
> Nu blev det väl ändå fel. Hur kan en metod som
> låtsas att sadeln inte finns, vara en kandidat
> till den bästa metoden att beskriva
> SITTställning?

För att du ställer in sadeln för att sitta rätt relativt vevpartit?
 
Drössiger bra eller dålig???
Som om man inte gör det samma med greppet med stammar, spacers och styren med olika djup.

Hur kan en metod där cykeln "blir" kortare när man förlänger styrröret vara en kandidat till att bäst beskriva storlek?
 
Drössiger bra eller dålig???
bojsänke skrev:
-------------------------------------------------------
> Som om man inte gör det samma med greppet med
> stammar, spacers och styren med olika djup.
>
> Hur kan en metod där cykeln "blir" kortare när
> man förlänger styrröret vara en kandidat till
> att bäst beskriva storlek?


Det undrar fler än du... ?
 
Drössiger bra eller dålig???
Stack är lätt manipulerat med spacers. Reach är viktigare då du gärna vill ha en kort stam(0-60mm) på skogscykel. Reach påverkas mycket mindre av spacers än stack. Hade styrvinkeln varit 45grader, skulle spacers påverka lika mycket reach som stack. Sedan är det cirkeln runt sadeln som bestämmer hur långt du kan nå, likt Da Vincis anatomibild med cirkeln. Är styret lågt, måste det vara närmare. I höjd med sadeln så kan du komma undan med längre stam.

LVG så spelar stack och reach mindre roll då du kan köra med en 14cm stam med -45graders vinkel om du verkligen känner att den cykeln inte passar. Gör man det på skogscykeln, är det hejdå med prestandan utför.
 
Senast ändrad:
Drössiger bra eller dålig???
Ubbe850 skrev:
-------------------------------------------------------
> Om jag säger så här då. Vilken typ av cyklist
> passar den till, söndagscyklist, motionär eller
> mer tävlingsinriktad?

Man kan söndagscykla, motionera och tävla på olika underlag och därmed blir det ett dåligt sätt att ange vilken geometri som är lämplig:-)

Så länge höjden på överröret inte är alltför stor (så att man inte kan stå över cykeln) så kan man i ganska stor mån anpassa reach genom att välja ramstorlek. Naturligtvis påverkas också hjulbasen av detta men det brukar hänga ihop skapligt på likvärdiga cyklar om gaffelvinkeln är ungefär samma. Du kan alltså få en lång Drössiger om du accepterar ett lite högre överrör.

Angående sittposition så är möjligheterna att justera sadeln ganska begränsade. Själv brukar jag ha den nästan längst fram oavsett cykel, så det är mycket av en smakfråga. Ett brantare sadelrör hade alltså passat mig.
 
Drössiger bra eller dålig???
BjornR skrev:
-------------------------------------------------------
> Stack är lätt manipulerat med spacers. Reach är
> viktigare då du gärna vill ha en kort
> stam(0-60mm) på skogscykel. Reach påverkas
> mycket mindre av spacers än stack. Hade
> styrvinkeln varit 45grader, skulle spacers
> påverka lika mycket reach som stack.

Ändå fullt tillräckligt för att det ibland ska hävdas att den kortaste modellen i ett program är den näst minsta, när enda skillnaden är att styr- och sadelröret krympt några centimeter när man går ner i storlek. Den mindre ramen är då tänkt att köras med kortare stam för att slippa allt för galna vinklar.
ETT-måttet hade bättre beskivit vad som faktiskt händer då de båda vinklarna oftast ligger så nära varandra.

För övrigt är ett annat sätt att skriva 0-60mm stam +/-3cm. Om man utgår från M är det hela spannet från S<->L. Lägger man dessutom till ett brett styre med olika sweep så har vi dubblat det och täckt hela fältet från XS<->XL.

Till sist vill jag hävda att enda skillnaden mellan skogscykelstyrstammar och landsvägsstyrstammar är att landsvägsstammarna är en halv decimeter längre. Man har inte mer justermån.
En skogsstam är sällan längre än 8cm, och aldrig mindre än 0cm. +/-4cm.
En landsvägsstam är sällan längre än 14cm, och sällan kortare än 6cm. +/-4cm.
 
Senast ändrad:
Drössiger bra eller dålig???
Det där var en riktigt snygg cykel det är nästan så jag känner för att byta bort Scott'en :D. Och inte bara snygg utan bra komponenter också. Den där cykeln utanför korvkiosken en kväll och kvinnfolket kommer flockas ;D.
 
Drössiger bra eller dålig???
Jag brukar cykla 2-3dagar i veckan och då mest på grus och singeltrack.
Jag räknar mig själv som en medelmåttig motionär som cyklar för att det är roligt.
Frågan är vad jag ska ha för cykel när jag byter ut min 26" hardtail.
Jag är helt inne på en 27,5" hardtail, men jag vet inte vad jag ska köpa för någon. Man vill ju ha en cykel som man blir nöjd ned!
Några förslag?
 
Drössiger bra eller dålig???
BjornR skrev:
-------------------------------------------------------
> LVG så spelar stack och reach mindre roll då du
> kan köra med en 14cm stam med -45graders vinkel
> om du verkligen känner att den cykeln inte
> passar.

Nja, även på lvg är det viktigt att man har stack och reach som passar (åtminstone inom några cm, typ +/-1-2cm)
På en ram med låg stack funkar det inte bra med ën lång styrtapp och/eller styre med lång reach,
tvärtom på en ram med hög stack, då funkar det inte bra med kort styrtapp och/eller styre med kort reach.
Varför framgår av bilden
Stem_length.jpg


Ett (bock-)styres reach bör fö anpassas efter cyklistens handstrl.


Redigerat:
Ubbe850 skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag brukar cykla 2-3dagar i veckan och då mest
> på grus och singeltrack.
...
> Frågan är vad jag ska ha för cykel när jag
> byter ut min 26" hardtail.

Hur trivs du med sittställningen på din nuv cykel?
Är den bra för dig så är det enkelt att mäta upp stack och reach o jämföra med motvs hos Drössiger-ramen.






/Håkan
 
Senast ändrad:
Drössiger bra eller dålig???
Det var en bra bild. Om man drar lite linjer ser man att reach bara skiljer marginellt, trots att den ena cykeln är enormt mycket större än den andra. Just för att den större cykelns övre lagerskål hamnar längre bak, bara genom att den är högre. Nästan lika mycket längre bak som vevpartiet har fått flytta sig relativt framhjulet och det ideala styravståndet realtivt framhjulsnavet.

Den illustrerar rätt väl varför reach är ett så dåligt storleksmått, så som det är definierat. Hade man å andra sidan mätt mot styrlagrets undre skål hade man sett hela storleksskillnaden. Eller, eftersom de två vinklarna är så lika, om man tittar på ETT.
 

Bilagor

  • stackreach.jpg
    stackreach.jpg
    26 KB · Besök: 36
Drössiger bra eller dålig???
HåkanC skrev:
-------------------------------------------------------
> Nja, även på lvg är det viktigt att man har
> stack och reach som passar (åtminstone inom
> några cm, typ +/-1-2cm)
> På en ram med låg stack funkar det inte bra med
> ën lång styrtapp och/eller styre med lång
> reach,
> tvärtom på en ram med hög stack, då funkar det
> inte bra med kort styrtapp och/eller styre med
> kort reach.
> Varför framgår av bilden

Förstår inte tanken, LVG-cykling handlar inte om att svänga utan bara köra rakt fram. Titta på Mark Cavendishs cykel, 49cm ram med 14cm stam.

Vad är det som fungerar dåligt? Jag gick själv ner från 40cm reach med 9cm stam till 38cm reach med 11cm stam. Styret justerades ner från 7cm till 10cm dropp.

Vi har olika syn på bikefit när det gäller LVG.
 
Drössiger bra eller dålig???
BjornR skrev:
-------------------------------------------------------
> Förstår inte tanken, LVG-cykling handlar inte om
> att svänga utan bara köra rakt fram.

Alla håller inte med dig
442c592d110d72531aed1c6c284d0a7a.jpg

Men detta hör väl egentligen inte hemma i den här tråden?


/Håkan
 
Drössiger bra eller dålig???
HåkanC skrev:
-------------------------------------------------------
> Alla håller inte med dig
> http://media-cache-ec0.pinimg.com/236x/44/2c/59/44
> 2c592d110d72531aed1c6c284d0a7a.jpg
> Men detta hör väl egentligen inte hemma i den
> här tråden?
>
>
> /Håkan


Bankad sväng, rätt tryck och däck, så kan du svänga såpass. Ser inte många cyklister som trycker på i svängarna. Går dessutom att svänga hårt med lång stam, gäller att ha rätt teknik. Halva GP4000s märket på mina däck är bortslitna. Hade sporthojar varit som cykelvärlden skulle det varit en sporthoj för varje storlek, ändå klarar en 200cm lång person att köra 600cc snabbt. Med din retorik skulle det vara omöjligt.


Sväng så hårt att fälgkanten är gränsen är alltid trevligt.
 
Drössiger bra eller dålig???
> Redigerat:
> Ubbe850 skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Jag brukar cykla 2-3dagar i veckan och då mest
> > på grus och singeltrack.
> ...
> > Frågan är vad jag ska ha för cykel när jag
> > byter ut min 26" hardtail.
>
> Hur trivs du med sittställningen på din nuv
> cykel?
> Är den bra för dig så är det enkelt att mäta
> upp stack och reach o jämföra med motvs hos
> Drössiger-ramen.
>
>
>
>
>
>
> /Håkan


Jodå jag trivs med min cykel (jag har inte så mycket att jämföra med), möjligtvis att ramen är i största laget (jag ligger precis mellan M och L med min längd). Så nästa får bli medium.
Om man då ser på Drössiger ramen så för man väl en mer upprätt sittställning, inte så racig kanske, eller tänker jag fel?
 
Drössiger bra eller dålig???
Ubbe850 skrev:
-------------------------------------------------------
> Jodå jag trivs med min cykel (jag har inte så
> mycket att jämföra med), möjligtvis att ramen
> är i största laget (jag ligger precis mellan M
> och L med min längd). Så nästa får bli
> medium.
> Om man då ser på Drössiger ramen så för man
> väl en mer upprätt sittställning, inte så
> racig kanske, eller tänker jag fel?

Mer upprätt än vad då? Du har ju inte skrivit vad du har för cykel i dagsläget:-)

Vad gäller storlek så är det ingen bra idé att bestämma att du ska ha medium i största allmänhet. Måtten skiljer ordentligt mellan olika märken.
 
Drössiger bra eller dålig???
Ubbe850 skrev:
-------------------------------------------------------
> Om man då ser på Drössiger ramen så för man
> väl en mer upprätt sittställning, inte så
> racig kanske, eller tänker jag fel?

Det beror på vilken annan cykel du jämför med.
Vilken cykel är det du har nu?
Och om du mäter upp stack och reach på den är det enkelt att jmf med motsv för Drössiger-ramen.


/Håkan
 
Drössiger bra eller dålig???
Makten skrev:
-------------------------------------------------------
> ...Angående sittposition så är möjligheterna att justera sadeln ganska begränsade.
> Själv brukar jag ha den nästan längst fram oavsett cykel, så det är mycket av en smakfråga.
> Ett brantare sadelrör hade alltså passat mig.

+1
 
Drössiger bra eller dålig???
bojsänke skrev:
-------------------------------------------------------
> ...Till sist vill jag hävda att enda skillnaden mellan skogscykelstyrstammar och
> landsvägsstyrstammar är att landsvägsstammarna är en halv decimeter längre...

LVG-stammar går att göra lättare, då de inte förväntas utsättas för lika mycket stryk.

(varför har man valt att kalla något som är nästintill vågrätt för stam?)
 
Drössiger bra eller dålig???
Igino Cazzola skrev:
-------------------------------------------------------
> (varför har man valt att kalla något som är
> nästintill vågrätt för stam?)

Namnet lever kvar från en annan tid.

stam.JPG
 
Drössiger bra eller dålig???
Lars.E skrev:
-----------------------------------------------------
> Igino Cazzola skrev:
> --------------------------------------------------
> > (varför har man valt att kalla något som är nästintill vågrätt för stam?)
>
> Namnet lever kvar från en annan tid.

När jag var ung hette det styrtapp.
 
Drössiger bra eller dålig???
bojsänke skrev:
-------------------------------------------------------
> Gud så korta. Är det MTB-stammar...?

"The first mass production mountain bike was the Specialized Stumpjumper, first produced in 1981"

Jag tror att de är äldre än så.
 
Drössiger bra eller dålig???
HåkanC skrev:
-------------------------------------------------------
> Ubbe850 skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Om man då ser på Drössiger ramen så för
> man
> > väl en mer upprätt sittställning, inte så
> > racig kanske, eller tänker jag fel?
>
> Det beror på vilken annan cykel du jämför med.
> Vilken cykel är det du har nu?
> Och om du mäter upp stack och reach på den är
> det enkelt att jmf med motsv för
> Drössiger-ramen.
>
>
> /Håkan

Nishiki Team 26" med 19"ram.
 
Drössiger bra eller dålig???
Igino Cazzola skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag tror att de är äldre än så.
 

Bilagor

  • xqj3pk.gif
    xqj3pk.gif
    987.7 KB · Besök: 41
Drössiger bra eller dålig???
Ubbe850 skrev:
-------------------------------------------------------
> Nishiki Team 26" med 19"ram.

Så Drössiger (19") är marginellt längre (~2cm), sadelrörsvinkeln och gaffelvinkeln är en halv respektive en grad flackare. Inga jätteskillnader.
 
Drössiger bra eller dålig???
BjornR skrev:
-------------------------------------------------------
> HåkanC skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Nja, även på lvg är det viktigt att man har
> > stack och reach som passar (åtminstone inom
> > några cm, typ +/-1-2cm)
> > På en ram med låg stack funkar det inte bra
> med
> > ën lång styrtapp och/eller styre med lång
> > reach,
> > tvärtom på en ram med hög stack, då funkar
> det
> > inte bra med kort styrtapp och/eller styre med
> > kort reach.
> > Varför framgår av bilden
>
> Förstår inte tanken, LVG-cykling handlar inte om
> att svänga utan bara köra rakt fram. Titta på
> Mark Cavendishs cykel, 49cm ram med 14cm stam.
>
> Vad är det som fungerar dåligt? Jag gick själv
> ner från 40cm reach med 9cm stam till 38cm reach
> med 11cm stam. Styret justerades ner från 7cm
> till 10cm dropp.
>
> Vi har olika syn på bikefit när det gäller LVG.

jag trodde maxet låg på 130mm lång stam.

Vet att jag såg en artikel om en snubbe på 90talet som körde med 30cm lång stam. Försökte goggla up en bild men hittade ej.
 
Drössiger bra eller dålig???
Ubbe850 skrev:
-------------------------------------------------------
> Nishiki Team 26" med 19"ram.

Om det är en sådan här? http://www.nishiki.se/kollektion/mtb/team
(eller om den åtminstone har samma geo) och den du funderar på har en sådan här geo: http://www.droessiger.de/project/htc650b-2/#tab2
så är gissningsvis Drössigern i strl 19" både längre och högre jmf med din Nishiki Team.
(Styrhuvudena är båda 12cm, men Drössigern har större hjul. Vevlagerhusets avstånd till mark påverkar också förstås, om det skiljer.)
Drössigern i strl 17" är därför även den troligen högre men gissningsvis inte längre.
Skillnaden i längd kanske går att kompensera med en kortare styrtapp på Drössigern,
men det kan bli besvärligare att få ned styret.

Jag tycker fortfarande att det bästa är om du mäter upp stack och reach på din nuv ram,
då blir det lättare att jämföra, åtminstone med Drössigern och andra som anger stack och reach.


/Håkan
 
Drössiger bra eller dålig???
Stack är om möjligt ännu mindre intressant på en MTB när det helt och hållet är överrörets utforming som avgör SO. Hamnar styrhuvudet för högt får man använda en dive bar om stammen inte räcker.
 
Tillbaka
Topp