Erfarenheter av Radon Skeen trail

placebo

Aktiv medlem
Erfarenheter av Radon Skeen trail
Jag är på gång att köpa en ny cykel, har varit ganska inne på en Jeffsy eller en Occam men nu har jag börjat fundera på om jag istället ska satsa på något med lite mindre fjädringsväg, i enlighet med den senaste down country-trenden. Radon skeen trail har dykt upp som en kandidat som ser vettig ut på pappret, geometrin ser ut att vara hyfsat upp to date (490mm reach, 66,5HA, 76,4STA). Utrustningen är också vettig för pengen. Jag hittar flera tester på slide trail men färre på Skeen, några tyska tester som tycker att den är prisvärd och väldigt allround.

Finns det någon på happu som har erfarenhet av skeen? Det som gör att jag tvekar på Jeffsy/Occam är att jag är rädd att de ska upplevas som "för mycket" cykel på enklare stigar. Jag bor i Falun och gillar generellt sätt stökiga stigar mer en snabba släta stigar. Jag är inte intresserad av cykelvasan eller dylikt utan vill att cykeln ska vara kul även på de stökigare och brantare utförslöporna men ändå gå bra att trampa uppför. En Jeffsy eller Occam kanske är bäst ändå, dock antar jag att en Skeen är snabbare uppför.
 
Erfarenheter av Radon Skeen trail
Erfarenheter av Radon Skeen trail
På pappret är det en perfekt cykel till svensk stigcykling (även om jag inte tycker om utseendet). Har inte hittat en seriös test. Men enduro-mtb har testad Slide Trail, som har mycket liknande ram och länkage. Dom säger att den har pedal-bob uppför så man behöver använda climb-switchen och länkaget är så mjuk att däcken skaver mot kedjestaget:
 
Erfarenheter av Radon Skeen trail
MBUK sa typ:
"Riders looking to extend their milage or smash trail centres may like the lightweight-feeling Skeen, but those who get their kicks on steeper tracks in the woods will find it limiting."

"...The fork felt a bit over-damped yet under-supported and the shock, while predictable, was somewhat probe to dropping throught its travel once it got past its sag point."

//Kristoffer
 
Tillbaka
Topp