staine skrev:
-------------------------------------------------------
> Jeppe_E skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > heklamama skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> >
> > > p.s hur blir man som Staine och klämmer in
> 200
> > km
> > > i veckan?
> > > Frågar för en kompis.
> >
> > Enkelt, man flyttar längre bort från jobbet
> :p
> >
> > Jag har 33km enkel väg och gett mig tusan på
> att
> > pendla 3 ggr per vecka, så det blir 200km.
> >
> > Gäller bara att äta rejält. Det går ju lite
> > kolhydrater.
>
>
> +1 på käk, var tvungen att köpa 2 bananas i
> Älta igår för att överleva.
>
> Annars är det ju bara att gå upp lite tidigare,
> komma lite sent till jobbet, gå hem lite
> tidigare, komma hem lite sent osv.
>
> :)
Eller så kör man 4 dagar i veckan, 2 x ca 25 km om dagen = 200 km. Men inte på tisdagar för då vill man spara benen till GhettoRiden.
Fast närmare räknat så har jag snarare 23-24 km till jobbet enkel väg, så jag missar 20 milsmålet med någon mil eller så. :-(
@staine - vart kör du emellan? 33 km enkel och passerar Älta ... jobbar i stan(?) och bor ute på Tyresö / östra Haninge? Och framför allt - hur snabbt betar du av dina 33 km?
Själv har jag på något magiskt sätt lyckats hålla mig över 20 km/h i rullsnitt, trots rejält trötta ben nu i slutet av veckan. Om ett par veckor, utan dödsgrus och med några kilo mindre mage så hoppas jag kunna komma ner i förra årets sub-55 min tider.
Bör tilläggas att jag pendlar på en själv-ihopmeckad MTB-hybrid som väger in på minst 15 kg.
I morse var det rimfrost-tillväxt både på glasögon, kläder och vajrar, men också lite mysigt i all dimma. Men mina ben kommer snart sluta i ren protest. Först 4 månaders lugn och ro i soffan och nu 5 mil om dagen.