Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Ett halvt varv ovan dreven och ett halvt tillbaka nedanför. Som tur är kör jag med ConneX-lås, så det var bara att dela kedjan med händerna, vrida rätt och koppla ihop igen. Cyklade lugnt hem sen. Kommer kasta kedja och lås. Får se om klingor och kassett också ryker. Kanske tom är dags att uppgradera från 10-delat till de 11-delade komponenterna jag har liggande. Eller skall jag sälja cykeln...? Möjligheterna hopar sig.m3lk3r sa:Den är väl vriden ett helt varv eller tänker jag fel? Den måste åkt på fel efter att kedjan tappades första gången.
Ja, det är väl tanken. Men då ryker även den andra crossen. - 2+2=0Valhalla_ sa:Bäst du köper en till hoj när du ändå är igång och köper ny. Så du har en i reserv ifall detta händer igen.
Jag hade väl cyklat 20 km, men efter att kedjan hoppade kom jag nog bara 50 meter.Freddie L sa:Det där var en ny variant! Hur långt kom du innan du behövde stanna?
BengtG sa:Kedjan är fel ihoplänkad, det syns vid snabblåset två länkar innan nedre trissan. Den är också mycket sliten.
Connex-låsen skall monteras på ett visst sätt/riktning (så länge sen jag gjorde det att jag minns inte vad som är rätt/fel, men det sitter iaf där BengtG säger).marr sa:BengtG sa:Kedjan är fel ihoplänkad, det syns vid snabblåset två länkar innan nedre trissan. Den är också mycket sliten.
Hur länkar man ihop en kedja fel?
BengtG sa:Eh. En vrider den ett halvt varv! Titta på bilden!
Bengt-re sa:Jag tror på.... små gröna män. Eller är det bara jag?
Inte omöjligt. Det är ju tämligen sällan (1-3 ggr per år) jag monterar kedjor, så jag kanske dribblade bort det denna gång. Får vara noggrannare nästa gång. Tror dock inte det får kedjan att vrida sig ett halvt varv. Både länken och kedjan i sopen iallafall.BengtG sa:Kedjan är fel ihoplänkad, det syns vid snabblåset två länkar innan nedre trissan. Den är också mycket sliten.
Jag håller med HasseHasse#7 sa:Jag tror det redan nämnts men det måste väl vara så att den fallit av fram och sedan har man lyckats med konststycket att vrida kedjan 180 grader fel innan man lagt den på drevet igen. Alltså att kedjans länkar ligger så att det är baksidan som syns på drevet. Allt förutsatt att den fungerade innan och lagts tillbaka utan att öppna något.
Stumpy sa:Precis så, Hasse. Kedjan måste på något vis vridits i samband med att växelföraren lyfte upp den på drevet. Känns väldigt märkligt dock.
Stumpy sa:Ja, det är väl tanken. Men då ryker även den andra crossen. - 2+2=0Valhalla_ sa:Bäst du köper en till hoj när du ändå är igång och köper ny. Så du har en i reserv ifall detta händer igen.
Lars.E sa:Jag var helt säker på att det var en trollning när jag såg bilden (typ att du lagt på den så för hand, bara för att visa hur glapp kedja du har).
Men du verkar ju ärlig när du skriver att växelföraren lyft upp kedjan på drevet.
Hände det alltså i farten medan cykeln var i rullning? Låg kedjan på sådär när du stannade eller lyfte du upp den vridna kedjan igen för att ta bilden?
Galet glapp kedja hur det än är.
Stumpy sa:Lars.E sa:Jag var helt säker på att det var en trollning när jag såg bilden (typ att du lagt på den så för hand, bara för att visa hur glapp kedja du har).
Men du verkar ju ärlig när du skriver att växelföraren lyft upp kedjan på drevet.
Hände det alltså i farten medan cykeln var i rullning? Låg kedjan på sådär när du stannade eller lyfte du upp den vridna kedjan igen för att ta bilden?
Galet glapp kedja hur det än är.
Ja, försökte lägga upp kedjan efter att ha tappat den genom att växla åt andra hållet (tror jag tappade den inåt och växlade utåt efteråt). Det funkar ju alltid. Tills nu.