Hur lyser ni upp skogen?

amattsson

Ny medlem
Hur lyser ni upp skogen?
Hej.

Jag har en liten stark Sigmalampa på styret när jag cyklar i skogen. Det går ganska bra, men jag tycker att ljuskäglan är lite för smal och det är svårt att få den rakt fram eftersom styret är böjt. Spridningsvinkeln är 18 grader. http://www.bike-x-perts.com/en/product_info.php/products_id/134774

Ska jag köpa en till lika dan och sätta på andra styret, eller kanske på hjälmen. Eller är det mycket bättre med en monsterhjälmlampa typ Silva, http://www.cyclecomponents.com/1/sv/artiklar/silva-pannlampspaket-478-9-ah.html .

Vad använder ni?
 

Bilagor

  • DSC02352_v2.jpg
    DSC02352_v2.jpg
    86.9 KB · Besök: 26
Hur lyser ni upp skogen?
Lamptrådar finns det hur många som helst här på Happy, prova sökfunktionen eller kolla lite längre ner i trådlistan på den här sidan :)
 
Hur lyser ni upp skogen?
Tjusig bild Strand, den ser ut att duga bra i skogen också:-)

Ted_B: Det finns många trådar, men i stort sett alla handlar om hur man bygger en lampa själv eller var man beställer det senaste billigt. Jag är ny i skogen, och vill snarare ha tipps på hur man använder lampan och vilka egenskaper man ska titta efter. Gärna med kul bilder som som den Strand skickade med:-)
 
Hur lyser ni upp skogen?
Köpte silva 480. Inte grymt nöjd men ändå nöjd. Har en diod lampa alla biltema på styret. Men tycker diod lampa inte gynna avståndsbetömningen riktigt. Men även med silva missar jag höjden på vissa rötter (hala rötter). Obs alla lamp trådar är jobbiga att läsa. Kan ingen sammanställa faktan lite oberoende sådär. Mvh nöjd med min lampa då den förlängt säsongen med ca 4mån. Mvh
 
Hur lyser ni upp skogen?
amattsson skrev:
-------------------------------------------------------
> Gärna med kul bilder som som den
> Strand skickade med:-)

Typ såhär:

file=40773


Hembygge baserat på 20 W Osram IRC halogen lätt överspänd med 14,4 V RC-batterier.

/Johan
 
Hur lyser ni upp skogen?
Silva 478/480 är det många som kör med på huvudet, räcker väl ganska bra egentligen men är inte något superlyse.
Jag skulle gärna komplettera min 480 med en lampa på styret också för att förhoppningsvis se konturer och höjdskillnader (stenar/rötter) bättre.
 
Hur lyser ni upp skogen?
När jag satt i en grävmaskin en kväll blev jag rätt nöjd när jag hitta knappen till lampan som sitter under styrhytten, i nästan marknivå. Vips så såg jag alla höjder mycket mycket bättre. Då var ändå fem sex lampor på maskinen redan tända. Kanske skulle sätta en nere vid navet? Någon som provat?
 
Hur lyser ni upp skogen?
Atlas skrev:
-------------------------------------------------------
> Fålla dig och köp en DX-P7:a! Elle köp två
> vettja.

Köp 4st, två på hjälmen och två på styret. Varde ljus... ...
 
Hur lyser ni upp skogen?
jonzén skrev:
-------------------------------------------------------
> närlys....... bara o fylla ryggsäcken o sticka
> ut o köra..


Intervallträning :)
 
Hur lyser ni upp skogen?
Shoppade Silvan (478) på Cyclecomponents och ær kanonnøjd faktiskt. Vill kunna anvænda samma lampa æven før længdskidor och kajak och då kændes pannlampa som vægen att gå.
Medveten om att det finns ænnu brutalare lysen dær ute, men denna fungerar vældigt bra och att ha ljuset på huvudet istællet før på styret tyckte jag gjorde underverk før att bli av med en del skuggor bakom stenar och røtter. Behøver aldrig mer tveka/fega i mørka skogen.
 
Hur lyser ni upp skogen?
Har numer en mindre arme lampor hemma att lysa upp natten med

en gammal mila 10-20w orienteringslampa

2 dx p7 moddade ficklampor med smal reflektor
1 dx p7 moddad ficklampa med medel reflektor
1 dx p7 moddad ficklampa med stor reflektor
1 happy dummy med LED isf haligen
1 hemmabyggd 3*XR-E

har beställt

DX cykellampa

delar till en 3*XP-G
 
Hur lyser ni upp skogen?
siven skrev:
-------------------------------------------------------
> Har numer en mindre arme lampor hemma att lysa upp
> natten med
>
> en gammal mila 10-20w orienteringslampa
>
> 2 dx p7 moddade ficklampor med smal reflektor
> 1 dx p7 moddad ficklampa med medel reflektor
> 1 dx p7 moddad ficklampa med stor reflektor
> 1 happy dummy med LED isf haligen
> 1 hemmabyggd 3*XR-E
>
> har beställt
>
> DX cykellampa
>
> delar till en 3*XP-G


Hur tycker du Milan står sig mot de övriga (i skogen)!
 
Hur lyser ni upp skogen?
mr Lindwall skrev:
-------------------------------------------------------
> siven skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Har numer en mindre arme lampor hemma att lysa
> upp
> > natten med
> >
> > en gammal mila 10-20w orienteringslampa
> >
> > 2 dx p7 moddade ficklampor med smal reflektor
> > 1 dx p7 moddad ficklampa med medel reflektor
> > 1 dx p7 moddad ficklampa med stor reflektor
> > 1 happy dummy med LED isf haligen
> > 1 hemmabyggd 3*XR-E
> >
> > har beställt
> >
> > DX cykellampa
> >
> > delar till en 3*XP-G
>
>
> Hur tycker du Milan står sig mot de övriga (i
> skogen)!

det är inget fel på milan den lyser mycket bra med 7,2V ackar. men jag är lite skadad efter att på en skidtur för drygt 10 år sedan ha fått ett dåligt batteri som bara dog mitt i skogen så är jag extremt fixerad vid brinntider och går i stort sett aldrig ut med mindre batteri än att den klarar dubbla den tänkta tiden jag skall vara ute och undviker batterier som lätt laddar ur sig själv. jag gillar diodlamporna för att de är små relativt robusta och drar mycket mindre ström. Att de dessutom kan köras sparlägen om jag vill ha ännu längre brinntid är viktigt för mig. så det är framförallt därför jag gillar ledar. Jag har inte använt halogenen på ett tag så jag har inte jämfört med de modade ficklamporna men 3*xr-e:n lyste absolut bättre än milan när jag hjämförde om det har någon praktisk betydelse för mig i ljusavseende vet jag inte om man kan säga jag har inte gjort några tyska tester med samma runda med olika lampor eller så.
 
Hur lyser ni upp skogen?
Jag kör som du funderar på att göra: en Silva-halogen på hjälmen, en DX-LED på styret. Mycket bra. Skrev lite om det här: http://happymtb.org/forum/read.php/1/1279769

Fast jag vet inte om jag skulle köpa en Silva-halogen idag för de där pengarna, det är ju klumpigt och klent jämfört med dagens LEDar. Jag hade min sedan gammalt. Det är det många som har, så du kan säkert hitta en begagnad för småpengar eftersom många handlat LED istället.

file=112336
 
Hur lyser ni upp skogen?
Johan A skrev:
-------------------------------------------------------
> Superfettot verkar ju se helt ok nu för tiden om
> man ser den här bilden han skickade idag. Kanske
> är ett alternativ, vad vet jag.
>
>


dagsljus, vad är det för lampa han har?
 
Hur lyser ni upp skogen?
En sån här. Tror inte att den passar för hjälmmontage men en bra lampa på styret är ju trevligt det med. Sen om den ger 1440 lumen vet jag ju inte men i jämförelse med de 900 lumen som DX skall ge spelar dom ju i lite olika divisioner.
 
Hur lyser ni upp skogen?
18v överspänd irc halogen hemmabygge. Lite väl smal spridning men den lyser som bara den och fungerar perfekt så länge man inte svänger för mycket :-). Med en p7 på hjälmen har man nog inget att skylla på.

Kom i gen nu posten!! Ge mig min lampa
 

Bilagor

  • DSC00598.JPG
    DSC00598.JPG
    50.9 KB · Besök: 33
Tillbaka
Topp