Inspiration Features

Stojje

Aktiv medlem
Inspiration Features
Hej. Skulle vi inte kunna starta en tråd med lite sköna features? Alltså lite naturliga och onaturliga hinder och utmaningar som man kan stöta på på stigar och grävda banor. Trä, sten, betong, allt är välkommet. Även hela banor om det går att få fram bilder som ger tillräcklig överblick.

Saken är den att jag alldeles just blivit tillfrågad om att komma med lite idéer för att utveckla cyklingen runt Skellefteå. Kommunen är väldigt på och jag ska visa lite idéer nu på torsdag. Det ska antagligen bli en del xc spår av olika svårighetsgrad men jag skulle gärna också få med någonting mera tekniskt utmanande, ett freeridespår och ett ett typ "skill develop trail" eller vad det skulle kunna kallas.

Jag skulle bli glad över er hjälp, kom med förslag./ Stojje
 
Inspiration Features
Det var inte såsvårt att hitta bilder på grejor men jag gissar att kommunen gärna vill ha något som är någorlunda underhållsfritt. Gärna sten eller betong. Här är i alla fall en del bilder som kan ge idéer.
GorgeRdMillesHolden.jpg


hurricane_creek.jpg


DSC_1174.jpg


MtnRanch02.jpg


biken-bikepark-1-gross-38ce5e0.jpg


pbpic4019992.jpg
 
Tillbaka
Topp