Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015

PiPPiW

Aktiv medlem
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Finskruvade idag, damcykeln är nu 99,9% klar. Tog ut den på en för mig väl känd runda på 35 kilometer, 220 höjdmeter. Helt perfekt referenstur mot Crescent mini-cykeln, raka puckar utanför stan och dom få stopp som finns hade jag flyt med idag.

Det regnade en hel del och jag måste få grepp om våt-cykling innan VR. För att testa så var enda regnplagget en tunn Everest jacka i syntet, nyimpregnerad. Paddade lycra-shorts under vanliga bomulls-sommar-shorts, torrvädershandskar, nya cykelskor utan regnskydd.

10 grader varmt och blev dyngsur överallt utom överkroppen och arslet men frös ingenting, det var tvärtemot riktigt uppfriskande.

Cykeln går nåt så inihelvite fint. Helt tyst, växlar superfint, rak, stabil, sitter bra med nya styrstammen, kan trampa på bättre än någonsin på rakor och framförallt uppför. Har hängt på cyklister som jag kände inte fanns en chans till tidigare.

Precis som vanligt. Stannade vid Biltema, Värmdö. Samma tid i stoppet, handlade lite insexskruv, sadelstolpe och cykeltröja, drack 75 cl utspädd bärdryck. Den här gången la jag till min första gel (Enervit, smakade riktigt bra) för att verkligen sätta mini-cykeln på plats.

Samma sak på vägen hem, kanonflyt med korsande vägar etc., kändes enkelt som bara den, bra tryck i pedalerna hela vägen och backarna var plattare än nånsin. Kändes riktigt bra. Typ "riktigt bra".

Hemma. Kollar Runmeter för att bekräfta ett lätt och nytt personbästa med minst 2 km/timmen. Men totalt fiasko. Ingen skillnad i rullsnittet mot mini-cykeln. Bokstavligt talat, skiljde bara en förbannad 100-del! Och det gick långsammare hem trots mer medvind på den biten.

Rysaren är att kollar man på hastighetszonerna för den här turen så har jag kört längre sträcka både på 25-30 km/timmen och 30-uppåt med mini-cykeln än med damcykeln! Samma top-speed inom två tiondelar.

Vilket j-vla skit. Alltså identisk sträcka, klädsel, mat, dricka, stopp etc. etc. Jag är riktigt besviken.

Alldeles för kort om tid, kan inte hatta om hoj. Kristi Himmelsfärdshelgen ger träningsläger med damcykeln i norra Skåne / södra Halland på längre kanonturer som jag har loggat med mini-cykeln, tack Jeppe_E. Går det inte fortare där så blir det mini-cykeln på VR.

Fan.
 
Senast ändrad:
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> Finskruvade idag, damcykeln är nu 99,9% klar. Tog
> ut den på en för mig väl känd runda på 35
> kilometer, 220 höjdmeter. Helt perfekt
> referenstur mot Crescent mini-cykeln, raka puckar
> utanför stan och dom få stopp som finns hade jag
> flyt med idag.
>
> Det regnade en hel del och jag måste få grepp om
> våt-cykling innan VR. För att testa så var enda
> regnplagget en tunn Everest jacka i syntet,
> nyimpregnerad. Paddade lycra-shorts under vanliga
> bomulls-sommar-shorts, torrvädershandskar, nya
> cykelskor utan regnskydd.
>
> 10 grader varmt och blev dyngsur överallt utom
> överkroppen och arslet men frös ingenting, det
> var tvärtemot riktigt uppfriskande.
>
> Cykeln går nåt så inihelvite fint. Helt tyst,
> växlar superfint, rak, stabil, sitter bra med nya
> styrstammen, kan trampa på bättre än någonsin
> på rakor och framförallt uppför. Har hängt på
> cyklister som jag kände inte fanns en chans till
> tidigare.
>
> Precis som vanligt. Stannade vid Biltema,
> Värmdö. Samma tid i stoppet, handlade lite
> insexskruv, sadelstolpe och cykeltröja, drack 75
> cl utspädd bärdryck. Den här gången la jag
> till min första gel (Enervit, smakade riktigt
> bra) för att verkligen sätta mini-cykeln på
> plats.
>
> Samma sak på vägen hem, kanonflyt med korsande
> vägar etc., kändes enkelt som bara den, bra
> tryck i pedalerna hela vägen och backarna var
> plattare än nånsin. Kändes riktigt bra. Typ
> "riktigt bra".
>
> Hemma. Kollar Runmeter för att bekräfta ett
> lätt och nytt personbästa med minst 2 km/timmen.
> Men totalt fiasko. Ingen skillnad i rullsnittet
> mot mini-cykeln. Bokstavligt talat, skiljde bara
> en förbannad 100-del! Och det gick långsammare
> hem trots mer medvind på den biten.
>
> Rysaren är att kollar man på hastighetszonerna
> för den här turen så har jag kört längre
> sträcka både på 25-30 km/timmen och 30-uppåt
> med mini-cykeln än med damcykeln! Samma top-speed
> inom två tiondelar.
>
> Vilket j-vla skit. Alltså identisk sträcka,
> klädsel, mat, dricka, stopp etc. etc. Jag är
> riktigt besviken.
>
> Alldeles för kort om tid, kan inte hatta om hoj.
> Kristi Himmelsfärdshelgen ger träningsläger med
> damcykeln i norra Skåne / södra Halland på
> längre kanonturer som jag har loggat med
> mini-cykeln, tack Jeppe_E. Går det inte fortare
> där så blir det mini-cykeln på VR.
>
> Fan.

Ge den en ärlig chans. Men jag tror att det mesta hänger på dig och hur mycket och smart du hinner träna. Ingen av cyklarna bör vara särskilt snabb, ta den med bäst komfort. 30 mil är en bit.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Om det kändes bättre medan du var ute tror jag ändå det är Olga som du har störst glädje av runt pölen, även om du inte var så mycket snabbare idag. Minin har du ju trots allt nött in dig på medan det här var första riktiga turen på Olga, iaf efter de kirurgiska lyften, så det kan ju ta några turer innan ni känner varandra riktigt.

Du väljer ju inte den breda lätta vägen oavsett vilken av dom du beslutar dig för. :)
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Och som lök på den proverbiala laxen: När jag packade upp påsen från Biltema nu så visade det sig att nån j-vel hade lagt en förpackning med cykelbyxor i facket för cykeltröjor. Plus att en av dom förseglade lådorna med insexskruvar var öppnad och två skruvar borta. Lågt.

Jag tar bilen när jag ska byta byxorna mot tröjan.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> Och som lök på den proverbiala laxen: När jag
> packade upp påsen från Biltema nu så visade det
> sig att nån j-vel hade lagt en förpackning med
> cykelbyxor i facket för cykeltröjor. Plus att en
> av dom förseglade lådorna med insexskruvar var
> öppnad och två skruvar borta. Lågt.
>
> Jag tar bilen när jag ska byta byxorna mot
> tröjan.


Och leva rövare om dina 2 skruv som saknas. Tröja/ byxa mixupen kan jag haja men för lite skruv? Nä nä nä nå jävla måtta får det ändå vara. Bara applicera "den som skriker högst får mest" principen på hela detta problem.

Skönt att skruvproblematiken kan ta tankarna ifrån snittfarterna.

Lycka till och give em hell.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> Och som lök på den proverbiala laxen: När jag
> packade upp påsen från Biltema nu så visade det
> sig att nån j-vel hade lagt en förpackning med
> cykelbyxor i facket för cykeltröjor. Plus att en
> av dom förseglade lådorna med insexskruvar var
> öppnad och två skruvar borta. Lågt.
>
> Jag tar bilen när jag ska byta byxorna mot
> tröjan.

Biltema, check twice, buy once.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Jag tror att 35 km är alldeles för kort för att testa något sånt här. Det är efter flera timmar i sadeln som man börjar känna i kropp och stjärt om något är fel. På kortare turer som 1-2 timmar känns alla sadlar bra och bekväma, tycker jag.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
:) Tack för alla bra inlägg. Jo, självklart rör jag inte upp himmel och helvete över två skruvar, men det var faktiskt material till ett värde av 1 krona och 60 öre.

Och för i hela friden, tänk om gårdagskvällens skruvande hade hängt på att ha tillgång till 25 stycken nya M6x20 insexskruvar och inte 23? Ni förstår väl allvaret i det hela.

:)

Men allvarligt, kan ju inte det här men tycker att 35 kilometer borde vara en något sånär vettig sträcka att relatera till, speciellt den dragningen som är klockren att cykla lika. Som en snitslad bana där trafiken etc inte stör nämnvärt.

Som alla är inne på så bör jag ta den cykeln som känns bäst och där leder Olga. Som sagt, ska ner till Skåne/Halland över Kristi Himmelfärdshelgen där jag har ett par kanonbra längre sträckor att jämföra med, dels ren slättåkning utan backar och dels över Hallandsås. Fick ihop 750 höjdmeter i ett pass där nere i påskas och kanske att man ta 1000 meter i ett svep innan veckan är slut :)

Men... Visst. Olga är ju byggd på en gammal ram, 3 kg tom, men precis hela drivlinan och lite till är helt ny. 21 växlar, 28", 25-622 Schwalbe Luganos, kanonbromsar. Vågar påstå att Olga är en mycket väl ihopsatt cykel. 100% av expertisen säger att Olga självklart ska gå mycket fortare än en 20" 7-växlad mini-cykel med en omöjlig ram-design byggd på 60-talet.

Jag har svårt att säga emot där men empiriskt sett så stämmer det inte för mig. Kanske min gamla tes gäller, att materialet inte spelar nån nämnvärd roll så länge chauffören inte är i riktigt bra form?

Finns det ställen i Stockholm där man kan hyra en värstinghoj över en helg?
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Min personliga teori/begränsade testning säger att hastigheten hänger på:

1. Cyklisten
2. Körställning, alltså lågt luftmotstånd och en position som ger en möjlighet att utveckla bra kraft i benen. Observera att dessa två delvis motarbetar varandra, så man får hitta en kompromiss.
3. Resten (vikt, typ av hjul, växelsystem etc.)

Antaget såklart att det inte är ett ras till cykel med halvpumpade grovmönstrade däck och halvt fastrostad kedja. En riktig räser kan nog gå snabbare än din Olga, men det är antagligen mest beroende på en mer framåtlutad sittställning och sadelrörsvinkel som gör att man kan trycka på mer med benen.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Stort hjul bör vinna över litet, precis som en winchester alltid bör vinna över en colt. Iaf enligt den ohyfsade ärkeskurken i För en handfull dollar.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Små hjul = lägre luftmotstånd. Minicykeln är av den anledningen inte UCI-godkänd, väl?
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Ts, hur lång är du? Om inte alltför kort, helst 180, kan du låna en av mig mot en rejäl deposition (vi känner ju inte varandra :)), pm:a isf.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Finnen skrev:
-------------------------------------------------------
> Min personliga teori/begränsade testning säger
> att hastigheten hänger på:
>
> 1. Cyklisten
> 2. Körställning, alltså lågt luftmotstånd och
> en position som ger en möjlighet att utveckla bra
> kraft i benen. Observera att dessa två delvis
> motarbetar varandra, så man får hitta en
> kompromiss.
> 3. Resten (vikt, typ av hjul, växelsystem etc.)
>
> Antaget såklart att det inte är ett ras till
> cykel med halvpumpade grovmönstrade däck och
> halvt fastrostad kedja. En riktig räser kan nog
> gå snabbare än din Olga, men det är antagligen
> mest beroende på en mer framåtlutad
> sittställning och sadelrörsvinkel som gör att
> man kan trycka på mer med benen.

Tack. Jo, håller med i allt men jag ser det där med absolut hastighet som en grej och det där med den relativa hastigheten mellan Olga och mini-cykeln (och även min gamla tubdäcks-Peugeot) som en annan.

Nu tycker jag att även minicykeln är en mer än väl genomgången cykel med ny drivlina, fälgar, nav, växlar, "smala" slicks o.s.v. men det är bara 7 växlar, 20" och en minst sagt udda ramkonstruktion.

Märkligt nog sitter jag kanonfint på mini-cykeln och ska laborera lite mer med styret på Olga men tycker (tror...) att jag är "nere på styret" på bägge cyklarna i samma utsträckning när det gäller luftmotstånd.

Din punkt nummer 1 är vad det hänger på för mig så det är bara att mala på tills man kan cykla "snabbare än materialet". Räknar inte med något underverk på VR 2015, siktar på sub-15 ensam med hedern i behåll, alltså med någotsånär jämnt tempo över hela sträckan men 2016, då blir det åka av ;)

Tycker jag har lärt mig en hel del redan nu. Tack till HappyMTB plus att man kan ju inte låta bli att fundera på allt möjligt och omöjligt när man cyklar. Att sen cykla VR på riktigt måste ju ge hur mycket som helst.

Blev rätt sur efter gårdagens test-tur men det gick över. Nu ska jag justera om för dom nya vajrarna som har sträckt sig lite, backa av aningens tajta hjullager, rikta bakfälgen och fetta in bromspinnarna som inte gillade regn.

Avkopplande.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
jonja skrev:
-------------------------------------------------------
> Stort hjul bör vinna över litet, precis som en
> winchester alltid bör vinna över en colt. Iaf
> enligt den ohyfsade ärkeskurken i För en
> handfull dollar.

"Don't take a rifle to a close range revolver fight".
 
Senast ändrad:
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
jomper skrev:
-------------------------------------------------------
> Små hjul = lägre luftmotstånd. Minicykeln är
> av den anledningen inte UCI-godkänd, väl?

:) Världens snabbaste trampcykel (paced) går på 20". 268 km/timmen på Bonneville.
 

Bilagor

  • wereldrecord_staand_achter_fiets_voor_drukwerk_small.jpg
    wereldrecord_staand_achter_fiets_voor_drukwerk_small.jpg
    87 KB · Besök: 95
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
staine skrev:
-------------------------------------------------------
> Ts, hur lång är du? Om inte alltför kort, helst
> 180, kan du låna en av mig mot en rejäl
> deposition (vi känner ju inte varandra :)), pm:a
> isf.

Tack! 171 centimeter. Har funderat lite och borde nog vänta till efter VR och RAAS innan jag trasslar till det ännu mer :)
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> jomper skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Små hjul = lägre luftmotstånd. Minicykeln är
> > av den anledningen inte UCI-godkänd, väl?
>
> :) Världens snabbaste trampcykel (paced) går på
> 20". 268 km/timmen på Bonneville.

268?! Sick! Är inte det nästan lika fort som downhillrekordet?

Edit: Det är snabbare, downhillrekordet är 223 enl http://rt.com/news/247517-bike-speed-record-barone/

Sorry for lite OT. OnT tycker jag du inte ska räcka bort Olga för snabbt. Du är mer van vid minicykeln. Med mer vana på den nya tror jag du blir snabbare.
 
Senast ändrad:
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> det där med
> den relativa hastigheten mellan Olga och
> mini-cykeln (och även min gamla
> tubdäcks-Peugeot) som en annan.

Om du vill kan du säkert se någon korrelation mellan fart, hjulpmkrats och axelavstånd
Speed f(k*hjulstorlek*l*axelavstånd) : k>1, l<1
Vilket ofelbart leder till att bakteiangeln på Olga måste kapas och lödas om.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
emmer skrev:
----------------------------------------------------
> PiPPiW skrev:
> --------------------------------------------------
> > det där med
> > den relativa hastigheten mellan Olga och
> > mini-cykeln (och även min gamla
> > tubdäcks-Peugeot) som en annan.
>
> Om du vill kan du säkert se någon korrelation
> mellan fart, hjulpmkrats och axelavstånd
> Speed f(k*hjulstorlek*l*axelavstånd) : k>1, l<1
> Vilket ofelbart leder till att bakteiangeln på
> Olga måste kapas och lödas om.

Tack. Byggde om baktriangeln och testade igen med bägge hojarna under dagen.

Varje hoj fick 4 varv på referensrundan, totalt 14 mil per hoj. Mini-cykeln först. Inget lyft, det gick t.o.m. långsammare med Olga den här gången.

Vad gör jag nu?
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> Byggde om baktriangeln och testade igen med
> bägge hojarna under dagen.
> gick t.o.m. långsammare med Olga den här
> gången.
> Vad gör jag nu?

Gråter en skvätt och hämtar en ny ram vid något pendelbanestation :-)
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
staine skrev:
-------------------------------------------------------
> Nu gör du så att du visar lite bilder på roliga
> saker.
> Ingen RR utan bilder :)

+1
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
emmer skrev:
-------------------------------------------------------
> Gråter en skvätt och hämtar en ny ram vid
> något pendelbanestation :-)

Ouch... :)


staine skrev:
-------------------------------------------------------
> Nu gör du så att du visar lite bilder på roliga saker.
> Ingen RR utan bilder :)

Sorry, mitt åt men jag är ju ny här och hänger inte med riktigt.

OK, tarom'et från början:


Cyklade ut till Värmdö.

Rainy-day.JPG



Värmdö.

Biltema3.jpg



Cyklade hem från Värmdö.

Rainy-day.JPG



Det gick långsamt.

snail.jpg
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Henrik_F skrev:
-------------------------------------------------------
> Glimrande! Ser fram mot din RR från Vätternrundan :-)

Regnar det även då så kör jag bara av en repetition på ovanstående. Det finns ju kaffe och bulle även på Biltema i Jönköping.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Jag vurpade ju med mini-cykeln häromdagen, på en fisåkar-tur med samma dignitet som att cykla till kiosken.

Ingen big deal tills det visade sig att nåt revben hade fått sig en törn. Ingen big deal det heller, det började lägga sig redan nästa dag. Men se det var inte riktigt så. Är nere i Skåne nu och hade tänkt att bl.a. köra en långtur uppåt 170 kilometer innan helgen är över. Testade lite igår, 35 kilometer på slätterna och det gick alldeles utmärkt men idag gör det mer ont och det hela har flyttat sig lite framför och under sågmuskeln under natten. Nu gör det ont att kliva på cykeln, det gör ont att andas riktigt när det blir svettigt, det gör ont i gupp.

Är rätt bekymrad. Det är bara drygt tre veckors träningstid kvar till VR och jag känner att det fortfarande saknas många mil, framförallt "långturen". Men revben som revben, inget är brutet, ska jag bara bita ihop och mala på eller vore det lika korkat som allt annat jag gör?

Lyckades iallafall kränka två hel-lycra-cyklister i motvinden hemåt på Hallandsvägen/Köpmansgatan idag. Det lättade upp stämningen :)
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------

> Är rätt bekymrad. Det är bara drygt tre veckors
> träningstid kvar till VR och jag känner att det
> fortfarande saknas många mil, framförallt
> "långturen". Men revben som revben, inget är
> brutet, ska jag bara bita ihop och mala på eller
> vore det lika korkat som allt annat jag gör?
>
> Lyckades iallafall kränka två
> hel-lycra-cyklister i motvinden hemåt på
> Hallandsvägen/Köpmansgatan idag. Det lättade
> upp stämningen :)

Det gör ont när revben läker, mer än när det hände. Hoppas du kan hålla igång.

Lättade upp stämningen för en av tre, lite mer sammanbitet för två av tre.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> Lyckades iallafall kränka två
> hel-lycra-cyklister i motvinden hemåt på
> Hallandsvägen/Köpmansgatan idag. Det lättade
> upp stämningen :)

Värt all respekt, och med ont i revbenen en spontan applåd :-)
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Revben går sönder lätt och gör ont när de läker. Tack och lov är det inte farligt och läker rätt snabbt. Eftet en vecka 10- dar brukar det lägga sig.

Bra tillfälle till HTFU träning!
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
me.I.am skrev:
-------------------------------------------------------
> Börjar vi leta bortförklaringar till VR?

Nej, tvärtom. Är irriterad fanken och att skippa VR är jag för snål för.


emmer skrev:
----------------------------------------------------
> PiPPiW skrev:
> --------------------------------------------------
> > Lyckades iallafall kränka två
> > hel-lycra-cyklister i motvinden hemåt på
> > Hallandsvägen/Köpmansgatan idag. Det lättade
> > upp stämningen :)
>
> Värt all respekt, och med ont i revbenen en
> spontan applåd :-)

Hehe, tack, men antagligen ingen större bedrift. I byn här så är det nog en del full-kittade lycra-cyklister som skulle hamna i facket "kreditkorts-bajkers" om det gällde MC-svängen. Rysaren är när danska lag kommer hit för att träna backe :)


Bengt-re skrev:
-------------------------------------------------------
> Revben går sönder lätt och gör ont när de
> läker. Tack och lov är det inte farligt och
> läker rätt snabbt. Eftet en vecka 10- dar brukar
> det lägga sig.
>
> Bra tillfälle till HTFU träning!

Precis, pudelns kärna. Ska jag tolka ditt svar som att det är bara fortsätta som vanligt eller kan det bli värre? Vill inte vänta en vecka om det inte är nödvändigt.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> me.I.am skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Börjar vi leta bortförklaringar till VR?
>
> Nej, tvärtom. Är irriterad fanken och att skippa
> VR är jag för snål för.
>
>
> emmer skrev:
> --------------------------------------------------
> --
> > PiPPiW skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > > Lyckades iallafall kränka två
> > > hel-lycra-cyklister i motvinden hemåt på
> > > Hallandsvägen/Köpmansgatan idag. Det
> lättade
> > > upp stämningen :)
> >
> > Värt all respekt, och med ont i revbenen en
> > spontan applåd :-)
>
> Hehe, tack, men antagligen ingen större bedrift.
> I byn här så är det nog en del full-kittade
> lycra-cyklister som skulle hamna i facket
> "kreditkorts-bajkers" om det gällde MC-svängen.
> Rysaren är när danska lag kommer hit för att
> träna backe :)
>
>
> Bengt-re skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Revben går sönder lätt och gör ont när de
> > läker. Tack och lov är det inte farligt och
> > läker rätt snabbt. Eftet en vecka 10- dar
> brukar
> > det lägga sig.
> >
> > Bra tillfälle till HTFU träning!
>
> Precis, pudelns kärna. Ska jag tolka ditt svar
> som att det är bara fortsätta som vanligt eller
> kan det bli värre? Vill inte vänta en vecka om
> det inte är nödvändigt.


Jag är ingen läkare, men jag har tränat med skadade revben. Googlar man så är jag inte den ende, men bedöm själv - gör inget dumt!

Åsikterna om det är klokt eller ej att träna (försiktigt) under läkningen går isär så jag förhåller mig neutral.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Om det känns som nägon petar på din lunga med en vass blyertspenna är det nog läge att vila. Är det bara lite raspigt ömmande har du nog bättre chans att stå ut och klara dig från att göra det värre. Du bedömer eller tar proffshjälp.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------

> Lyckades iallafall kränka två
> hel-lycra-cyklister i motvinden hemåt på
> Hallandsvägen/Köpmansgatan idag. Det lättade
> upp stämningen :)

Det var inte jag! :p
Jag har varit i Danmark och cyklat idag. Där kränkte jag en el-cyklist rätt ordentligt.

Kämpa på, det kommer att fixa sig, men ligg lågt med träningen i några dagar. Du behöver ju inte cykla backe, håll dig på platten.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Ådärkomdenja. Nu gick det bra.

Revbensköret är inte vasst eller raspar, mer som nån slags fetsmäll. Känns fanken när man ska gå ur sängen och när man hostar men det verkar ha vänt, nu är det inga problem att cykla iallafall. Tog en liten tur på 61 kilometer över åsen och runt Rössjön för att känna mig för. Det blev lite över 500 höjdmeter.

10 grader varmt, regn halva turen men inget ösregn. Ingen regnjacka men nya Regnlegs som fungerade kanonbra, dom värmde även precis som flera hade sagt.

Nu till det roliga. Dom första 43 kilometrarna med Olga idag är helt identiska med samma 43 kilometrar jag cyklade med mini-cykeln i påskas. Det var torrt och soligt med mini-cykeln. Höjden är drygt 330 meter.

Det gick över 20(!) minuter snabbare med Olga än med mini-cykeln. Yay! Det är hur mycket som helst och jag var mycket tveksam till det hela men stoppade in det i kalkylarket och grejen är givetvis backarna, både uppför och nerför. Olga bjussar på 21 växlar och minicykeln har bara 7. 53/28 som lägst men då med 20" hjul.

Jag är nöjd.

Dessutom nosar jag nu på Jeppe_Es hastighetsrekord på åsen. Loggade 69,3 km/timmen nerför Nötte Backar och ni som har cyklat nerför där vet att det inte är en optimal fart-backe med en tajt chikan i samband med en mycket osmidig järnvägskorsning lite väl tidigt. Det var dessutom våt vägbana så jag tog det lugnt. Blir det torrt så tror jag att det kan gå lite fortare utför Kattviksbacken.

Kränkte en bil, mötte två större klungor varav en dansk och många par-cyklister. Ingen morsar på mig.


Bildavdelningen:

Del av backe uppför åsen, Rössjöholmsvägen.

Backe.JPG



Olga på stranden vid Rössjön.

OlgaStrand.jpg
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
PiPPiW skrev:
-------------------------------------------------------
> Ådärkomdenja. Nu gick det bra.
>
> Revbensköret är inte vasst eller raspar, mer som
> nån slags fetsmäll. Känns fanken när man ska
> gå ur sängen och när man hostar men det verkar
> ha vänt, nu är det inga problem att cykla
> iallafall. Tog en liten tur på 61 kilometer över
> åsen och runt Rössjön för att känna mig för.
> Det blev lite över 500 höjdmeter.
>
> 10 grader varmt, regn halva turen men inget
> ösregn. Ingen regnjacka men nya Regnlegs som
> fungerade kanonbra, dom värmde även precis som
> flera hade sagt.
>
> Nu till det roliga. Dom första 43 kilometrarna
> med Olga idag är helt identiska med samma 43
> kilometrar jag cyklade med mini-cykeln i påskas.
> Det var torrt och soligt med mini-cykeln. Höjden
> är drygt 330 meter.
>
> Det gick över 20(!) minuter snabbare med Olga än
> med mini-cykeln. Yay! Det är hur mycket som helst
> och jag var mycket tveksam till det hela men
> stoppade in det i kalkylarket och grejen är
> givetvis backarna, både uppför och nerför. Olga
> bjussar på 21 växlar och minicykeln har bara 7.
> 53/28 som lägst men då med 20" hjul.
>
> Jag är nöjd.
>
> Dessutom nosar jag nu på Jeppe_Es
> hastighetsrekord på åsen. Loggade 69,3 km/timmen
> nerför Nötte Backar och ni som har cyklat
> nerför där vet att det inte är en optimal
> fart-backe med en tajt chikan i samband med en
> mycket osmidig järnvägskorsning lite väl
> tidigt. Det var dessutom våt vägbana så jag tog
> det lugnt. Blir det torrt så tror jag att det kan
> gå lite fortare utför Kattviksbacken.
>
> Kränkte en bil, mötte två större klungor varav
> en dansk och många par-cyklister. Ingen morsar
> på mig.
>
>
> Bildavdelningen:
>
> Del av backe uppför åsen, Rössjöholmsvägen.
>
>
>
>
> Olga på stranden vid Rössjön.
>
>
De kommer nog känna sig tvungna att hälsa tillbaka om du kör om dem. Låter som det kan bli nedför, för du verkar inte direkt pensionsfärdig när det gäller fart heller. Jag kan inte minnas att jag cyklat fortare än 72 km/h i Sverige och då var det verkligen inte nån dam eller minicykel. Har för mig att det var min stål-Merckx. Kul att du börjar få utdelning och att kroppen klarar problemen som uppstått.
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Å laglig med rinklocka oxå!
Hoppas polisen har rinklockekontroll på VR så är segern given :-)
(Är det lag så är det!)

Men 70km/h med skärmar på? Känns otäckt (eller inte, beroende på vad man syftar på :-) )

Håll koll på slaglödningarna mot sadelstolpen bara, för där har man ju sett mer än en damcykel som släppt. Men man får ju god förvarning för det blir väldigt svajigt :-)
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
Härligt!!! Låter som att jag får ut en sväng i morgon och säkra upp mitt fartrekord :p

Innan regnet kommer :)
 
Inte så bra [RR Damcykeln] Nu med RR för VR 2015
emmer skrev:
-------------------------------------------------------
> Håll koll på slaglödningarna mot sadelstolpen
> bara, för där har man ju sett mer än en
> damcykel som släppt. Men man får ju god
> förvarning för det blir väldigt svajigt :-)

Helvite! Nu blev jag stressad ;) Seriöst, tack för den, det finns ett par andra ställen jag håller koll på, jag lägger den där i listan.


Jeppe_E skrev:
-------------------------------------------------------
> Härligt!!! Låter som att jag får ut en sväng i
> morgon och säkra upp mitt fartrekord :p
>
> Innan regnet kommer :)

Jo, nu får du ta ett varv till. Du körde väl över 70 nerför Rössjöholmsvägen där på bilden?


GurraG skrev:
--------------------------------------------------
> Heja PiPPi!

Tack, det där värmde. Hehe, rullsnittet är bättre än mini-cykeln men inte bra. Jag ser verkligen fram emot VR 2106 :)
 
Tillbaka
Topp