Köpa ny MTB <15 000kr

Annors83

Medlem
Köpa ny MTB <15 000kr
Hej.
Jag har en gammal XC MTB 26 tummare hemma och letar nu efter en "roligare" cykel.
Jag har letat runt och läst på en del och (tror) jag kommit fram till att jag vill ha följande:

Växlar: 1x12
Framgaffel: luft på minst 120mm
Geometri: HT angle närmare 65 grader (en lägre/modernare MTB)
Dropper post!
<15 000kr

Jag har hittat följande cyklar som jag tittar på för tillfället.
Är det någon av dessa ni kan rekommendera eller avråda ifrån, eller har jag missat någon intressant cykel som jag borde titta närmare på?

Canyon Stoic 3: https://www.canyon.com/sv-se/mountain-bikes/trail-bikes/stoic/stoic-3/2660.html
Radon Cragger 7.0: https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/cragger/cragger-70-2021/
Rockrider AM FIFTY_S 29": https://www.decathlon.se/am-fiftys-id_8641873.html
Rockrider AM 100S 29": https://www.decathlon.se/mtb-am-100s-29-id_8586941.html (jag vet att den är utanför min prisbild, men det kanske är värt att gå upp dessa extra tusenlappar för bättre drivlina, längre framgaffel samt att det är en FS?)

Tack på förhand!
/Anders
 
Köpa ny MTB <15 000kr
Kan tipsa om Trek Roscoe 7 (2021 års modell om du kan få tag på) = 14.000 kr.
2022-modellen har ännu bättre komponenter men också dyrare (16.500 tror jag).

Sen är det nog tyvärr så att du får köpa det du öht får tag på. Samtliga cyklar du listat ovan är ju tex slutsålda på resp hemsida. Är ju global brist på både cyklar och cykeldelar och det kommer att hänga i minst ett eller flera år till. Tyvärr.

Jag är inte personen att ge några tvärsäkra råd eller tips men vad jag kan bedöma är samtliga på din lista väldigt kapabla trail-cyklar i den prisklassen. Du blir nog nöjd vad du än väljer där. Men under förutsättning att du får tag på ngt vill säga.

PS.
Har själv den sista på din lista och är väldigt nöjd med den. Sen får man ju inte automatiskt bättre teknik bara för att man lägger ett antal månadslöner på sin cykel (trots vad många verkar tro här på happy). Och köper du en Rockrider bör du vara beredd på att en och annan ortodoxt troende cyklist kommer att rynka lite på näsan. Men dom flesta är nog ändå överens om att det är bra valuta för pengarna. Tänk Skoda som bilmärke för typ 15-20 år sen. Då var det ju fortfarande många som fnös åt dom. Idag resonerar nog dom flesta annorlunda gissar jag. Sonen har för övrigt en Trek Roscoe 7 och är otroligt nöjd med den också. Jag lånar den ibland och vissa saker är betydligt lättare (och roligare) på den (typ pumptrack, bunnyhops, wheelie, manuals, hoppa m.m.) I skogen och framförallt utför i stökig terräng är Rockridern överlägsen. Men jag kör ändå Roscoen i skog ibland bara för att få lite variation och träna på andra saker. Väldigt kul det med.
 
Köpa ny MTB <15 000kr
Tack för snabbt och utförligt svar!
Ja, jag vet att marknaden är lite udda för tillfället, men jag hoppas på att någon/några av cyklarna ska komma in i lager någon gång under det kommande halvåret framöver, så att jag är redo när våren drar in! (Man kan ju alltid hoppas :giggle: )
 
Köpa ny MTB <15 000kr
Hej! Jag köpte mig en Rockrider AM 100 S i mitten av augusti i år. Jag är mycket nöjd med köpet och den går strålande i stökig terräng. Om du är ute efter denna cykel rekommenderar jag att du lägger en bevakning på deras sida till din mail. De fylls på allt eftersom. Jag behövde vänta ca 2 veckor innan lagret fylldes upp på nytt. Visserligen måste man vara snabb, då de säljer slut relativt fort.

Bara ett tips!

Mvh Linus
 
Tillbaka
Topp