[Köpråd] Dags för ny MTB

EUNE

Medlem
[Köpråd] Dags för ny MTB
Ytterligare en hjälp mig köpa cykeltråd.

Har läst flera trådar här och försökt hitta bra köpråd på nätet. Allt detta har bara gjort mig mer förvirrad. Var enklare när jag köpte min första mtb för 25 år sedan, nu för många kategorier, pedaler, dämpare. Jag blir inte klokare.

Jag är 171 cm, kommer cykla mest skogsstig och grusväg transport till dessa områden är tyvärr asfalt. Målet är troligen cykelvasan om något år. Jag har idag en Cresent av modell minst 10 år, fullt duglig men inte välanvänd pga tidsbrist och kanske inte helt nöjd med utseendet. 21 vxl, Rock shox gaffel, gamla hederliga fälgbromsar.

Jag söker hardtail, storlek S eller M, hjulstorlek lutar åt 27,5 (har idag 26”) vill inte att cykeln blir för stor. Ramens utseende och färg kan ha viss betydelse som den som kollar länkarna säkert ser.
Budget 7500-10000 kr. Kanske finns en 10000 kr som är på rea ?.

Jag har kollat på följande modeller.

https://www.hellorider.se/merida-big-seven-300-27-5-2018

https://www.xxl.se/white-xc-290-pro...EA&gclsrc=ds&dclid=CNDexMXS69oCFQaemwoda8cG-w

https://m.bikester.se/736273.html

http://www.wiggle.se/vitus-sentier-mountainbike-2018-deore-1-x-10/
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp