Långbyxa?

  • Trådstartare Trådstartare bb
  • Start datum Start datum

bb

Ny medlem
Långbyxa?
Hejsan!
Letar en bra långbyxa (ej tights) att ha när jag pendlar till jobbet. Får ej vara så "pösiga" att de åker in i klingan när jag cyklar. Ska alltså inte ha dem till träning utan enbart till pendling och vara sköna och flexibla.
Ngn som har tips på bra byxor och gärna också jacka?

Mvh björn
 
Långbyxa?
> Bästa brallan!

Jag håller med Lozec. Har haft mina Mithril i tre år och bortsett från att de är fula som stryk (snedskurna kevlarförstärkningar på knäna!) funkar de perfekt. Bra fickor, mjuka, bra passform och lagom varma för pendling höst/vinter/vår. Funkar upp till knappt 10 grader. Är det riktigt kallt har jag långkallingar under och/eller regnbyxor över.
 
Långbyxa?
Har Tierras variant på Schöller-mtrl. Fungerar i alla väder och har smalt skurna ben = bra för cykling och när man går med stegjärn ;)
 
Tillbaka
Topp