(Liten byggtråd) Ytterligare en Canyon CF Di2

GurraG

Aktiv medlem
(Liten byggtråd) Ytterligare en Canyon CF Di2
Jag tyckte jag behövde en modernare andra-cykel (reserv, utlandsresor, etc) så jag bestämde mig för att sälja min ½alu-Piton och bygga nåt nyare.
Valet blev en beg Canyon CF SLX-ram och eftersom jag blivit bortskämd med Di2 på fin-cykeln, http://happymtb.org/forum/read.php/1/1333184/page=1, köpt på mig lite beg Di2-prylar och även samlat på mig lite andra prylar så var komponentvalet enkelt, ta vad du har.
”Problemet” var att kabelsatsen jag hade var för extern montering och jag ville ha intern kabeldragning men så la ”Fiffi” upp sin byggtråd http://happymtb.org/forum/read.php/1/1617295/page=1 och då insåg jag att med sidavbitare och lödkolv så gick det enkelt att lösa.
Jag kopierade helt enkelt ”Fiffi’s” bygge när det gällde att omvandla kabelsatsen från extern till intern. Batteriet valde jag dock att montera externt även på den här hojen, känns bättre att slippa ta bort sadelstolpen vid batteriladdning och jag slapp även arbetet med att modifiera batteriet, dessutom kan jag ju, vid ev behov, enkelt skifta batteri mellan hojarna.
När jag kommunicerade lite med ”Fiffi” inför bygget så hoppades han på lite bilder från byggandet men mitt svar var ”jag kopierar dina byggbilder” vilket jag även tar mig friheten att göra, ivf en bild.

Så här ser det ut när hålet i vevlagerhylsan är borrat (jag gjorde dock ett större hål än ”Fiffi”), kablarna är inlagda i ramen och ihoplödda, nästa moment är att ”fösa” in paketet i ramen.
IMG_6066.JPG

Så här ser den färdiga cykeln ut:
SLX1.JPG

Canyon Ultimate CF SLX strl56, DA Di2, 105 compact vevparti med Ultegra SL 50-klinga (snyggare än 105), Ritchey stolpe o stam, PRO styre, SI Flite sadel, träningshjul Zipp303 kanttråd.

BatterifsteSLX.JPG

Jag valde att använda kort batterifäste och fast fäste på ramen så jag monterade därför två blindmuttrar i kedjestaget. När jag hade verktygen framme så modifierade jag även fin-cykeln så numera har jag även fast fäste på den. På den svarta har jag ett original kort batterifäste, på den vita har jag ett avsågat långt fäste med lite modifierade skruvhål och brickor mellan batterifästet och kedjestaget.

Rudan är förresten skyldig mig 100 SEK (minst) efter två säsongers cyklande:
”27e januari, 2010
Gurra; jag är strängt tveksam till de där hålen och jag skickar ännu en hundralapp till dig i slutet av säsongen ifall det inte spruckit runt något av hålen! :)”

Nästa bygge blir en tempohoj, Speedmax CF Di2, där jag även ska ha batteriet inne i ramen, troligen i sadelstolpen. En fördel med det bygget blir att jag slipper borra hål i vevlagerhylsan, finns redan ett stort hål på undersidan av vevlagerhuset avsett för vx-vajrarna där det går att fösa in kablar och ”junction B”.

/G
 
(Liten byggtråd) Ytterligare en Canyon CF Di2
Kaves skrev:
-------------------------------------------------------
> fint bygge, synd bara att du inte bjöd på lite
> egna bilder.


Kan tyckas så men det hade bara blivit "favoriter i repris" då mina kabelhål i ramen är desamma som "Fiffi's", kolla på hans tråd och tänk dig att ramen är vit så har du mina byggbilder :o)

Bygget av Speedmax'en kommer att dokumenteras flitigare.

/G
 
(Liten byggtråd) Ytterligare en Canyon CF Di2
Sweet, är riktigt sugen på drive-by-wire själv =)

Bara ett litet tips angående splicearna;

Skär till tunna strängar av smältlim som du fördelar jämnt innanför
krympslangen. När du sedan krymper slangen, smälter limmet
och bildar en fukttät spärr.

/N
 
(Liten byggtråd) Ytterligare en Canyon CF Di2
NiclasY skrev:
-------------------------------------------------------
> Sweet, är riktigt sugen på drive-by-wire själv
> =)
>
> Bara ett litet tips angående splicearna;
>
> Skär till tunna strängar av smältlim som du
> fördelar jämnt innanför
> krympslangen. När du sedan krymper slangen,
> smälter limmet
> och bildar en fukttät spärr.
>
> /N

Fukt är jag inte rädd för, på min svarta har jag ingen krympslang öht. Tror det är bättre att det är öppet så fukten kan komma ut isf att stängas in.

/G
 
Tillbaka
Topp