[LVG] ENVE SES Road Tire?

-Andy-

Aktiv medlem
[LVG] ENVE SES Road Tire?
Jag är på jakt efter ett par hållbara och lättrullade däck (28-30mm) som ska tåla cykelbanegrus och annat som göms bland gruset innan sopbilarna har varit framme och städat bort vintern. Priset är helt totalt oviktigt.

Standardtipset är Continental GP 4-season, men jag är inte direkt imponerad över rullmotståndet. Efter att ha gått igenom listan på bicyclerollingresistance.com har jag blivit lite intresserad av ENVE SES Road Tire som sägs vara mycket mer lättrullade än GP 4-season och dessutom har något bättre punkteringsskydd: https://www.bicyclerollingresistanc...tal-grand-prix-4-season-vs-enve-ses-road-tire

Finns det någon modig och mäktig Happyit som har testat ENVE SES Road som vårdäck? Vad var bra/mindre bra? Alternativ som inte är GP 4000, GP 5000, Turbo Cotton eller GP 4-season?
 
Tillbaka
Topp