[LVG] Skillnad mellan Radons serier R1 och Ignite?

[LVG] Skillnad mellan Radons serier R1 och Ignite?
[LVG] Skillnad mellan Radons serier R1 och Ignite?
Hej, ignite ramen nyare, dyrare, antagligen bättre.
Inte riktigt lika stort drop på ignite, dvs något mer komfort ( men ingen komfortracer, r1 väldigt aggressiv geo. R1 känd som bra, men stötig nackdelen. Jag har en r1 och trivs med den, men skulle självklart välja ignite om den dessutom är billigare.

Tour testade ignite i förra numret fö. Vet ej resultat, men brukar få bra.
 
Senast ändrad:
[LVG] Skillnad mellan Radons serier R1 och Ignite?
tobiascyklar sa:
Hej, ignite ramen nyare, dyrare, antagligen bättre.
Inte riktigt lika stort drop på ignite, dvs något mer komfort ( men ingen komfortracer, r1 väldigt aggressiv geo. R1 känd som bra, men stötig nackdelen. Jag har en r1 och trivs med den, men skulle självklart välja ignite om den dessutom är billigare.

Tour testade ignite i förra numret fö. Vet ej resultat, men brukar få bra.
Tack för infon! Man blir väldigt sugen på hittar väldigt lite om den. Ska se om jag kan söka upp artikeln.

Ingen som råkar äga an Ignite?
 
[LVG] Skillnad mellan Radons serier R1 och Ignite?
tobiascyklar sa:
Tour testade ignite i förra numret fö. Vet ej resultat, men brukar få bra.
I 3-2016 av Tour Tour testade de Radon R1 och i 4-2016 testade de Radon Ignite och Radon Sage Carbon, nedan är en liten del av testresultaten
För att kunna jmf la jag även till Canyon Endurace AL och Rose Pro SL
Ram                      Vikt            Komfort      Komfort        Stab.   Stab.     Vevparti- 
                       ram/gaffel         ram         gaffel          ram     gaffel     styvhet    
                         gram             N/mm         N/mm            Nm/°    N/mm     N/mm     
                                        (   lägre = bättre    )        (     högre  =  bättre      ) 
Radon R1              1519/389             257             90          108        48         64
Radon Ignite          1205/397             194             90          103        48         61
Radon Sage            1137/517             168            119           98        56         63

Canyon Endurace AL    1414/353             207             83          116        52         59
Rose Pro SL           1379/377             165             63          119        62         67

Läs mer om hur Tour gör sina tester här, om tyskan skulle vara ett problem finns motsv beskrivning på engelska här.

Men testerna innehåller mkt mer än endast siffrorna ovan, dvs ladda hem dem och läs dem själv.
Skulle även den tyskan vara ett problem finns testerna översatta till engelska i Tour International 3-2016 och 4-2016.


/Håkan
 
[LVG] Skillnad mellan Radons serier R1 och Ignite?
HåkanC sa:
tobiascyklar sa:
Tour testade ignite i förra numret fö. Vet ej resultat, men brukar få bra.
I 3-2016 av Tour Tour testade de Radon R1 och i 4-2016 testade de Radon Ignite och Radon Sage Carbon, nedan är en liten del av testresultaten
För att kunna jmf la jag även till Canyon Endurace AL och Rose Pro SL
Ram                      Vikt            Komfort      Komfort        Stab.   Stab.     Vevparti- 
                       ram/gaffel         ram         gaffel          ram     gaffel     styvhet    
                         gram             N/mm         N/mm            Nm/°    N/mm     N/mm     
                                        (   lägre = bättre    )        (     högre  =  bättre      ) 
Radon R1              1519/389             257             90          108        48         64
Radon Ignite          1205/397             194             90          103        48         61
Radon Sage            1137/517             168            119           98        56         63

Canyon Endurace AL    1414/353             207             83          116        52         59
Rose Pro SL           1379/377             165             63          119        62         67

Läs mer om hur Tour gör sina tester här, om tyskan skulle vara ett problem finns motsv beskrivning på engelska här.

Men testerna innehåller mkt mer än endast siffrorna ovan, dvs ladda hem dem och läs dem själv.
Skulle även den tyskan vara ett problem finns testerna översatta till engelska i Tour International 3-2016 och 4-2016.


/Håkan
Tack för ett grymt bra svar :D
Testerna ser ut att kosta men själva tabellen var mycket intressant!
 
[LVG] Skillnad mellan Radons serier R1 och Ignite?
LeovinceZX sa:
Tack för ett grymt bra svar :D
Testerna ser ut att kosta men själva tabellen var mycket intressant!
Radon har själva lagt ut de tyska testerna på PDF
R1 105: http://www.radon-bikes.de/fileadmin/2016/Docs/Testberichte/Testbericht_Tour_0316_R1_105.pdf
Ignite Ultegra Light: http://www.radon-bikes.de/fileadmin...estbericht_Tour_0416_Ignite_Ultegra_light.pdf
Sage Carbon Ultegra: http://www.radon-bikes.de/fileadmin...Testbericht_Tour_0416_Sage_Carbon_Ultegra.pdf


/Håkan
 
[LVG] Skillnad mellan Radons serier R1 och Ignite?
Ignite väldigt lätt!

Baserat på testet ser rose pro SL ut som bästa köp, om den ligger i samma prisklass och har samma komponenter. Men sitter det ultegra på ignite skulle jag tagit den. Fast alla ser väl ok ut, tom r1 om den är billigare ;-)
 
Tillbaka
Topp