Ny cyklist !

Ny cyklist !
Köpte min första mtb vid midsommar iår o det vart en superior fulldämpad el-cykel. Var stort sett de billigaste jag hittade som såg någorlunda vettigt ut endå.
Har sen dess cyklat stort sett varje dag o tycker det är helt fantastiskt roligt! Men nu börjar det kännas som cykeln inte riktigt räcker till längre.

Det som jag tycker är sämst är fälgarna och framgaffeln.

Kan man sätta på en gaffel med längre slaglängd, eller går ramen av? Vad finns de för bra alternativ som inte kostar skjortan om man jämför vad jag har nu?

Fälgarna har börjat blivit vinda och jag får punka i stortsett varje gång jag cyklar ”på riktigt”. kan man montera 27.5 istället för 29” o sätta på däck med hög profil o få stortsett samma dimension? Är de downhill däck jag ska ha? Slanglöst? Är inte så brydd i hur lätt de rullar eller vikt osv. Tips på ok fälgar samt vad för däck jag bör köra med?
Kan man montera 27.5” på en 29” cykel eller blir det fel?l

Som sagt helt ny på detta har kört cross hela mitt liv, men håller detta intresse i sig till nästa säsong så säljer jag nog crossen o skaffar mig en ordentlig cykel istället men änsålänge får de duga med denna cykel. känns dock som en bättre framgaffel och hjul känns som ett måste numer.

Ös på med tips?
Länktbtill cykel med spec https://www.cykelkraft.se/superior-exf-909-matt-antracit-svart-rod
 

Bilagor

  • 45FCDF89-82D6-42F7-8890-B146CBC6AC0A.png
    45FCDF89-82D6-42F7-8890-B146CBC6AC0A.png
    32.9 KB · Besök: 87
Ny cyklist !
Det är så roligt för på det här forumet, som ju ändå är ett cykelforum, kan man helt utan problem göra OT-trådar om vilken bil man ska köpa eller man ska dricka, men så fort någon nämner e-cykel så ska det drygas och hänvisas till andra platser.
 
Ny cyklist !
jingleyschmidt sa:
Det är så roligt för på det här forumet, som ju ändå är ett cykelforum, kan man helt utan problem göra OT-trådar om vilken bil man ska köpa eller man ska dricka, men så fort någon nämner e-cykel så ska det drygas och hänvisas till andra platser.
Ja, men OT-trådar är ju ok om de märks OT. Elmotorer, liksom andra motorer, är OT.
 
Ny cyklist !
äh, på happyeride verkar hända nada. välkommen ts, till forumet där alla frågor kan ställas. det där e-bajkandet kommer du eventuellt över när benen börjar vakna till. eller inte. det spelar inte så stor roll.

du verkar inte klara sig med en i sammanhanget redan överdämpad cykel. det är väl vanor från hur en motocross framförs:)?

har följande förslag.

se till att få dämparna servade och/eller inställda. med rätt kompression ska du inte behöva bottna med 130mm.

fundera på att skaffa stryktåligare däck, 2,6or förstås, med skyddande ilägg, s k noodles. slanglöst är självklart, och snåla inte på mjölken. stans race är bra. gillar själv schwalbe nobby nick addix snakeskin 29/2,6, för rullet, bombet och våtgreppet, men det finns kraftigare grejor, och dina smart sam borde egentligen duga bra. åtgärderna kommer iaf hindra punkteringar och skydda dina fälgar. om de är smala typ 25 mm kommer du att efterhand att säkert uppskatta att ekra in bredare, t ex 40 mm, men börja med slanglöst och ilägg är mitt förslag

att slänga in 27,5-hjul är ett problematiskt upplägg. de bottnar djupare i stök, och folk som gjort denna konvertering klagar över notoriska pedalislag. att ytterdiametern på ett 27,5 plusdäck liknar 29 hjälper inte.
 
Ny cyklist !
Välkommen till forumet! Ignorera kommentarerna ovan. Självklart är inte frågor om elcykel off topic, även om det förstås finns ett eget forum dedikerat till elcyklar. Folk tenderar att dumma sig lite när det kommer frågor om elcyklar och jag tror det bottnar i osäkerhet kring manligheten eller så.

Den gaffel du har bör vara rätt hygglig, men det beror förstås på hur du kör.

Vad har du för lufttryck i gaffeln?

Oftast kan man montera en aningen längre gaffel utan problem men sätter du en alltför lång så sabbar du geometrin en del och hojen kan kännas lite skum att sitta på. Skulle väl säga att du kan komma undan med max 2 cm längre..
 
Ny cyklist !
Ny cyklist !
Valhalla_ sa:
Välkommen till forumet! Ignorera kommentarerna ovan. Självklart är inte frågor om elcykel off topic, även om det förstås finns ett eget forum dedikerat till elcyklar. Folk tenderar att dumma sig lite när det kommer frågor om elcyklar och jag tror det bottnar i osäkerhet kring manligheten eller så.

Den gaffel du har bör vara rätt hygglig, men det beror förstås på hur du kör.

Vad har du för lufttryck i gaffeln?

Oftast kan man montera en aningen längre gaffel utan problem men sätter du en alltför lång så sabbar du geometrin en del och hojen kan kännas lite skum att sitta på. Skulle väl säga att du kan komma undan med max 2 cm längre..


Tack så mkt!

Jag vill minnas att gaffeln kändes bättre i början men de går ju fortare o fortare med tiden oxå. Cyklar mkt utför. Mixtrat med lite olika tryck men tycker den har funkat bäst vid ca 80psi . Men jag vill ha en gaffel som känns lite mer mjuk i början av slaget. Den är jätte studsig när det går uppför och för mjuk när de går nerför.
Så en 150mm borde funka?

https://m.bikester.se/rockshox-sekt...framgaffel-150mm-disc-boost-svart-809657.html

Hur är den ?
 
Ny cyklist !
Det är ju en 27.5a

Risken är att om du har såna krav och eventuellt kompetens från cross att du vill ha en ännu bättre gaffel. Kanske investera i en 140mm yari så kan du stoppa vilka trim du vill och slag upp till 170mm(minst?)

Annars pumpa hjulen, byt till kraftigare och större däck. Kanske tubeless, kanske inserts. Köp sen ny hoj i vinter.

Gaffeln är rätt klen, testa att skruva på kompressionen. Finns inte så mycket annat.
 
Ny cyklist !
Frågan är om det är brist på slaglängd eller dämparprestanda? Jag tror på det senare.

När det gäller däck så är det väl bara att fläska på med DH-däck. Med elmotor kommer du ju ändå framåt.

Men som sagt. Du får inte köra din elmoped i skogen.
 
Ny cyklist !
Vet inte hur mycket ramen håller för men tror inte att ev byte av framgaffel har någon större påverkan i sammanhanget. Både 140 och 150 mm gaffel lär funka till cykeln, men absolut inte längre än 150 mm.

Sektor 150 mm är nog en dålig idé. Du har en Ø32 mm gaffel idag vilket är åt det klena hållet redan vid 130 mm slaglängd, om du byter till 140-150 mm slaglängd "måste" du uppgradera till Ø35 mm gaffel, vilket innebär RockShox Pike (120-150 mm) eller Lyrik (150-180 mm). Här har du prisvärda gafflar:
569€, 2020 Pike Selec DebonAir / Charger RC https://www.komking.de/Rock-Shox-Pike-Select-RC-DebonAir-Boost-29-Federgabel
729€, 2020 Pike Ultimate DebonAir / Charger RC2.1 https://www.komking.de/Rock-Shox-Pike-Ultimate-RC2-Boost-29-Federgabel
569€, 2020 Lyrik Selec DebonAir / Charger RC https://www.komking.de/Rock-Shox-Lyrik-Select-RC-DebonAir-Boost-29-Federgabel
799€, 2020 Lyrik Ultimate DebonAir / Charger RC2.1 https://www.komking.de/Rock-Shox-lyrik-Ultimate-RC2-Boost-29-Federgabel

Hjulen. Dina hjul har Deore M6000 boost-nav, Sapim Race 2.0/1.8 mm ekrar och någon okänd fälg som verkar vara 36 mm bred? Det är absolut inga dåliga hjul, om någon som kan bygga hjul spänner upp och riktar dem åt dig bör de absolut göra jobbet, kan jag tycka.

Däck. Här har du en enorm uppgraderingspotential. Det verkar sitta Smart Sam Performance 29x2.6" vilket är ett riktigt budget/skitdäck. Det verkar ha wire bead och LiteSkin sidoväggar https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=307965 så det är inte konstigt att du får punka hela tiden.

Du skulle t.ex. kunna byta till Evo SnakeSkin Apex däck i samma dimension 29x2.6" Magic Mary https://r2-bike.com/SCHWALBE-Tire-Magic-Mary-29-x-260-ADDIX-Soft-SnakeSkin-TL-Easy-Apex-2019
Kan användas både fram eller bak, eller som framdäck och välja bakdäck enligt nedan.

Ännu tåligare däck har du i Evo SuperGravity
Eddy Current front https://r2-bike.com/SCHWALBE-Tire-E...ont-ADDIX-Soft-EVO-Super-Gravity-TL-Easy-2019
Eddy Current rear https://r2-bike.com/SCHWALBE-Tire-E...ear-ADDIX-Soft-EVO-Super-Gravity-TL-Easy-2019

De nya däcken kör du förstås slanglöst med Stans Race sås i däcken https://r2-bike.com/NOTUBES-Race-Sealant-Tire-Sealant-946-ml
Vill du ha ännu tåligare "hjul" kan du sätta Cush Core inlägg (bak och/eller fram) https://www.bike24.com/p2289614.html
 
Ny cyklist !
TS kör ju och vill ju uppenbarligen helst köra mx.
Köp en sån, med gaffel o hjul/däck som såna har så slipper du kompromissen med cykelgrejer som försöker hålla ner vikten.
 
Ny cyklist !
Örjan Lax sa:
Sixten Fors sa:
...om du byter till 140-150 mm slaglängd "måste" du uppgradera till Ø35 mm gaffel, vilket innebär RockShox Pike (120-150 mm) eller Lyrik (150-180 mm).
...eller kanske en RS 35 Gold, se mitt inlägg.
Nej. RS 35 är en budgetgaffel med äldre Motion Control dämpare. Det är inte lätt att hålla koll på skillnaderna mellan alla 35 mm gafflar som RockShox just nu håller på att dribblar med, årsmodell 2019/2020:

2020 RS 35 Gold RL. MotionControl.
2019 Revelation RC. MotionControl.

2019 Revelation Charger RC. Charger RC.
2020 Pike Select. Charger RC.

2019 Pike RC. Charger 2 RC.
2020 Pike Select+. Charger 2.1 RC

2019 Pike RCT3. Charger 2 RCT3
2020 Pike Ultimate. Charger 2.1 RCT3

2020 Pike Ultimate. Charger 2.1 RC2

Samt alla varianter av Yari/Lyrik...
 
Senast ändrad:
Ny cyklist !
Men även om den nyaste och modernaste dämparenheten är bättre, så betyder det väl inte per automatik att den förra är dålig? Varför nöja sig med det bästa när man kan välja det näst bästa... ?
 
Ny cyklist !
Örjan Lax sa:
Men även om den nyaste och modernaste dämparenheten är bättre, så betyder det väl inte per automatik att den förra är dålig? Varför nöja sig med det bästa när man kan välja det näst bästa... ?
Just MotionControl dämpare känns lite old-school i sammanhanget. Det finns >10 gafflar med olika generationer av Charger, förmodar att även den enklaste är vassare än MotionControl dämparen.

Har grupperat gafflarna ovan som Jag tolkar innehållet i gafflarna. Alltså nytt namn 2020 men exakt eller ungefär samma innehåll som 2019?
 
Ny cyklist !
Alltid trevligt att dryga sig lite. Är väl kindtänderna som börjar spricka igenom. Det viktigaste är att ha kul i skogen. Använd hjälm, ha alltid bra öl på kylning och håll kedjan i topptrim.
 
Ny cyklist !
Sixten Fors sa:
Just MotionControl dämpare känns lite old-school i sammanhanget. Det finns >10 gafflar med olika generationer av Charger, förmodar att även den enklaste är vassare än MotionControl dämparen.

Har grupperat gafflarna ovan som Jag tolkar innehållet i gafflarna. Alltså nytt namn 2020 men exakt eller ungefär samma innehåll som 2019?

Har Pike RCT3 och Yari RC och har växlat mellan dem lite då och då. Skillnaden är mycket liten i hur de känns. Med Piken upplever jag något mindre trötthet i handleder osv efter några timmar vilket för mig innebär att den är bättre. Yarin har en tendens att i viss mån skumma dämparoljan när man kört ett tag i stök, vilket försämrar prestandan något. Kanske det som sätter sina spår i handlederna... Chargerdämparen håller sig i alla fall på samma nivå oavsett vad.

Kanske ändå är bättre att lägga någon spänn mer på något med chargerdämpare. Som sagt, bara att spana på k&s så kommer det något förr eller senare :-).
 
Senast ändrad:
Ny cyklist !
jingleyschmidt sa:
Det är så roligt för på det här forumet, som ju ändå är ett cykelforum, kan man helt utan problem göra OT-trådar om vilken bil man ska köpa eller man ska dricka, men så fort någon nämner e-cykel så ska det drygas och hänvisas till andra platser.

xx xxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxxxx xxxxxx xx.

Edit: raderade lite dålig attityd. / Admin
 
Senast redigerad av en moderator:
Tillbaka
Topp