Önskar förslag på bra sverigetur

jomel

Medlem
Önskar förslag på bra sverigetur
Önskar förslag på bra sverigetur på 4-5 dagar (ca: 600-900km).

•Främst på asfalt men delsträckor på grus är ok.
•Såklart på mindre trafikerade vägar och gärna med variation.
•Start och mål ska nås med tåg eller buss från Malmö.
 
Önskar förslag på bra sverigetur
Det verkar finnas googla milslukaren. Därifrån kan man säkert hitta rutt och gps-spår och köra vilka dagar man vill.
 
Önskar förslag på bra sverigetur
Kan Skåne rätt väl, har även gjort Blekinge, Småland och vidare till Stockholm. Också Gotland och västkusten. Funderar på Östersund-Göteborg/Jönköping, Ammarnäs-Hudiksvall.
 
Önskar förslag på bra sverigetur
Sundsvall-Bräcke-Strömsund-Stekenjokk-Vilhelmina-Lycksele-Umeå.
Finns ju lite sidoalternativ till de större vägarna på flera ställen. Och Vildmarksvägen över Stekenjokk är ju riktigt härlig!
Det kan nog bli en riktigt fin runda. ?
 
Önskar förslag på bra sverigetur
thomaslundstrom sa:
Ok, inte en sverigetur, men eftersom ni är här nere i smutsiga södern så är Danmark närmare än uppland: Vestkystruten följer Jyllands västkust från tyska gränsen upp till Skagen. 560 km är i minsta laget för din kravspecifikation, men vänd söderut efter Skagen så kan ni komma upp i snäppet längre sträcka. http://vestkystruten.dk/da/cykelruter/vestkystruten/

Kan man inte ta båten till Travemünde och cykla österut till man hittar en färja som går på rätt håll igen? Eller tåget till Köpenhamn och sen ovan. Cykla tills det är lagomt att ta båten hemåt igen.
 
Önskar förslag på bra sverigetur
Hasse#7 sa:
Ingår det inte i en bra Sverigetur att man befinner sig i Sverige? :)
Tydligen inte för halvdanskarna...
6B06F575-F11C-4E65-AE72-0AED9495F148.jpeg
 
Önskar förslag på bra sverigetur
Hasse#7 sa:
Ingår det inte i en bra Sverigetur att man befinner sig i Sverige? :)

Vaddå, vi måste ju kolonisera fiendelandet?

(Allvarligt dock: jag skrev en disclaimer i början av mitt inlägg, och helt ärligt är det trevligare att ta en flerdags cykeltur i Danmark än i Sverige pga bättre infrastruktur. De fattar cykling, vilket man inte direkt kan säga om Tragikverket.)
 
Önskar förslag på bra sverigetur
söder om norrland finns vanligen lätt hittade genomgående alternativ av mindre vägar.

längre upp kan man behöva kolla upp lite mer för att kunna undvika sträckor av huvudvägar otrevliga för cykling.

småvägarna där tenderar oftare vara återvändsgränder.
 
Önskar förslag på bra sverigetur
Randonneur Stockholms 60-milare med start i Uppsala är kanonfin. Kör du den baklänges kan du dessutom haka på Bollnäs 40-milare i Edsbyn och köra en sväng runt Siljan för att sedan i Ockelbo återansluta Uppsalaspåret.

Kommer ge en fin tur genom Uppland, Gästrikland, Hälsingland och Dalarna på ca 85 mil.
 
Tillbaka
Topp