Little Stereo (på jobbet) skrev:
-------------------------------------------------------
> Sernevi skrev en hel massa... Det är rätt
> sällan kampsportare tävlar 2 x 45 minuter
> utomhus utan drickpaus... Kongokim passade bra på
> bänken... ZZZLLLAAAAAAAAAAAAATTTAAANNN ! ! ! !
> :-) T
tror inte drickapausen har med saken att göra. så jättemycket.
och jag har ALDRIG sett en fotbollsspelare jobba i 2x45 minuter. I hela mitt liv. De brukar mest stå och glo minst hälften av tiden. Helt enkelt för att bollen ej är i närheten av dem. Och det är inget fel med det.
Faktum kvarstår, sträckningar beror ju på en dåligt tränad sträckreflex, träning av den gör att den hugger senare oavsett trötthet eller annat (observera senare, som i senare än hos en otränad person, det gör självklart skillnad på om man är trött osv, för att slippa den missuppfattningen)
edit: Det vore roligt om Zlatan faktiskt gjorde sig förtjänt av sitt rykte i detta mästerskapet, för han är onekligen en jävligt duktig spelare, trots att han aldrig visar det i den gula tröjan. Han har väl blivit bortskämd med duktiga spelare omkring sig och är van vid ett annat spel, men jag tycker inte det är en ursäkt för att vara en sån ärkesopa individuellt som han varit..