rikard skrev:
-------------------------------------------------------
>
> Om MTF en är rätt gjord innehåller den _all_
> information om hur objektivet tecknar. Den typen
> av data är dock svårt att åskådliggöra i
> enkla diagram. De diagram som sigma publicerar är
> naturligtvis valda för att vara så smickrande
> som möjligt. Sanningen men inte hela sanningen
> mao. Jag tycker dock att de skall ha cred för att
> de faktiskt publicerar några mätdata öht på
> sina objektiv. Det är få tillverkare som gör
> det. Av förklarliga skäl dock, det är ofta man
> bara betalar för märket och inte kvalitén.
Den MTF-test som åskålidgör flare och släpp skulle jag vilja läsa!
Vidare är det skillnad på ett objektivs skärpa och kontrast. Oftast bakas de ihop till ett värde på hur skarpt det är.
Ett bra exempel på en glugg som inte klarar flare är Sigmas fulltecknande 28-70/2.8. Fina resultat i MTF-laboratoriet men skicka på det i en studio med vit bakgrund som ligger i zon 10 eller högre. Vi snackar mjölkvarning om man inte bygger tunnlar till motljusskydd alt maskar av med stora svarta skivor.
Visst betalar man för märket med oftast också för kvalitén, dock finns det svarta får, tex Nikon AF 85/1.4, Riktigt skum om man kör digitalt. Sålde min och köpte en 1.8 i stället. Canon EF 50/1.4, vilket skämt.
Om alla gluggar var som Canon EF 135/2.0 och Nikon 180/2.8D så vore det optimalt.
Hasselblad har även haft svarta får. CF60:an och CF180:an ägde jag inte så länge.
Sedan är det skillnad på användare och användare också, liksom i cykling. Vissa märker inte skillnad på LX och XTR, samma sak inom Foto.