garfunkel skrev:
-------------------------------------------------------
> H. skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Anser du att en pokerrobot är fusk?
>
> Absolut, både som spelare och som nätverk.
> Sämre spelare, dvs de spelare man tjänar mest
> pengar på, är oftast de första som
> försvinner.
>
> Sedan är ju frågan var man ska dra gränsen.
> Loggningsprogram som ger dig statisik över
> spelare över tid är ju inte robot i sig, men ger
> ändå en stor fördel i det långa loppet.
Ursäkta trådkapningen, men det är mest det att jag tycker det är en fascinerande gränsdragning. Vad är ok och vad är inte ok liksom. Det är "spel" men om någon gör det för "korrekt" så blir det fusk.
Även jämförelsen med börshandel tycker jag är väldigt intressant. Till skillnad från pokerspel så kan ju börshandel på riktigt påverka vår omvärld. Det känns därför ganska märkligt att robothandel är tillåtet på börsen, men inte i ett pokerspel.
Fast det kanske egentligen mest är min egna inställning till spel och sånt som lyser igenom.
Edit: att det är fusk är jag nog överrens om, däremot bör man fundera på huruvida det ska vara olagligt så att säga. Att man kan bli avstängd och inte få ut pengarna från den omgången där fusket upptäckts är kanske inte så konstigt, men ska man kunna bli skadeståndsskyldig?