Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr

Rookie123

Medlem
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Det här har ju ältats förr men sökfunktionen är lite halvdan tycker jag. Så, jag är sugen på fina landsvägshjul (kanttråd) men har inte råd med de allra dyraste.

Om man utgår från de Happy-korrekta Shimano Dura-Ace 9000 C24 för ca 8.000 kr - finns det några som slår dem i "prisvärdhet"? Annars ligger de närmast köp just nu.

Tack på förhand!
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Om du inte har bråttom, prenumerera på XXLs nyhetsbrev så får du bra erbjudanden. Köpte själv de hjulen där för lite drygt 5000 någon månad sedan...
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Bara en lite brasklapp.. kolfiberhjul är fina o så.. men min relation med mina F6r inleddes inte särskilt övertygande... nu efter många turer o olika däck, belägg o service så väljer jag att behålla dem. De har ett berättigande men användningsområdet är klart snävare än ex Shamal - hjul som fungerar närsomhelst.
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
I mitt fall så är den högre profilen inget vidare i hård vind.. och vid regn så är det sämre bromsverkan än alu upplever jag.

zirxo skrev:
-------------------------------------------------------
> Varför skulle kolfiberhjul behöva ha ett
> snävare användsningsområde än andra hjul?
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
julgus skrev:
-------------------------------------------------------
> I mitt fall så är den högre profilen inget
> vidare i hård vind.. och vid regn så är det
> sämre bromsverkan än alu upplever jag.
>
> zirxo skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Varför skulle kolfiberhjul behöva ha ett
> > snävare användsningsområde än andra hjul?


Vid blåst eller regn så cyklar man väl mtb? ;)
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
julgus skrev:
-------------------------------------------------------
> dessa har jag - tycker de är kalas. Kör nu med
> Schwalbe One tubeless - riktigt bra kombo.
> http://www.wiggle.co.uk/campagnolo-shamal-ultra-me
> ga-g3-clincher-2-way-fit-wheelset/


Shamal är riktigt fina hjul och även jag har i princip pensionerat mina kolfiberhjul då nyttan av dessa inte uppväger nackdelarna, åtminstone är det min syn på saken.

Annars borde förstås Fulcrum Racing Zero passa lika bra dem då det i grunden är samma hjul som Shamal.
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Okej, så då står det just nu mellan Shamal och Dura-Ace-hjulen. Någon som har erfarenhet av dem båda?

Kan man köra Shamal både som vanliga clinchers med slang och tubeless eller ahr jag förstått det fel? Är tubeless bra? Har ingen kunskap alls om sådana. Kan man få punktering och vad gör man då osv?
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
julgus skrev:
-------------------------------------------------------
> vid regn så är det sämre bromsverkan än alu upplever jag.

Shimano DA 9000-hjulen har ju aluminiumbromsyta, så det borde inte skilja från rena aluhjul.
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Shamal 2-way fit medger kanttråd eller tubeless däck. I de sistnämnda kan man slå i sådan tätningsvätska som då tätar mindre hål i farten. Jag har kört mina utan och de har fungerat ua. Rel enkla o montera också, dock lite tajtare att montera än kanttråd. Säkerheten blir aningen bättre med tubeless då risken för snakebites elimineras och därmed minskar också risken för explosionslik punktering. Däcket sitter också bättre fast på fälgen även punkterat till skillnad från kanttråd som ju rel enkelt kan krängas av fälgen. Därmed inte sagt att tubeless inte kan gå sönder/punkteras.. risken är dock mindre än kombon kanttråd/innerslang som jag ser det.

Jag tycker bättre om mina One än Conti GP4000sII men smaken är som baken...

Nu kommer också One i en ny tappning... lättare o mindre rullmotstånd än Conti. Tubeless är framtidens melodi anser jag.

Rookie123 skrev:
-------------------------------------------------------
> Okej, så då står det just nu mellan Shamal och
> Dura-Ace-hjulen. Någon som har erfarenhet av dem
> båda?
>
> Kan man köra Shamal både som vanliga clinchers
> med slang och tubeless eller ahr jag förstått
> det fel? Är tubeless bra? Har ingen kunskap alls
> om sådana. Kan man få punktering och vad gör
> man då osv?
 
Senast ändrad:
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
+1
Stumpy skrev:
-------------------------------------------------------
> julgus skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > vid regn så är det sämre bromsverkan än alu
> upplever jag.
>
> Shimano DA 9000-hjulen har ju aluminiumbromsyta,
> så det borde inte skilja från rena aluhjul.
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
julgus skrev:
-------------------------------------------------------
> Nu kommer också One i en ny tappning... lättare
> o mindre rullmotstånd än Conti.

Det kan behövas, hittills har de inte varit så särskilt imponerande,
inte ens i en "snäll" rullmotståndstestmaskin rullar de lika lätt som vanliga Schwalbe One.


> Tubeless är framtidens melodi anser jag.

Det tror jag med.
Frågan är bara hur länge vi måste vänta på melodin?


/Håkan
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
På sidan du länkar till så är motståndet 11w för nya One Pro.. jmf med 11.8 för "gamla" One. Conti GP4000sII har 12.2w i motstånd. Se tabell under "Road Bike Rolling Resistance Reviews". Eller vad är det jag har fattat fel?

Och i sammanhanget är ju en watt hit eller dit inget att hänga upp sig på. Jag värderar andra egenskaper även om däcket naturligtvis inte ska rulla trögt.

HåkanC skrev:
-------------------------------------------------------
> julgus skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Nu kommer också One i en ny tappning...
> lättare
> > o mindre rullmotstånd än Conti.
>
> Det kan behövas, hittills har de inte varit så
> särskilt imponerande,
> inte ens i en "snäll" rullmotståndstestmaskin
> rullar de lika lätt som vanliga Schwalbe One.
>
>
> > Tubeless är framtidens melodi anser jag.
>
> Det tror jag med.
> Frågan är bara hur länge vi måste vänta på
> melodin?
>
>
> /Håkan
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
julgus skrev:
-------------------------------------------------------
> Shamal 2-way fit medger kanttråd eller tubeless
> däck. I de sistnämnda kan man slå i sådan
> tätningsvätska som då tätar mindre hål i
> farten. Jag har kört mina utan och de har
> fungerat ua. Rel enkla o montera också, dock lite
> tajtare att montera än kanttråd. Säkerheten
> blir aningen bättre med tubeless då risken för
> snakebites elimineras och därmed minskar också
> risken för explosionslik punktering. Däcket
> sitter också bättre fast på fälgen även
> punkterat till skillnad från kanttråd som ju rel
> enkelt kan krängas av fälgen. Därmed inte sagt
> att tubeless inte kan gå sönder/punkteras..
> risken är dock mindre än kombon
> kanttråd/innerslang som jag ser det.
>
> Jag tycker bättre om mina One än Conti GP4000sII
> men smaken är som baken...
>
> Nu kommer också One i en ny tappning... lättare
> o mindre rullmotstånd än Conti. Tubeless är
> framtidens melodi anser jag.

Grym förklaring Julgus, tack! Men vad gör du om du får punktering mitt ute på en tiomilatur? Sätter i en hederlig slang?
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Det går utmärkt även fast det kommer att ta längre tid att byta än med kanttråd eftersom däcket är tajtare. Att kränga av ett TL-däck utan verktyg går knappast.
Jag har inte fått punka med mina One vad jag vet... Har tidiare kört dem utan vätska men slog i vätska när jag krängde på dem igen efter ett kort byte till Zipp Tangente Speed kanttråd.

Rookie123 skrev:
-------------------------------------------------------
> julgus skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Shamal 2-way fit medger kanttråd eller
> tubeless
> > däck. I de sistnämnda kan man slå i sådan
> > tätningsvätska som då tätar mindre hål i
> > farten. Jag har kört mina utan och de har
> > fungerat ua. Rel enkla o montera också, dock
> lite
> > tajtare att montera än kanttråd. Säkerheten
> > blir aningen bättre med tubeless då risken
> för
> > snakebites elimineras och därmed minskar
> också
> > risken för explosionslik punktering. Däcket
> > sitter också bättre fast på fälgen även
> > punkterat till skillnad från kanttråd som ju
> rel
> > enkelt kan krängas av fälgen. Därmed inte
> sagt
> > att tubeless inte kan gå sönder/punkteras..
> > risken är dock mindre än kombon
> > kanttråd/innerslang som jag ser det.
> >
> > Jag tycker bättre om mina One än Conti
> GP4000sII
> > men smaken är som baken...
> >
> > Nu kommer också One i en ny tappning...
> lättare
> > o mindre rullmotstånd än Conti. Tubeless är
> > framtidens melodi anser jag.
>
> Grym förklaring Julgus, tack! Men vad gör du om
> du får punktering mitt ute på en tiomilatur?
> Sätter i en hederlig slang?
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Senast jag fick punka med mina One så ställde jag hjulet så hålet var neråt, gick och pissa och sen var det bara att pumpa och köra vidare. Det var ett ganska stort hål. Annars går det med slang också.
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
julgus skrev:
-------------------------------------------------------
> På sidan du länkar till så är motståndet 11w
> för nya One Pro.. jmf med 11.8 för "gamla" One.
> Conti GP4000sII har 12.2w i motstånd. Se tabell
> under "Road Bike Rolling Resistance Reviews".
> Eller vad är det jag har fattat fel?

De testerna är gjorda med rullmotståndshöjande 100g slangar, slangar som höjer rullmotståndet med c:a 1,5W jmf med de bästa slangarna i den testanläggning som används. Dessutom står det i testet att Pro One måste pumpas varje dag, att då jmf med ngt annat än latexslang blir helt fel.

Den rullmotståndstestanläggning som används ger dessutom lägre rullmotståndsskillnader mellan olika däck, och slangar, jmf med de verkliga rullmotståndsskillnaderna på en vanlig väg.

Testet visar alltså att även om Schwalbe Pro One Tubeless är bättre än Schwalbe One Tubeless är de bästa kanttrådsdäcken för slang fortfarande bättre än åtminstone Schwalbes slanglösa, åtminstone map rullmotstånd.

För den som vill ha bra däck med slang så väl inte Schwalbe One, eller Conti GP4kII, det första valet?
Däck som Compass Chinook Pass, 28mm och 229g, eller om de är för breda, de smalare Compass Cayuse Pass, 26mm och 183g, är intressantare alternativ. Bredden på de Pro One som testas är 27mm.
Compassdäcken är dyra, men det är även nuvarande Schwalbe One Tubeless och ingen tror väl att Schwalbe Pro One Tubeless blir billigare?




Rookie123 skrev:
-------------------------------------------------------
> jag är sugen
> på fina landsvägshjul (kanttråd) men har inte
> råd med de allra dyraste.
>
> Om man utgår från de Happy-korrekta Shimano
> Dura-Ace 9000 C24 för ca 8.000 kr - finns det
> några som slår dem i "prisvärdhet"?

WH-RS81-C24 är likadana, förutom naven, som DA9000-C24.
RS81-C24 kostar under 4700SEK.

Men vad är du ute efter med de nya hjulen?
Skall de VARA snabbare, även om de inte känns så?
Skall de KÄNNAS kvickare, även om de inte är det?
Eller är utseendet det viktigaste?


/Håkan
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Tubeless kanske är melodin.

Bontrager har bra hjul som fungerar med Tubeless, både i lågprofil och högprofil.
Jag har i år kört ganska mycket med Race Lite TLR, med vanliga däck och innerslang som jag nu har bytt ut till Bontragers R3 tubeless däck och kompletterat med tätningsvätska.
Lite för tidigt att säga efter ett par veckor om det är melodin men på det hela känns det ganska bra.
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Ok.
Då verkar ju nuvarande One vara ett trevligt val, hänsyn taget till det mesta (även om de kostar en slant)
Och oavsett någon försumbar watt hit eller dit avseende däckval så medger ex Shamal med 2-way fit alltså att man fritt kan botanisera bland både kanttråd/slang och tubeless däck och skapa sig en egen uppfattning.

De bästa däcken ligger väldigt nära varann avseende rullmotstånd så det i princip är försumbart. Vik ned huvudet en aning, dra in armbågarna, gå ned i bocken, ha tajta kläder, raka benen ;-) o liknande, allt gör större skillnad.

Mitt val är fn One som allround däck, fungerar perfekt till det mesta. Bra i regn också upplever jag. På mina tubhjul sitter det Zipp Tangente Speed vilka jag upplever vara mycket trevliga när det är torrt race.


HåkanC skrev:
-------------------------------------------------------
> julgus skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > På sidan du länkar till så är motståndet
> 11w
> > för nya One Pro.. jmf med 11.8 för "gamla"
> One.
> > Conti GP4000sII har 12.2w i motstånd. Se
> tabell
> > under "Road Bike Rolling Resistance Reviews".
> > Eller vad är det jag har fattat fel?
>
> De testerna är gjorda med rullmotståndshöjande
> 100g slangar, slangar som höjer rullmotståndet
> med c:a 1,5W jmf med de bästa slangarna i den
> testanläggning som används. Dessutom står det i
> testet att Pro One måste pumpas varje dag, att
> då jmf med ngt annat än latexslang blir helt
> fel.
>
> Den rullmotståndstestanläggning som används ger
> dessutom lägre rullmotståndsskillnader mellan
> olika däck, och slangar, jmf med de verkliga
> rullmotståndsskillnaderna på en vanlig väg.
>
> Testet visar alltså att även om Schwalbe Pro One
> Tubeless är bättre än Schwalbe One Tubeless
> är de bästa kanttrådsdäcken för slang
> fortfarande bättre än åtminstone Schwalbes
> slanglösa, åtminstone map rullmotstånd.
>
> För den som vill ha bra däck med slang så väl
> inte Schwalbe One, eller Conti GP4kII, det första
> valet?
> Däck som Compass Chinook Pass, 28mm och 229g,
> eller om de är för breda, de smalare Compass
> Cayuse Pass, 26mm och 183g, är intressantare
> alternativ. Bredden på de Pro One som testas är
> 27mm.
> Compassdäcken är dyra, men det är även
> nuvarande Schwalbe One Tubeless och ingen tror
> väl att Schwalbe Pro One Tubeless blir
> billigare?
>
>
>
>
> Rookie123 skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > jag är sugen
> > på fina landsvägshjul (kanttråd) men har
> inte
> > råd med de allra dyraste.
> >
> > Om man utgår från de Happy-korrekta Shimano
> > Dura-Ace 9000 C24 för ca 8.000 kr - finns det
> > några som slår dem i "prisvärdhet"?
>
> WH-RS81-C24 är likadana, förutom naven, som
> DA9000-C24.
> RS81-C24 kostar under 4700SEK.
>
> Men vad är du ute efter med de nya hjulen?
> Skall de VARA snabbare, även om de inte känns
> så?
> Skall de KÄNNAS kvickare, även om de inte är
> det?
> Eller är utseendet det viktigaste?
>
>
> /Håkan
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
julgus skrev:
-------------------------------------------------------
> Då verkar ju nuvarande One vara ett trevligt val,
> hänsyn taget till det mesta (även om de kostar
> en slant)

Nja, även jmf med vanliga Schwalbe One, eller Conti GP4kII, för slang så nuvarande Schwalbe One Tubeless:
-Tyngre
-Dyrare
-Högre rullmotstånd

Är sådana däck verkligen din definition av "ett trevligt val"?
Min definition skiljer sig....


/Håkan
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Jag värderar att säkerheten ökar som jag sagt tidigare och att de i rimlig mån tätar punktering automatiskt. Mycket trevligt. Sedan uppskattar jag känslan när jag cyklar med dem.. Men jag har säkert fel vilket du strax kommer att upplysa mig om. ;-)



HåkanC skrev:
-------------------------------------------------------
> julgus skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Då verkar ju nuvarande One vara ett trevligt
> val,
> > hänsyn taget till det mesta (även om de
> kostar
> > en slant)
>
> Nja, även jmf med vanliga Schwalbe One, eller
> Conti GP4kII, för slang så nuvarande Schwalbe
> One Tubeless:
> -Tyngre
> -Dyrare
> -Högre rullmotstånd
>
> Är sådana däck verkligen din definition av "ett
> trevligt val"?
> Min definition skiljer sig....
>
>
> /Håkan
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Trevliga hjul jag är nöjd med som passar i budget och väger sub1300gram med 24/28ekrat i kors. Fördel med alu-fälg för kanttråd.

Tune mig70/mag170
Notubes alpha 340
Sapim cx-ray
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Tim skrev:
-------------------------------------------------------
> Trevliga hjul jag är nöjd med som passar i
> budget och väger sub1300gram med 24/28ekrat i
> kors. Fördel med alu-fälg för kanttråd.
>
> Tune mig70/mag170
> Notubes alpha 340
> Sapim cx-ray

Bra hjul
Även om jag personligen skulle ha valt styvare ekrar på höger sida i bakhjulet.


/Håkan
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Håkan, de ska vara snabba (då känns de säkert snabba också).

Utseendet är inte så viktigt, bara de inte är fula. Shimanohjulen ser ju rätt alldagliga ut och det är fullt okej.

Jaså är det bara naven som skiljer? 3.000 kr extra för bättre nav kanske är lite overkill, märker gemene man (läs: jag) ens någon skillnad? Antagligen inte.

Jag har RS80 på min nuvarande/gamla racer så jag vet ju hur de känns iaf och jag gillar dem.
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Rookie123 skrev:
-------------------------------------------------------
> Håkan, de ska vara snabba (då känns de säkert
> snabba också).

Då skall du inte välja C24-hjul, snabba hjul = aerohjul, åtminstone i hastigheter över 20-25km/h
Tyvärr kan sådana hjul kännas både "tröga" och flexiga, detta pga den (åtminstone relativt) tunga fälgen som dessutom då blir rejält styv och med få ekrar upplevs hjulet då ofta flexigt (typ:skrap mot bromsen), läs mer här: http://www.slowtwitch.com/Tech/Debunking_Wheel_Stiffness_3449.html

> Utseendet är inte så viktigt, bara de inte är
> fula. Shimanohjulen ser ju rätt alldagliga ut och
> det är fullt okej.

Måste det vara Shimano-hjul så är WH-RS81-C50 snabbare än WH-RS81-C24
RS81-C50 kostar strax under 6950SEK här: http://www.rosebikes.se/artikel/shimano-wh-rs81-c50-cl--28700-c-road-wheel-set/aid:670755

Men det finns många alternativ till Shimanos C50-hjul.


/Håkan
 
Prisvärda bra lvg-hjul, upp till 10k kr
Actionsports dt240 med Notubes Alfa 340-fälg (tubeless ready), DT Aeroliteekrar och prolock aluminiumnipplar går loss på blygsamma 640€ och väger lika blygsamma 1346 gram (eller 620€ och 1384 gram om man som jag väljer mässingsnipplar) paret.
/ K
 
Tillbaka
Topp