Ronde Van Vlaanderen 2014

emilh

Aktiv medlem
Ronde Van Vlaanderen 2014
Vad tror ni?
Håller Sagan formen han haft de senaste veckorna och tar sig förbi Cancellara?
Kommer Boonen få huvudet runt de problem han drabbats av på sistone och ta en fjärde vinst eller blir det någon annan av alla kandidater från OPQS?

Det ser ut att bli en blöt upplaga och en utbrytning med bland andra Taylor Phinney har kommit loss vid 40km.

Uppdateringar: http://live.cyclingnews.com
Fulströmmar: http://www.procyclinglive.com/livestream/#

Någon happyit som körde motionsloppet i år förresten?
 
Senast ändrad:
Ronde Van Vlaanderen 2014
Det gjorde han välförtjänt mot fyra Omegacyklister ink Boonen som inte behövde dra. Det verkar vara Cancellaras taktik i dessa lopp att lura "bak" favoriterna, sedan med djävulsk bryggning ta sig fram till tätgruppen och lita på sin kraft där. Favoriterna avhängda tidigt.
 
Ronde Van Vlaanderen 2014
Vilken dramatik på slutet, trodde faktiskt inte att Sjörövarfabbe skulle vara tillräckligt kall eller explosiv för att fixa spurten.
OPQS var förlorarna med tanke på alla de hade med på slutet.

Räknade till fyra åskådare på slutet inne på Le Mond, inte ont on platser i alla fall :)
 
Ronde Van Vlaanderen 2014
Fliken skrev:
-------------------------------------------------------
> Måste bara säga att Lotto Belisol har grymt
> snygga tröjor. Men inte byxor. Ett antal lag har
> extremt fula hjälmar.

+1
 
Ronde Van Vlaanderen 2014
thomalin skrev:
-------------------------------------------------------
> Sjukt spännande, men hade varit surt om
> hjulsugaren Vandenbergh vunnit.


Nja. Med bästa hjärnan kan man slå bästa benen. Det är lika häftigt det.

Cancellara var ju smart som lyckades göra det till en tävling om bästa benen så dubbelt upp på honom.
 
Ronde Van Vlaanderen 2014
Händelserik och trevligt lopp. Höll lite på Van Avermaet på slutet, men det var väl ingen jätteskräll att Fabbe lyckades tvåla dit honom i spurten.
 
Ronde Van Vlaanderen 2014
Undrar om Cancellara spelade tröttare än han var. I vanliga fall får han ju dra allt på slutet o har ganska många sura andraplatser just pga sin åkstyrka, nästan så han tjänat på att vara lite sämre, som idag:)
 
Tillbaka
Topp