[RR] En tur norr om Norrköping

djungelmyran

Aktiv medlem
[RR] En tur norr om Norrköping
Det blir ju lite roligare om alla bidrar och eftersom jag under det år jag hängt här fått hjälp, information och många skratt så känns det som det är dags att bjuda tillbaka lite. Efter bygg- och projekttrådar är RR:s enligt mig det bästa på happy och eftersom gymnasieelever som fyller somrarna med orientering, segling och cykling istället för jobb har väldigt tunna plånböcker så har jag inget projekt att dela med mig av.

Därför fick det bli en ride-report, ingen speciell tur, inga speciella bilder (den enda mobilen, med kamera, i hushållet som går ner i min sadelväska är en gammal sliten HTC Wildfire) men förhoppningsvis lite trevlig läsning och kanske fungerar den som inspiration för någon.

Planen var, som många gånger förr, att ta sig via någon av alla stigar som går från Jursla (norr om Norrköping) bort till NAIS klubbstuga Bergkulla utanför Svärtinge (väster om den nämnda utgångspunkten).

Efter en kilometers asfaltsväg upp till skogen blir det en mindre grusväg i två kilometer...
IMAG0207.jpg


Sedan kommer äntligen stigen, närmare bestämt min orienteringsklubb OK Kolmårdens milspår, just den här turen tar jag det baklänges.
IMAG0211.jpg


Till större delen är spåret ganska brötigt men bitvis blir stigen jämn, fin och mjuk och man bokstavligen talat flyger fram.
IMAG0213.jpg


När spåret vänder tillbaka mot Lillsjöstugan fortsätter jag vidare bortåt och tar NAIS gamla (?) milspår. Stigen är liten men ganska jämn och de spänger som finns är breda och med plankorna lagda tvärs mot körriktningen, gillas!
IMAG0215.jpg
IMAG0218.jpg


"Vapnet" är den Grand Canyon AL 5.9 som jag köpte för snart ett år sedan, jag gillar den skarpt! Tanken var att den skulle vara ett komplement till orienteringen/löpningen men på grund av en stressfraktur i smalbenet har cykeln ihop med crosstrainer varit grunden i min satsning på orientering sedan förra hösten. (På de få tävlingarna jag har sprungit verkar det dock som om det fungerar rätt bra att göra så här...)
IMAG0224.jpg


"Målet" med turen, Bergkulla, nu är det bara hemvägen kvar.
IMAG0228.jpg


Hemvägen blir Östgötaleden och den andra delen av OKK:s milspår.

Här finns det utmärkt uppmärkta urstigar (typ)...
IMAG0230.jpg


Härligt högtidsfina hällar...
IMAG0232.jpg


Huggna härjade helveteshyggen (det senaste året har det dykt upp väääldigt många hyggen här...)
IMAG0233.jpg


Bottenlösa bromsbettsförsämrande blöthål...
IMAG0235.jpg


Kraftiga korsande kraftledningsgator...
IMAG0236.jpg


Slingrande stigkorsande srusvägar...
IMAG0238.jpg


Sunkiga supersåphala spänger (när det är blött)...
IMAG0239.jpg


Talrika tallkottsberikade tallmostigar...
IMAG0243.jpg


Samt

vanliga vattensprutande vattenslangar...
IMAG0247.jpg


Totalt blev det 20,5 km på 1 h 40 min, en smutsig cykel, trötta ben och en glad cyklist! :)
 
[RR] En tur norr om Norrköping
Kul! Hur är Östgötaleden att cykla på annars? Vi har vår enda möjliga barnvakt positionerad i de östgötska skogarna och borde kanske ta med den typ av cykel någon gång också.
 
[RR] En tur norr om Norrköping
Trevligt! RR är kul.
Drog familjen runt Nedre Glottern på semesterturen. Finfina skogar.
Blir nog en semester-RR vad det lider.
 
[RR] En tur norr om Norrköping
elason skrev:
-------------------------------------------------------
> Kul! Hur är Östgötaleden att cykla på annars?
> Vi har vår enda möjliga barnvakt positionerad i
> de östgötska skogarna och borde kanske ta med
> den typ av cykel någon gång också.

Det är överlag rätt små, knöliga stigar men jag tycker de funkar bra att cykla på. Visst, ibland hade man ju önskat lite mer slag och en FS men allt som oftast fungerar det som sagt bra med 100 mm HT (kan ju bero på att jag är ung och dum också... ;) ).

Från Ågelsjön kan man cykla i ganska många olika riktningar, mot Bergkulla, Sörsjön och omväg till Sörsjön för att sedan ta andra stigar tillbaka. Åt Kolmårds/Krokekshållet finns det ju också gott om stigar.
 
[RR] En tur norr om Norrköping
elason skrev:
-------------------------------------------------------
> Små och knöliga stigar är bra. :) Får göra
> lite mer efterforskningar och se om det går att
> pussla ihop något bra.


Haha, då så, då har du hittat rätt! Kan visa runt lite om det skulle passa någon gång.
 
Tillbaka
Topp