[RR] Freeride Madeira

Sambal Oelek

Aktiv medlem
[RR] Freeride Madeira
Var på Madeira för någon vecka sedan och njöt lite av finvädret, som för årstiden var oförskämt bra. Det var (tyvärr) ingen cykelresa men en dag tillägnades åt cyklingens konst. Hade inte med mig nåt speciellt i tillbehörs/klädväg annat än GPS'en och en vattenflaska. Hade inte gjort någon större research innan utan jag tänkte att man får ta det som det kommer. Bra blev det hur som helst! Så jag tänkte göra en mini-RR här.

Den lilla gröna och kuperade portugisiska ön Madeira som ligger fem timmars flygfärd bort blev lite spontanresa hit, till ett hotell i huvudstaden Funchal. Det är en lagom stor stad där det går att gå till allt, om man inte drar sig för backarna då, för de är många och långa! Men det är extra träning inför cyklingen! :)

Gick omkring lite första dagarna och spanade efter cykelställen, tacksamt då de är utmärkta på OpenMTBmap så man slipper leta så mycket :) men jag sprang på ett gäng ändå, t ex eBikeMadeira som hade, trots vad namnet antyder vanliga cyklar också, dock ingen guidning. Hade nog bestämt mig för MTB eftersom det verkade vara så fantastiska skogar. Så jag hittade Freeride Madeira som såg väldigt seriöst ut och guidade turer hade de också.
http://freeridemadeira.com/

Var lite svårt att få till en dag som passade, det var lite lågsäsong så de hade inte så mycket att välja på. Han intervjuade lite vad jag hade för cykel hemma och vilken nivå och massa sådant. Bara för att försäkra sig om att jag fick rätt upplevelse. Man vill ju inte ha för tuffa grejjer samtidigt som det är tråkigt om det är för lätt också. Men så var det en tur som passade bra "Enduro Easy". Då fick man låna en Specialized Enduro tunad för min vikt. Den hade 170-gaffel med 65.5 graders lutning, 1x11 och dropper. Perfekt ju! Samt skydd för knä och armbågar och hjälm.

Så vi lastade på cyklarna och blev transporterade till toppen runt 1800 möh. Där fick vi känna på cyklarna lite innan vi körde in mot stigarna nerför.

20180120_100138.jpg



Här på andra bilden ser man stigen bredvid/bakom kupolen där. Det var en lite skojig tur med några lätta berms och små hopp. Lagom uppvärmning. Guiden höll rätt bra fart. Det var ju ändå Enduro som det skulle vara :)

20180120_102223.jpg



Guiden körde på ungefär som man är van vid, han pratar lite inför varje sträcka vad man ska tänka på, om man vill ta den roliga eller den lätta vägen. Försöker känna in lite vad varje person är kapabel till också. T ex hade vi en tjej med som inte var så erfaren nedförscyklist så hon fick oftast ta den lätta vägen runt. Medans vi andra försökte oss på de svårare. Det var guiden och en Downhill-snubbe från Frankrike som var värst, de for ner som raketer och hoppade som på TV. Själv är jag inte så säker på att åka fort, men försökte ändå hänga på, det var lite väl spännande några ggr men grymt skoj.

Den uppmärksamme ser att det är två äldre herrar på bilden här, de var tyska gubbar som hade med sig egna cyklar. De var inte jättesnabba men körde allt ändå med säker hand. De var uppenbarligen erfarna och gjorde aldrig några misstag. Kul att se!

Här pausar vi inför skogspartiet som faktiskt liknade svensk skog lite. Det var väldigt varierande fauna på vägen ner, uppe var det lite kargt men det övergick i eukalyptusskogar, bananträdsskogar, bladskog, jätteormbunksskog som fotot längre ner. Fantastiskt var det.

20180120_105618.jpg



Här kom vi ner till lite öppnare terräng, bra variation var det, var lite överspänd efter snabba halvtekniska nedfarter här så det var skönt med lite lugnare.

Senare kom vi till en dalgång lite där det var ganska tråkig och jobbig cykling för att komma vidare så då blev vi upphämtade med bilen som körde oss några km till ett lunchhak där vi åt. För att sedan fortsätta direkt därifrån vidare ner mot kusten.

I stort sett var det ju annars bara nedför, bara några få uppförsbackar, varav bara en som var jobbig :) (personligen gillar jag ju uppförsbackar iofs men tyskarna knorrade lite med glimten i ögat).

20180120_112652.jpg



Innan vi kom ner till lite snabba partier så blev det här lite mer njutningscykling längs med dessa vattenkanaler (levada), som det finns gott om på denna ö. Kan passa på att nämna att guiden sade att huruvida cykling är tillåtet eller inte är lite som i Sverige. Det är inte förbjudet heller, så, det är bara att cykla med vett och etikett så går det nog bra.

20180120_123043.jpg



Här är en nedfart som var lite ball. Detta är sista biten, första biten inleddes med ett skapligt hopp med två små pucklar, för att sedan landa mitt i en nedförsbacke och då är det bara att hålla i sig, sedan kommer man hit, hoppar eventuellt på den här stocken där uppe och sedan swischa ner här så gruset sprutar.

20180120_151914.jpg



Efter föregående adrenalinkick blev det lite lugnare igen, här kändes det nästan som man kom in på någons trädgård. Väldigt fint var det.

20180120_152852.jpg



Blev lite inslag av "vanlig" stigcykling här också, här var det dock lite svårt att komma upp så de flesta gick istället. Helt otrolig skog var det, som en djungelexpedition.

20180120_143933.jpg



Tror vi cyklade lite på några vandringsleder också som t ex denna. Skulle gärna åka tillbaka hit och vandra lite också, fanns mycket sådant verkade det som. Bra uppmärkt. Vill man testa sådant finns en app man kan ladda ner som heter Walk Me som innehåller det mesta man behöver:
http://walkmeguide.com/en/

20180120_144848.jpg



Efter en nästan hel dags cykling kom vi fram till början av kustsamhällena och landade på en pub här vi intog en avslutande valfri dryck. Föreslagsvis deras egna lokala drink "Poncha" som är helt otroligt god!

20180120_160454.jpg



Sammanfattningsvis måste sägas att det var en fantastisk upplevelse! På alla sätt, väldigt bra guidat, fantastisk natur, bra variation, bra sällskap och bra ordnat. Kan verkligen rekommendera Freeride Madeira om man är sugen på att cykla MTB på Madeira, de har både Cross Country och Enduro. På alla nivåer. Nu kändes det nästan lite som ett reklaminslag här :) det var ju inte meningen. Men jag är helnöjd och ska helt klart prova igen nästa gång. De andra i sällskapet hade bokat in fler dagar, då blir det ju rätt bra eftersom guiden redan vet var ribban ligger så att säga. Vad man är kapabel till. Samt att man själv kan cykeln lite bättre.

Nu får jag leva på minnet tills nästa gång!
 
[RR] Freeride Madeira
Tack för en bra RR, perfekt timing för min del. Ska åka till Madeira i mars.Inte primärt någon cykelresa för min del heller, men tänkte nog försöka boka någon/några dagar med Freeride Madeira.

Funderat lite på det där med Crosscountry/enduro osv och vad man egentligen ska boka för nåt. Vill ju inte ge sig på nåt som är på tok för svårt.
Låter som att man lugnt kan låta dem rekommendera något utifrån ens förkunskaper.
 
[RR] Freeride Madeira
Var på Madeira och vandrade för ett drygt år sedan. Mycket trevligt resmål som jag gärna skulle åka tillbaka till, och då gärna med cykeln också. Freeride Madeira känns som ett riktigt bra företag.

Kul att se att de har bra cykling att erbjuda även för de som söker lite lättare cykling.
 
[RR] Freeride Madeira
Tack för alla fina ord, det värmer i vinterkylan här! Kul att det uppskattades.

Orwar sa:
Funderat lite på det där med Crosscountry/enduro osv och vad man egentligen ska boka för nåt. Vill ju inte ge sig på nåt som är på tok för svårt. Låter som att man lugnt kan låta dem rekommendera något utifrån ens förkunskaper.
Ja de var väldigt måna om att man ska hamna på rätt nivå, de vill ju inte heller äventyra folks välbefinnande. Så det är bara att höra sig för med dem, vad du vill och sådär, så ordnar det sig nog på bästa sätt.

Själv var jag också lite orolig, "Enduro" liksom, jag såg sådana Red Bull-videor framför mig och tänkte att, ojoj, det där är inget för mig :) men på lätt nivå kanske!? Det låter riktigt skoj tänkte jag, för jag tycker det är lite kul när det går lite fort också :) De anordnar Enduro-tävlingar och senaste Enduro World Cup gick väl där. Vi körde några av de stigarna som ingick i världscupen, det var kul!! bra drag. Men iaf, nivån var bra tyckte jag, som erfaren skogscyklist var det perfekt. Inte för lätt, det var många möjligheter till hopp och sådant om man kände för det, jag tog inte alla sådana. Samtidigt var jag lite förvånad för jag trodde det skulle vara ännu mer "easy" liksom, men det var absolut ingen söndagscykling det var fråga om inte, det här var på allvar, fast på ganska lätt nivå i sammanhanget :)

Dirty_rider sa:
mmmmmmm Maderia... Tog ni trapporna? eller fegade ni ? ;)
haha, jadu, där hade nog även proffsen tagit trapporna! :) de där trapporna ja, mäktigt! Har sett foton på dem när de ser ut att gå in i dimman mot himlen, måste jag spana in nästa gång!
 
Tillbaka
Topp