Skivor

  • Trådstartare Trådstartare Skivor
  • Start datum Start datum
S

Skivor

Guest
Skivor
2 Frågor om skivbromsar
Fråga1
Kan man ha vilka bromsok man vill tillsammans med vilka skivor man vill.
T.ex. Deore ok tillsammans med XT skivor.
Fråga2.
Om man byter från Deore ok till t.ex. XT ok måste även bromsreglagen bytas samtidigt..dvs passar xt ok till deore bromsreglage?

tackohej
 
Skivor
Alla shimanoskivor ok och handtag är kompatibla UTOM just deore oken och deoreskivorna, men deorehandtagen funkar med alla andra shimano-ok. Men jag tror man kan göra tvärt om, dvs ha en xt-skiva till ett deore-ok. Vågar itne lova dettta dock.

Om man har en deoreskiva och rätt adapter så _kanske_ man kan använda andra ok på den skivan också men det är inte tänkt att det skall fungera och jag har inte sett någon som gjort det.

/rikard
 
Skivor
Ok tack för svaret...
Har dock inte tänkt och ha kvar deore skivorna utan bara ha kvar deore oken(ett tag) och byta skivor till xt...och om ett tag byta oken till lx 2005 eller xt..är ju bra om handtagen funkar(är ju rätt dyra)
 
Tillbaka
Topp