Spamtrådar

GoranS

Aktiv medlem
Spamtrådar
Lite nyfiken på dessa spamtrådar som då och då dyker upp. Idag hade vi t.ex. denna:

1712919489786.png


Känns ju rätt mystiskt med en användare som står som registrerad för över sex år sen och nu gör sitt första inlägg och då är det rent skit. Funderar på om:
  1. Det funnits en sovande användare i över sex år som nu helt plötsligt kommit sig för att posta ett skitinlägg?
  2. Det är någon som registrerade sig för sex år sen och aldrig postat något på forumet men nu fått sin användare kapad och använd för att posta skit?
  3. Någon har i nutid registrerat en användare och idag postat skit, men på något sätt lyckats få det att framstå som registreringen skedde för sex år sen?
  4. Det är något annat tillvägagångssätt?
 
Senast ändrad:
Spamtrådar
Jag skulle tro att det är 1) som är svaret. Två är inte omöjligt men eftersom det sker med viss regelbundenhet känns det ändå tveksamt.
 
Spamtrådar
Gissningsvis en användare som fått sitt lösenord läckt någon annanstans och sedan tar spambotarna och sprayar på alla forum de kommer åt.

Om konton som inte loggat in på > 12 månader var tvungna att klicka på en länk i ett bekräftelsemail kanske det skulle minska? Men å andra sidan är det ju rätt sällsynt och tar väl inte många minuter att bli flaggat och bortmodererat.
 
Spamtrådar
Gissningsvis en användare som fått sitt lösenord läckt någon annanstans och sedan tar spambotarna och sprayar på alla forum de kommer åt.

Fast de spammen som kommer in på det sättet är alla typ identiska. Om det var från lösenord som läckts någonstans så borde det vara mera varierande spam tänker jag. Och inte bara från konton som inte postat något alls tidigare.
 
Tillbaka
Topp