Sprätta upp 15 papp

thomasx

Ny medlem
Sprätta upp 15 papp
Min budget är ca 15 papp totalt med cykel och övrig utrustning. Finns det någon vänlig själ som kan peka på en bra cykel att köpa från firma. Jag ska inte bygga något eget. De märken jag tror mig få tag på från staden är Merida, Scott och Crescent. Jag är glad amatör/nybörjare som vill ha en cykel som håller för lite MTB-utflykter typ.

M v h
Thomas
 
Senast redigerad av en moderator:
Sprätta upp 15 papp
thomasx skrev:
-------------------------------------------------------
> jag tror mig få tag på från staden är Merida,
> Scott och Crescent.

Vad är det för stad där det bara säljs de tre tillverkarnas cyklar?
 
Sprätta upp 15 papp
Lägg inte för mycket på cykeln, kläder och kring utrustning är minst lika viktig för att du ska tycka att det är kul och för att du ska kunna cykla i mer än bara solsken. Runt 10 på cykeln resten på skor, pedaler, hjälm och kläder plus alla smågrejer.
 
Sprätta upp 15 papp
Jag skulle säga en Focus eller Cube för typ 11-12k och resterande pengar på vattenrygga, skor, vettiga pedaler, hjälm, tröja & handskar. Scott kanske har ngt i prisklassen som är någorlunda prisvärt iaf, vet tyvärr inte närmre.
 
Sprätta upp 15 papp
Verktygen är viktiga att lägga pengar på också, då sparar du pengar eftersom du slipper lämna in den på service och kan snabbt skaffa en till cykel.. och en till... och en till.


//K
 
Sprätta upp 15 papp
nenja skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag skulle säga en Focus eller Cube för typ
> 11-12k och resterande pengar på vattenrygga,
> skor, vettiga pedaler, hjälm, tröja & handskar.
> Scott kanske har ngt i prisklassen som är
> någorlunda prisvärt iaf, vet tyvärr inte
> närmre.


Vattenrygga? Camelback? Ska stackaren köpa riserstyre med barends också? Någon respekt för sporten måste du ha!

:o)
 
Sprätta upp 15 papp
Mr Ice skrev:
-------------------------------------------------------
> nenja skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Jag skulle säga en Focus eller Cube för typ
> > 11-12k och resterande pengar på vattenrygga,
> > skor, vettiga pedaler, hjälm, tröja &
> handskar.
> > Scott kanske har ngt i prisklassen som är
> > någorlunda prisvärt iaf, vet tyvärr inte
> > närmre.
>
>
> Vattenrygga? Camelback? Ska stackaren köpa
> riserstyre med barends också? Någon respekt för
> sporten måste du ha!
>
> :o)


Haha tyst på dig din landsvägscyklist, här snackar vi MTB. ;D

Edit: Glömd helt nämna verktygen, ta bort 1000kr till ifrån cykeln och lägg dem på verktyg. Att ta hand om cykeln är lärorikt, ekonomiskt och roligt.
 
Senast redigerad av en moderator:
Sprätta upp 15 papp
Ett alternativ är att gå in på en schysst cykelaffär och fråga vad de kan bygga ihop åt dig för en specifik summa. Se vad de kan erbjuda, det kostar inget. Så gjorde jag och blev jättenöjd, fick bra komponenter och hjul men ett ramset av mindre känt märke som jag dock i alla fall fick fingra på så att jag visste vad jag köpte.
 
Sprätta upp 15 papp
Jag tror du får börja med att bestämma dig vad du är ute efter av dessa två:

* Mest cykel för pengarna, det gör inget om jag får vänta lite. Eftersom jag beställer den på internet får jag vara beredd att meka själv om något händer. LBS har nödvändigtvis inte reservdelar inne till just min modell så jag kan tänka mig att köpa några extra växelöron.


* Bäst service för pengarna (förutsätter att du har en bra LBS, vilket inte alla har), jag får cykeln direkt när jag betalar. Eftersom jag har köpt den hos min LBS så vet jag att alla reservdelar finns hemma på lager utan att jag behöver vänta när det havererar. Då jag betalat lite extra för cykeln förväntar jag mig att LBS tar hand om små saker som uppföljande service/växeljustering osv.


Om du faller för det första alternativet så är cube bikes / poison bikes / focus bikes alla mycket bra alternativ. Tillverkade i Taiwan, kanske på samma fabriker som crecent och nishiki, merida osv.. vad vet jag? Definitivt samma komponenter. Definitivt billigare / mer godis för pengarna att köpa i sverige okända (fultyska) märken.

Om du inte har någon bra LBS att tillgå inför köpet så hade jag direkt köpt på nätet, ingen idé att göda en cykelhandlare som ändå inte har reservdelarna hemma eller kan ge dig god service och det stöd du behöver inför valet av en ny cykel.

Inför valet av modell finns det några enkla ställningstaganden att göra:

Vilken typ av cykling vill jag göra? Prestandainriktad eller rofylld nöjescykling?

Vilken typ av cyklist är jag? Den ärkefacistiska träningsnarkomanen eller komfortsuktaren?

Vart kommer jag att åka mestadels, vilken terräng är det där? Vilken körstil har jag?


När du väljer modell se då till att de faktorer som är dyrast att förändra verkligen är de du gillar bäst. En broms, pedaler, däck osv. är billiga att byta. Om det är något med ramgeometrin som inte känns bra så är det helt fel cykel. Vad det står på komponenterna är sekundärt känslan i ramen, ty komponenterna är utbytbara och vissa av dem även slitagevara.

Jag tror det är dessa ställningstaganden man får göra. Märket på cykeln spelar mindre roll, det är samspelet mellan dig och cykeln samt underlaget som är det viktiga.

Som någon nämnt ovan är det bra att avsätta budget för ett par sköna skor, kanske en cykeldator, bra verktyg, lite reservdelar osv. som kommer att göra cyklingen otroligt mycket mer trivsam.

Sällan slutar det med en cykel.

Lycka till!

//K
 
Sprätta upp 15 papp
Tackar för alla proffsiga, snabba svar!

Okej, det var detta jag bävade mig för. Verkar ta tre evigheter att fatta sig på alla detaljer och pryttlar som är bra/dåliga. Ska man beställa ska man veta vad man vill ha. Och finns spaltkilometer att läsa i detta forum. Men än är det inte sommar, så jag får väl börja plugga nu ;-)
Jag var in på http://www.cube-bikes.de men hittade ingen orderhantering där.
 
Senast redigerad av en moderator:
Tillbaka
Topp