Spricka diagonalrör kolfiber?

pavement

Aktiv medlem
Spricka diagonalrör kolfiber?
Hej!

Jag har upptäckt något som liknar en spricka på min Canyon Grand Canyon CF SL-14. Sprickan(?) sitter mitt på diagonalröret under flaskställsfästet. Vad säger Happy-expertisen? Kan det vara en tillverkningsfog som gått upp i limningen? Behöver jag oroa mig?

Cykeln har i princip bara rullat grusväg och lätt-stig. Men jag tycker det knakat till oroväckande när jag kört ner i pott-hål i vägen vid några tillfällen (jag väger in på 75 kg).
 

Bilagor

  • Diagonalrör-spricka.jpg
    Diagonalrör-spricka.jpg
    63.9 KB · Besök: 37
  • Diagonalrör-spricka-2.jpg
    Diagonalrör-spricka-2.jpg
    17 KB · Besök: 48
Senast ändrad:
Spricka diagonalrör kolfiber?
Edit: Såg inte lika dramatiskt ut på datorn som på mobilen. Så de andra har säkert rätt, men du kan ju alltid skicka bilderna till Canyon för att få lugn & ro. :)

Knaka kan det ju från massor med ställen på en cykel. Ett tips är att börja med att kolla att styrlagret är åtdraget ordentligt så det inte glappar


Frid!
 
Senast ändrad:
Spricka diagonalrör kolfiber?
Svårt att säga något säkert bara från bilder men är inte det där bara spår från tillverkningsprocessen?
Det är väl en olackerad ram och syns sådant.

Några bilder från min helt ospruckna ram:
DSCF0378-3.jpg


DSCF0379-3.jpg


//j
 
Spricka diagonalrör kolfiber?
jesperC skrev:
-------------------------------------------------------
> Svårt att säga något säkert bara från bilder
> men är inte det där bara spår från
> tillverkningsprocessen?
> Det är väl en olackerad ram och syns sådant.
>
> Några bilder från min helt ospruckna ram:
>
>
>
>
> //j


+1
 
Spricka diagonalrör kolfiber?
Jag anser inte att det är en spricka. Det är från tillverkningen. Min Trek ser likadan ut. Monocoq-tillverkning.
 
Senast ändrad:
Spricka diagonalrör kolfiber?
Instämmer i kören....du behöver inte oroa dig har exakt samma på min Canyon CF.
 

Bilagor

  • IMGP7138.JPG
    IMGP7138.JPG
    109.8 KB · Besök: 30
Spricka diagonalrör kolfiber?
Tack för alla svar och tips. Och alla verkar vara eniga så det känns lugnande. Jag fortsätter hålla ett öga på detta så att fogen inte växer. Jag tror jag har garanti kvar ytterligare ett par månader.
 
Spricka diagonalrör kolfiber?
Vet inte om detta funkar men har du testat att knacka med knogen på och runt fogen/sprickan och lyssnat? Det ser ju mer ut som om lamineringen börjat brista än att det skulle vara spår från tillverkningen, om det är en bristning borde det låta lite annorlunda. Nu är jag ju iofs bara maskiningenjör och inte kolfiberaudionom ;)
 
Spricka diagonalrör kolfiber?
Geekstremist skrev:
-------------------------------------------------------
> Vet inte om detta funkar men har du testat att
> knacka med knogen på och runt fogen/sprickan och
> lyssnat? Det ser ju mer ut som om lamineringen
> börjat brista än att det skulle vara spår från
> tillverkningen, om det är en bristning borde det
> låta lite annorlunda. Nu är jag ju iofs bara
> maskiningenjör och inte kolfiberaudionom ;)

Funkar bättre med att knacka med en femkrona. Är det en svaghet hörs det direkt ;-)
 
Spricka diagonalrör kolfiber?
Stuvarn skrev:
-------------------------------------------------------
> Hallå det är ingen spricka(jag lovar) det ser ut
> så på samtliga Canyon CF ramar!


På samtliga alltså.
 
Spricka diagonalrör kolfiber?
Scotty10 skrev:

> På samtliga alltså.

Ja när det ser ut så på fotot som pavement bifogade!
Har haft 3 st Canyon CF cyklar och alla har sett likadana ut så jag är 99.9% säker att TS inte behöver oroa sig :)
 
Senast ändrad:
Spricka diagonalrör kolfiber?
Glad att jag cyklar på en fint lackad stålis, skulle bli nojig om det var en omålad kolfiber ram. Speciellt om det var en open mould kina ram...^^
 
Tillbaka
Topp