I första hand är syftet:
1. Att träna ihop oss inför Sub-8 på VR. (om sub-9 eller andra hakar på så ser jag inget problem med det)
2. Lära känna varandra bättre, så att körningen på VR går bättre
Som punkt 3 är ju syftet också att ha skoj och göra det vi tycker är roligt, alltså vara ute och cykla. :-)
Det innebär att primärt är det inte hastigheten som är det viktiga. Det viktiga är att vi får in en bra teknik i klungkörningen och att vi känner oss bekväma med varandra när det är dags.
Vad gäller hastigheten hos de som brukar köra loppet, så är den inte så speciellt hög. Jag körde den "näst snabbaste" klungan 2007 och då gick det i ca 32 km/h i snitt. Om vi tar det lugnt och kör i 32-37 km/h i snitt eller någonstans där, lite beroende på hur klunkörningen går, vind och väder och så, så kommer vi ju ligga i topp. Jag gissar att första dagen kommer vi ligga bland de snabbaste klungorna och att vi andra och tredje dagen kommer att vara den snabbaste klungan, men man vet ju aldrig. Jag tycker själv att det är dumt att köra tävlingstempo i tre dagar för då kommer det ta så lång tid att återhämta sig. Detta får bli mer utav distanspass-hastighet eller något snabbare.
Det som gäller på Vänern runt är bland annat följande:
- Man har fixa grupper och startar med 5 minutersintervaller. Den saktaste klungan först och den snabbaste klungan sist. Man får inte cykla själv utan måste cykla i den grupp man cyklar i (man kan byta grupp efter överenskommelse till en annan grupp vid behov)
- Vad jag vet finns ingen officiell tidtagning, men arrangemanget har internt koll på hur snabbt grupperna kört
- Det är inte många snabbåkare, detta är ett trivselarrangemang med ett par hundra cyklister som kör i motionsfart i tre dagar. Perfekt klungträning för oss alltså. Vi kommer att ha gott om tid att få in en bra körteknik och lära känna varandra under ordnade former. 54 mil gör ju också sitt till i uthållighetsträningen. Som en bekant säger "Träning är träning, och tävling är tävling".
Det som kan ställa till det är om vi blir för många, men det är ju ett positivt problem som jag tror att vi kan lösa. Om vi inte blir allt för j-a många så tror jag att gruppen kan få bli lite större. Om vi blir sågonstans kring 20 eller fler, så kanske vi ska dela upp oss så att sub-9 folk kör för sig och sub-8 för sig... men, men, vi tar den diskussionen om den uppstår.