"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"

  • Trådstartare Trådstartare CW
  • Start datum Start datum

CW

Aktiv medlem
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Faktum: de flesta som cyklar här i Sverige kan inte trafikreglerna för cykel. Några har säkert inte ens någon aning om att det finns regler och resultatet är vad vi ser ute på gatorna, cykelbanorna och trottoarerna...

Faktum är också att som cyklist så är detta väldigt (läs jävligt) frustrerande. Inte nog med att man ofta möter dessa söndagscyklister - som likt ett rattfyllo - vinglar över hela cykelbanan, så får man också höra alla kommentarer som fälls mot cyklister; att vi är en ren trafikfara, vi är fartdårar och vi borde bli överkörda etc.


Så vad är lösningen? Vi kan inte förvänta oss att folk ska skaffa sig ett twitterkonto och leta efter relevanta hashtags för att se frustrationen som faktiskt råder.
Vore en utförlig tidningsartikel bättre? Ett tv-program kanske? Det sistnämnda har ju på senare tid bara handlat om rödljuskörningar och att Polisen ska ta ett "krafttag" för att "lösa problemet".

... Cykelkörkort är lösningen, eller hur? Ja, så är det nog.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Ja, efter utbildningen har ju bilförare i allmänhet stenkoll på trafikreglerna. Det är en lösning som fungerar!

(Ja, ironisk...)
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Cykelkörkort? Från vilken ålder då? 15 år kanske och barn och ungdomar under det skola förbjudas att cykla?
Likväl finns det idioter vare sig de cyklar kör bil och går? Ett körkort i gåing kanske?
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Drosa skrev:
-------------------------------------------------------
> Cykelkörkort? Från vilken ålder då? 15 år
> kanske och barn och ungdomar under det skola
> förbjudas att cykla?


Förbud? Nä. Kidsen är ju inga jag får nille på direkt, jag menar, hellre att dom cyklar på trottoaren än ute i vägbanan.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Sinnesrobönen är nog den bästa lösningen.

Det finns två typer av cyklister: fordonsförare och rullande fotgängare. De har lite olika inställning till det här med trafik.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
oxr skrev:
-------------------------------------------------------
>
> Det finns två typer av cyklister: fordonsförare och rullande fotgängare.


Den formuleringen ska jag försöka komma ihåg. Mkt bra. =)
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Fjärdebrunn skrev:
-------------------------------------------------------
> Åk buss om det inte passar


Ska jag åka buss? Är det din lösning? Ska jag sluta cykla på grund av att andra inte tar hänsyn till andra i trafiken? Det är dom laglydiga som är problemet, ah nu ser jag, du är för trafikkaoset! Nej då kan väl du åka buss istället?
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Nu vet jag inte om detta skulle vara ett Stockholmsfenomen men jag känner verkligen inte igen problemet alls. Visst, ibland ser man konstigt beteende på cykel och trottoarkörning är såklart inte ok, men jag blir ytterst sällan irriterad på en cyklist.

Däremot de här förbannade GC vägarna som vi har i Jönköping, fotgängare är ju precis överallt, hundägare får mig att tugga fradga! Men det är ju inte deras fel, det är ju hela infrastrukturen som är helt galen. Det skall vara lätt att göra rätt.

Nej, först en fungerande cykelinfrastruktur. Därefter kan man börja prata om annat.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
... Stockholm? Jag bor i Göteborg.

Jag cyklar inte stan, det är inte mina trakter så att säga, men jag tycker mig se att fotgängare har fattat att Övre Husargatan har en dedikerad cykelbana och ska de korsa den så ser de sig för och de går definitivt inte i den. Det har hänt att jag dragit på smilbanden efter jag sett vilket jäkla himmelrike det måste vara; till skillnad från många andra platser i centrala Göteborg.

Ute i mina trakter, bland bostadsområden och gång- och cykelbanor, här är det vad jag kallar "söndagscyklister" - man cyklar lite på vänster, lite på höger, lite i mitten och ibland väljer man trottoaren samtidigt som man kör en Gilla på Facebook. Ute på träningsrundorna så kan man möta folk på väg till havet/stranden som cyklar i bredd och tar upp både vänster och höger körfält. Folk som kör om på höger (lägger sig alltså i gångbanan) och börjar plinga hej vilt på fotgängarna att dom ska flytta på sig.

Jag är rätt säker på att de där människorna inte hade lagt sig i fel körfält och kört mot trafiken med sin bil, eller kört upp på trottoaren nere på Avenyn och tutat på fotgängarna, nej dom hade sagt "ja men det finns ju trafikregler, så kan man ju inte köra!"...
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
bojsänke skrev:
-------------------------------------------------------
> H-Ä-S-T-B-A-J-S-!
>
> ---
>
> Själv är jag rätt glad att de laxande byfånar
> jag möter cyklar och inte kör bil istället.

+1, och en fredagstråd redan på en torsdag minsann. Är det midsommarafton som ställer till det?
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
CW skrev:
-------------------------------------------------------
> Ute på
> träningsrundorna så kan man möta folk på väg
> till havet/stranden som cyklar i bredd och tar upp
> både vänster och höger körfält. Folk som kör
> om på höger (lägger sig alltså i gångbanan)
> och börjar plinga hej vilt på fotgängarna att
> dom ska flytta på sig.
>

Och det är här skon klämmer, eller hur? Att du på en "träningsrunda" måste anpassa din framfart till andra som cyklar? Lägg träningsrundorna på vanlig väg utan GC-banor istället.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
CW skrev:
-------------------------------------------------------
> Faktum: de flesta som cyklar här i Sverige kan
> inte trafikreglerna för cykel.

Skulle du kunna hänvisa mig till något ställe där jag kan läsa på om trafikreglerna för cykelbana tillexempel. Tack på förhand!

Stalle
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
De flesta som inte cyklar kan inte trafikreglerna, oavsett trafikslag.

Jag tror att en stor majoritet vuxna cyklister även innehar körkort för bil så jag är tveksam till att det skulle hjälpa med något slags körkortskrav. (Men jag påstår inte att det är ett faktum).
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
CW skrev:
-------------------------------------------------------
> Faktum: de flesta som cyklar här i Sverige kan
> inte trafikreglerna för cykel.

Inte heller de flesta som kör bil eller går. Gående på cykelbanor i anslutnig till trottoarer förstår inte att de är på en cykelbana utan tror att cyklister cyklar på trottoarer. Bilister förstår inte / behandlar inte cyklar som fordon och vet inte när de är skyldiga att lämna företräde.

Så problemet är nog inte isolerat till cyklister.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Fotgängare förstår inte att de är trafikanter (gäller alltid, i princip även i hemmiljö) och håller inte uppsikt. De håller inte så långt till sin kant när de trafikerar allmän plats, ser sig inte för vid byte av färdriktning osv. Av någon anledning verkar det som att civilisationen trots det juridiskt sett vidriga beteende ännu inte gått i graven.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Men helt ärligt alltså, helt på riktigt ärligt utan löjl. Jag skulle gärna vilja läsa på om regler för hur man cyklar på en cykelbana. Hur man gör en icke regelvidrig omkörning av ett barnvagnsekipage. Hur man som gångtrafikant, utan att bryta mot några regler, korsar cykelbanan.
Snälla, hänvisa mig!

Stalle
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Kung Stalle skrev:
-------------------------------------------------------
> Men helt ärligt alltså, helt på riktigt ärligt
> utan löjl. Jag skulle gärna vilja läsa på om
> regler för hur man cyklar på en cykelbana. Hur
> man gör en icke regelvidrig omkörning av ett
> barnvagnsekipage. Hur man som gångtrafikant, utan
> att bryta mot några regler, korsar cykelbanan.
> Snälla, hänvisa mig!
>
> Stalle


Här finns lite (med betoning på lite) information: https://www.transportstyrelsen.se/Vag/Trafikregler/Cyklist-mopedist-motorcyklist/Trafikregler/
https://www.transportstyrelsen.se/sv/Vag/Trafikregler/Gaende-rullstolsburen-rullskridskor/Gaende/
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Cykelkörkort är inte så dumt som det låter. På det glada 70-talet var det det som gällde när man skulle ut i trafiken på cykel i Tallinn. Jag tog körkort för cykel, fick en registreringsskylt och kunda därefter stolt hoja runt på stan.

Åldersgränsen var 12 år. Provet gick ut på att ha koll på trafikskyltar och regler.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
BOFH skrev:
-------------------------------------------------------
> Kung Stalle skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Men helt ärligt alltså, helt på riktigt
> ärligt
> > utan löjl. Jag skulle gärna vilja läsa på
> om
> > regler för hur man cyklar på en cykelbana.
> Hur
> > man gör en icke regelvidrig omkörning av ett
> > barnvagnsekipage. Hur man som gångtrafikant,
> utan
> > att bryta mot några regler, korsar cykelbanan.
>
> > Snälla, hänvisa mig!
> >
> > Stalle
>
>
> Här finns lite (med betoning på lite)
> information:
> https://www.transportstyrelsen.se/Vag/Trafikregler
> /Cyklist-mopedist-motorcyklist/Trafikregler/
> https://www.transportstyrelsen.se/sv/Vag/Trafikreg
> ler/Gaende-rullstolsburen-rullskridskor/Gaende/

Fast det berörde ju faktiskt inte ens nån av de tre som jag nämnde.

Stalle
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Vad är det med folk - så fort man tvingas till lite anpassning av hur man kör så blir de kränkta. Vad sägs om att ta det lite lugnt när det behövs och ge järnet när det är lämpligt?

GC-banor med mycket folk kanske inte är det optimala stället för att jaga Strava-rekord?

Vad sägs om att använda sunt förnuft?
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Lösningen är såklart legitimerade trafikmagistrar som efter avlagda prov i trafikregler och trafikvett får tillrättavisa övriga populasen medelst arga tillrop och skumgummibatong! ;)
(Rekrytering är nog inget problem)
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Kung Stalle skrev:
-------------------------------------------------------
> BOFH skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Kung Stalle skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Men helt ärligt alltså, helt på riktigt
> > ärligt
> > > utan löjl. Jag skulle gärna vilja läsa på
> > om
> > > regler för hur man cyklar på en cykelbana.
> > Hur
> > > man gör en icke regelvidrig omkörning av
> ett
> > > barnvagnsekipage. Hur man som gångtrafikant,
> > utan
> > > att bryta mot några regler, korsar
> cykelbanan.
> >
> > > Snälla, hänvisa mig!
> > >
> > > Stalle
> >
> >
> > Här finns lite (med betoning på lite)
> > information:
> >
> https://www.transportstyrelsen.se/Vag/Trafikregler
>
> > /Cyklist-mopedist-motorcyklist/Trafikregler/
> >
> https://www.transportstyrelsen.se/sv/Vag/Trafikreg
>
> > ler/Gaende-rullstolsburen-rullskridskor/Gaende/
>
> Fast det berörde ju faktiskt inte ens nån av de
> tre som jag nämnde.
>
> Stalle

Joho. "Om det finns en cykelbana, ska du normalt använda den. Reglerna för placering är desamma som på vägen: du cyklar på höger sida och gör omkörning till vänster."
Det svarar ju på frågan "Hur man cyklar på cykelbana"
:P
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Kan man inte bara kräva obligatorisk genomläsning av happymtb forumets alla inlägg sedan starten.

Så att man förstår regler som tex vad som gäller med rise-styre i kombo med barends. För det är väl den typen av regler som är viktiga?
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
TBone skrev:
Bilister
förstår inte / behandlar inte cyklar som fordon
och vet inte när de är skyldiga att lämna
företräde.
Så problemet är nog inte isolerat till
cyklister.

Jag som bilist har ingen skyldighet att lämna företräde för en cyklist som kommer farandes över ett övergångsställe som många tycks tro, vill man köra jag-är-odödlig-rejset får man göra det på vägen, då har bilisten en skyldighet. Vet inte hur många gånger när jag tagit bilen till jobbet som jag nästan kört över cyklister som kommer susandes genom trafiken på övergångsställen. Synd att många slår på autopiloten när dom hoppar upp på sadeln.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Konkret skrev:
-------------------------------------------------------
> Gilla läget. Folk är idioter. Man skall hålla
> sig ifrån idioter.

+1
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Konkret skrev:
-------------------------------------------------------
> Gilla läget. Folk är idioter. Man skall hålla
> sig ifrån idioter.

Tyvärr är det det som gäller tills vidare. Tråkig grundinställning att ha då man är ute och cyklar, men den enda hållbara. Eftersom cykelvägnätet dessutom verkar vara konstruerat av idioter så blir det en slags dubbelidioti att förhålla sig till om man vill undvika olyckor och incidenter.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
BOFH skrev:
-------------------------------------------------------
> Joho. "Om det finns en cykelbana, ska du normalt
> använda den. Reglerna för placering är desamma
> som på vägen: du cyklar på höger sida och gör
> omkörning till vänster."
> Det svarar ju på frågan "Hur man cyklar på
> cykelbana"
> :P

Sorry! Slarvade lite ja... ber om ursäkt för det. Men då kommer nästa fråga direkt... måste man ge tecken när man kör om (och då undrar jag givetvis inte vad Happy tycker utan helt enkelt, hur ser reglerna ut för det)? Eller måste jag ens kolla att det är fritt bakåt?

Och jag skiter ju givetvis vad Happy tycker utan jag vill ha hård, kall fakta. R-E-G-L-E-R-N-A!!!

:-)

Stalle
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Miyata skrev:
-------------------------------------------------------

>
> Nej, först en fungerande cykelinfrastruktur.
> Därefter kan man börja prata om annat.


Japp, håller helt med. Försöka cykla i runt 30km/h på en cykelbana går inte. En gång/cykelväg som går bredvid en väg med korsningar är ju besvärlig att cykla på då i princip ingen bilist som ska svänga av eller på huvudleden lämnar cyklister företräde. Helst köar man också ståendes på cykelbanan.
Man får nog acceptera att de flesta cykelbanor som går i samhällen i sverige är tänkta för gående och flanörer. Ingen som vill komma fram så fort och smidigt som möjligt.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Jag cyklar snabbt ~30kmh på dom bra cykelbanorna i göteborg. daghammarsköld, mölndalsvägen, allén (på morgonen 0600) och ut till saltholmen. De andra så som frigga, övrehusar, linné, allén på eftermiddagen, där tar jag det lugnt.

De personer jag hatar mest är:
Fixie idioter som tror att dom är snabbast i världen och befinner sig i en velodrom och kör utan broms.
Elcykel-gubbarna/kärringarna som ALLTID är feta och skall knö sig före vid rödljus trots att man står längst fram i kön.
Män i 20-30års åldern som tror att dom är Tony Martin fast än dom har pulsen på 190 när dom skall köra om i 30kmh när det är eftermiddag och tajt i allén och att det blir röttljus längre fram. Gubbarna som aldrig visar vart dom skall svänga utan bara helt sonika svänger av eller bromsar in där det passar dom.
Kärringarna är pålitligast, lugna som satan, tar inga risker och visar att dom skall väja. Det är mina erfarenheter av 4års pendling i Göteborgs statskärna.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Konkret skrev:
-------------------------------------------------------
> är mina erfarenheter av 4års pendling i
> Göteborgs statskärna.

4år... då kan du ju inte ens kalla dig pendlare än... Än mindre elitpendlare.

Stalle
 
Senast ändrad:
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Kung Stalle skrev:
-------------------------------------------------------
> Konkret skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > är mina erfarenheter av 4års pendling i
> > Göteborgs statskärna.
>
> 4år... då kan du ju inte ens kalla dig pendlare
> än... Än mindre elitpendlare.
>
> Stalle

Jag tror att en person som jag som flyttade till "stora" staden göteborg och ser med nya ögon på hur det funkar från den mindre ort jag kommer ifrån kan uttala mig om hur det är mer än den personen som är uppvuxen på vasagatan och aldrig sett något annat i sitt liv.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Konkret skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag cyklar snabbt ~30kmh på dom bra cykelbanorna
> i göteborg. daghammarsköld, mölndalsvägen,
> allén (på morgonen 0600) och ut till saltholmen.
> De andra så som frigga, övrehusar, linné,
> allén på eftermiddagen, där tar jag det lugnt.
>
> De personer jag hatar mest är:
> Fixie idioter som tror att dom är snabbast i
> världen och befinner sig i en velodrom och kör
> utan broms.
> Elcykel-gubbarna/kärringarna som ALLTID är feta
> och skall knö sig före vid rödljus trots att
> man står längst fram i kön.
> Män i 20-30års åldern som tror att dom är Tony
> Martin fast än dom har pulsen på 190 när dom
> skall köra om i 30kmh när det är eftermiddag
> och tajt i allén och att det blir röttljus
> längre fram. Gubbarna som aldrig visar vart dom
> skall svänga utan bara helt sonika svänger av
> eller bromsar in där det passar dom.
> Kärringarna är pålitligast, lugna som satan,
> tar inga risker och visar att dom skall väja. Det
> är mina erfarenheter av 4års pendling i
> Göteborgs statskärna.

Ytterligare ett skäl till att man måste se andra som idioter, om man är skicklig kan man läsa av dem/förutse oväntade manövrar och hålla avstånd. Och sedan var det någon som undrade om man ska ge signal, och svaret är nej. Det enda som står i trafikförordningen är att cykeln ska vara utrustad med ringklocka eller om det var signalanordning (och bromsar, så fixie bye bye, handbroms isf).
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Konkret skrev:
-------------------------------------------------------
> Gilla läget. Folk är idioter. Man skall hålla
> sig ifrån idioter.


Ajdå, jag som gillat Happy hittills.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
oxr skrev:
-------------------------------------------------------
> Fotgängare förstår inte att de är trafikanter
> (gäller alltid, i princip även i hemmiljö) och
> håller inte uppsikt. De håller inte så långt
> till sin kant när de trafikerar allmän plats,
> ser sig inte för vid byte av färdriktning osv.
> Av någon anledning verkar det som att
> civilisationen trots det juridiskt sett vidriga
> beteende ännu inte gått i graven.

Med ett undantag: Stockholms kollektivtrafik.
Kanske har just stockholmarna nått en högre nivå inom evolutionen. Göteborgarna har det iaf inte. Älskar den stockholmska smidigheten o hänsynsfullheten, det sköna tempot. Här i Göteborg vinglar alla runt i rullatortakt, ställer sig vägen för varandra, o vill man av en spårvagn måste man använda armbågarna.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Konkret skrev:
-------------------------------------------------------
> Kung Stalle skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Konkret skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > är mina erfarenheter av 4års pendling i
> > > Göteborgs statskärna.
> >
> > 4år... då kan du ju inte ens kalla dig
> pendlare
> > än... Än mindre elitpendlare.
> >
> > Stalle
>
> Jag tror att en person som jag som flyttade till
> "stora" staden göteborg och ser med nya ögon på
> hur det funkar från den mindre ort jag kommer
> ifrån kan uttala mig om hur det är mer än den
> personen som är uppvuxen på vasagatan och aldrig
> sett något annat i sitt liv.

Då tror du fel. Tack för ditt stora förtroende i iakttagelseförmågan hos oss infödda.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Rattnalle skrev:
-------------------------------------------------------
> Konkret skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Kung Stalle skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Konkret skrev:
> > >
> >
> --------------------------------------------------
>
> >
> > > -----
> > > > är mina erfarenheter av 4års pendling i
> > > > Göteborgs statskärna.
> > >
> > > 4år... då kan du ju inte ens kalla dig
> > pendlare
> > > än... Än mindre elitpendlare.
> > >
> > > Stalle
> >
> > Jag tror att en person som jag som flyttade
> till
> > "stora" staden göteborg och ser med nya ögon
> på
> > hur det funkar från den mindre ort jag kommer
> > ifrån kan uttala mig om hur det är mer än
> den
> > personen som är uppvuxen på vasagatan och
> aldrig
> > sett något annat i sitt liv.
>
> Då tror du fel. Tack för ditt stora förtroende
> i iakttagelseförmågan hos oss infödda.

Herregud.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Nu förstår jag inte riktigt. Skulle det finnas bilister som inte visar hänsyn till andra trafikanter i allmänhet och i synnerhet mot cyklister. nä så kan det väl ändå inte vara eller?

Här kommer ett litet axplock bara så där. De två sista var lite läbbigare än de andra. posten var inte så ospännande den heller.
 

Bilagor

  • 135.JPG
    135.JPG
    103.4 KB · Besök: 29
  • 18-6-2014 Axplock av trafikförselser 057.jpg
    18-6-2014 Axplock av trafikförselser 057.jpg
    45.7 KB · Besök: 52
  • 18-6-2014 Axplock av trafikförselser 059.jpg
    18-6-2014 Axplock av trafikförselser 059.jpg
    52.3 KB · Besök: 39
  • 18-6-2014 Axplock av trafikförselser 067.jpg
    18-6-2014 Axplock av trafikförselser 067.jpg
    42.3 KB · Besök: 49
  • 18-6-2014 Axplock av trafikförselser 056.jpg
    18-6-2014 Axplock av trafikförselser 056.jpg
    38.5 KB · Besök: 37
Senast ändrad:
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Klabbapan skrev:
-------------------------------------------------------
> TBone skrev:
> Bilister
> förstår inte / behandlar inte cyklar som fordon
> och vet inte när de är skyldiga att lämna
> företräde.
> Så problemet är nog inte isolerat till
> cyklister.
>
> Jag som bilist har ingen skyldighet att lämna
> företräde för en cyklist som kommer farandes
> över ett övergångsställe som många tycks tro,
> vill man köra jag-är-odödlig-rejset får man
> göra det på vägen, då har bilisten en
> skyldighet. Vet inte hur många gånger när jag
> tagit bilen till jobbet som jag nästan kört
> över cyklister som kommer susandes genom trafiken
> på övergångsställen. Synd att många slår på
> autopiloten när dom hoppar upp på sadeln.

Du kanske känner till att det finns andra områden än just övergångställen där en bilist kan vara i närheten av cyklister?

Om vi ska nämna just exemplet med förvirring kring övergånställen så finns det väldigt många, inklusive poliser i Gbg som utalar sig i media, som tror att det tom är förbjudet att cykla på övergångställen.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Jag tror inte att lösningen på detta problem är cykelkort eller utbildning etc. Jag tror att om man istället fokuserade på det man håller på med för stunden - cykla, köra bil eller liknande i stället för att fickla med smartphonen o.dyl. så skulle nog situationen bli litet bättre. En annan sak som jag efterfrågar är hänsyn av alla till alla. Detta gäller ju i och för sig mest bil mot cyklist i korsningar där bilist har grönt och svänger vänster samtidigt som gångtrafikanter och cyklister skall korsa övergången. Bilist blir förbannad och siktar på cyklist hytter med näven o.s.v. Bilist skiljer inte på att ha grönt och ha grön pil. Detta trots att bilist har giltigt körkort.

Nä hänsyn och fokus på det man håller på med tror jag på.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
CW skrev:
-------------------------------------------------------
> Faktum: de flesta som cyklar här i Sverige kan
> inte trafikreglerna för cykel.

Glömde:
Cykel är ett fordon.
Motorcykel är ett fordon.
Bil är ett fordon.

Mycket lite skiljer i regelverk/lagstiftning.
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Pebben skrev:
-------------------------------------------------------
> Här kommer ett litet axplock bara så där. De
> två sista var lite läbbigare än de andra.
> posten var inte så ospännande den heller.
>
> [bild på bil på fel sida refugen]

Ouch...
 
"Trafikregler för cykel, finns det sånt?"
Klabbapan skrev:
-------------------------------------------------------

> Jag som bilist har ingen skyldighet att lämna
> företräde för en cyklist som kommer farandes
> över ett övergångsställe som många tycks tro,


http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19981276.htm
3 Kap. 60 § håller nog inte riktigt med dig.

3 Kap.60 § , 61 §, 62 §, 63 §. Är för övrigt intressant läsning.
 
Tillbaka
Topp