Trasigt lås på thule cykelhållare

bjornsu

Medlem
Trasigt lås på thule cykelhållare
Har ett problem... Har en cykelhållare från thule liknande den nedan fast 4 år gammal. Har funkat kalasbra i 4 år och jag e jättenöjd.

När man kopplar på den på dragkroken så låses kopplingen och man behöver nyckel för att få loss den. För några veckor sedan stötte jag i kopplingsmekanismen när den var monterad på bilen och nu får jag inte upp låset. Någon som haft liknande problem? Låskolven ser ut som om den skulle kunna vara någon enkel standard men det går ju så klart inte att montera bort den när den är låst. Innan jag börjar borra och såga i saker tänkte jag lyssna om någon av er haft liknande problem och hur ni då löste det.


974000_P_1.ashx
 
Trasigt lås på thule cykelhållare
Hej, exakt samma sak hände mig i våras. Om jag kommer ihåg rätt så hände inget när jag vred på nyckeln. Jag köpte enbart en ny låskolv m nyckel hos min cykelhandlare. För att få loss den så tror jag du kan försöka lossa muttrarna på bygeln som spänner fast det hela på kulan. Jag ska kolla min och se hur jag gjorde. Återkom om du går bet.
 
Trasigt lås på thule cykelhållare
Rog skrev:
-------------------------------------------------------
> Hej, exakt samma sak hände mig i våras. Om jag
> kommer ihåg rätt så hände inget när jag vred
> på nyckeln. Jag köpte enbart en ny låskolv m
> nyckel hos min cykelhandlare. För att få loss
> den så tror jag du kan försöka lossa muttrarna
> på bygeln som spänner fast det hela på kulan.
> Jag ska kolla min och se hur jag gjorde. Återkom
> om du går bet.


Ok, tack. Jag ska kolla det.
 
Tillbaka
Topp