Turtips runt Kungälv.

wehoose

Medlem
Turtips runt Kungälv.
Hej.

Undrar lite om det finns någon som kan plita ner någon tur kring Kungälv. Det får gärna vara lite på grusväg och stigar och inte jättetekniskt svårt hela tiden.

Några som har Kungälv som bas för sin MTB cykling?

Tacksam tips!


Joacim - nybörjare

Ullstorp Kungälv.
 
Turtips runt Kungälv.
Hej Joacim,

Det finns rätt många som cyklar Mtb här i Kungälv. Jag är med i en grupp på Fb där vi är ett gäng som ibland cyklar ihop eller slänger ut en fråga om någon vill hänga på. Populära områden är Guddehjälm, Vattentornet fär Mtbbanan finns, samt där du själv cyklat. Även Alesidan cyklas det mkt på. Jag kan lägga till dig i vår grupp men då behöver jag din epost och att du har Fb. Har du facebook kan du också söka efter Team Kungälv, de cyklar både racer men också Mtb, just nu cyklar de oftast Mtb på tisdkväll samt söndagar.
/Danne
 
Turtips runt Kungälv.
backslick skrev:
-------------------------------------------------------
> Får vi som bor mitt ute i ruffen i svartedalen
> också hänga med team Kungälv eller måste man
> ha 0303-nummer? ;)


Haha.. Team Kungälv är en förening,där är nog alla välkomna! Bara att köra på skulle jag gissa! :-)
 
Turtips runt Kungälv.
Jag skulle också vara intresserad av att hänga med på en mtb-tur i Kungälvs området om det finns möjlighet behöver lite träning till Bockstensturen 95.
Är det någon som ska ut nu på lördag eller söndag?

/Lars Erik.
 
Tillbaka
Topp