Unga kvinnor slipper cykelböter

Unga kvinnor slipper cykelböter
Stellan skrev:
-------------------------------------------------------
> bigmollo skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Hade hon hjälm?
>
> Vem har egentligen hjälm?
>
> /Stellan

Shit vad filosofiskt, den frågan skall jag fundera på över en bib rödtjut ikväll. Återkommer med svar imorgon.
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Äh jag tycker de är schyssta de där cyklande poliserna, de förstår hur hårt det slår mot ett hushåll ifall man åker på 1500 spänn i böter vardera och den ena är studerande.

De har faktiskt personligen låtit mig slippa undan böter en gång när jag cyklade lite åt fel håll på en gata, och de nämnde inte avsaknaden av ringklocka heller för den delen.
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
svahn skrev:
-------------------------------------------------------
> Med andra ord; Så länge som mannen betalar och
> kvinnan står vid spisen så är polisen nöjd.

Jag också.
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
cactuz skrev:
-------------------------------------------------------
> Äh jag tycker de är schyssta de där cyklande
> poliserna, de förstår hur hårt det slår mot
> ett hushåll ifall man åker på 1500 spänn i
> böter vardera och den ena är studerande.

De får väl ta böterna med i beräkningen om de skall cykla mot rött? Har de inte råd med straffet får de väl låta bli brottet.

Cyklar man mot rött och blir tagen av polisen har man uppenbarligen inte den koll på omgivningen som många rödljuskörare försvara sitt agerande med.
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Sprockets skrev:
-------------------------------------------------------
> cactuz skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Äh jag tycker de är schyssta de där cyklande
> > poliserna, de förstår hur hårt det slår mot
> > ett hushåll ifall man åker på 1500 spänn i
> > böter vardera och den ena är studerande.
>
> De får väl ta böterna med i beräkningen om de
> skall cykla mot rött? Har de inte råd med
> straffet får de väl låta bli brottet.
>
> Cyklar man mot rött och blir tagen av polisen har
> man uppenbarligen inte den koll på omgivningen
> som många rödljuskörare försvara sitt agerande
> med.

+1
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Najjt skrev:
-------------------------------------------------------
> Sprockets skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > cactuz skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Äh jag tycker de är schyssta de där
> cyklande
> > > poliserna, de förstår hur hårt det slår
> mot
> > > ett hushåll ifall man åker på 1500 spänn
> i
> > > böter vardera och den ena är studerande.
> >
> > De får väl ta böterna med i beräkningen om
> de
> > skall cykla mot rött? Har de inte råd med
> > straffet får de väl låta bli brottet.
> >
> > Cyklar man mot rött och blir tagen av polisen
> har
> > man uppenbarligen inte den koll på omgivningen
> > som många rödljuskörare försvara sitt
> agerande
> > med.
>
> +1

+1
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Men inte kan detta komma som en nyhet? Ett par tårar och lite blinka med ögonen både hjälper och stjälper alldeles för många tjejjer hela livet igenom.
-Det är väldigt roligt att märka när småflickorna har kommit underfund med att det fungerar. Min brorsdotter märkte detta när hon var en sådär 2,5 år, från en vecka till annan. Och det funkar för henne.
Ful ovana som stannar livet ut för en del. Kanske bra för att slippa en polisbot men knappast respektingivande försök i skarpare lägen. Som i verkliga jämstäldighetslägen, det luktar ju inte självförtroende, saklighet, mognad och respekt direkt.

Kul för henne att slippa boten, tror däremot (och hoppas) att hon skämdes när hon kom på vad hon snyftat till sig. Och polisen i frågan, ja han reflekterade väl inte så mycket på det patetiska i läget. För alla inblandade.
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Atlas skrev:
-------------------------------------------------------
> Och polisen i frågan, ja
> han reflekterade väl inte så mycket

Är inte det lite symptomatiskt?

(Kastar in en till brandfackla i tråden, det brukar kunna bli kul. :))
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Polisen reflekterar väl massor? De har fullt med reflexer på uniformen och på reflexvästarna. Fast det kanske var så att poliserna hade reflexvästar och rödljuskörarna förväxlade dem med cykelpendlare. Poliserna alltså, inte reflexvästarna.
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Finns det någon möjlighet att se till att polisen ifråga får en varning?
Han har agerat som Judge Dredd utan den utbildning som en Judge ska ha.
Han kanske ska bli förvisad från staden, precis som hände i ett gammalt avsnitt.
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
markus138 skrev:
-------------------------------------------------------
> Finns det någon möjlighet att se till att
> polisen ifråga får en varning?
> Han har agerat som Judge Dredd utan den utbildning
> som en Judge ska ha.
> Han kanske ska bli förvisad från staden, precis
> som hände i ett gammalt avsnitt.

Hur kan du med utgångspunkt från en artikel i GP avgöra huruvida hans användande av rapporteftergift var felaktigt eller inte?
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Det kan jag inte! Men lite fantasi måste man väl få ha?

Böter i sverige är inte inkomstbaserad, det var väl det jag fastnade för.
Sen vet jag inte hur polisen rapporterar vidare.
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
"Ett par tårar och lite blinka med ögonen både hjälper och stjälper alldeles för många tjejjer hela livet igenom.
-Det är väldigt roligt att märka när småflickorna har kommit underfund med att det fungerar. Min brorsdotter märkte detta när hon var en sådär 2,5 år, från en vecka till annan. Och det funkar för henne.
Ful ovana som stannar livet ut för en del. Kanske bra för att slippa en polisbot men knappast respektingivande försök i skarpare lägen. Som i verkliga jämstäldighetslägen, det luktar ju inte självförtroende, saklighet, mognad och respekt direkt."

-Farligt beteende som skapar orättvisa konkurrensförhållanden och visst ogillande i vid högre utbildningar ja, då småtjejerna dessutom börjat bli tilltalande att se på.
Svårt egentligen att irritera sig på dem. Det är ju liksom inte deras fel, utan de pilska och lättlurade vuxnas. Enar man sig i en nedlåtande fyllevisa om alla lärarna, och en kille skickar texten som julkort(rent hypotetiskt..), efter utdelat betyg, så inte sjutton ställer sig tjejerna bakom den killen.. Den smällen får killarna dela på. (Vilket man naturligtvis gör efter att ha sett Döda poeters sällskap)
Vi hade en jympalärare, som alltid fick heta Pål-Jansson, istället för det motsatta, då han väldigt gärna instruerade på tumanhand, nära... Och det utnyttjades! (Inte av killarna..)

Nä, killar är ett naivt och dumt släkte. Alldeles för itutade om gentlemannaskap och heder, för att inte låta sig utnyttjas. Aldrig att vi lät våra klassvåp bli liggande kvar i ngt. dike i fyllan, för att sedan läsa om hur hon bjudit ut sig och bli utnyttjad.. Vilket ju kanske hade varit fostrande i sig? Nej, så gör man inte ifall man har ngt. hyffs. Man är rädd om tjejer! På arbetsplatsen är man sedaqn rädd för tjejer.
Fy tusan för att komma som ensam kille in i ett stim kedjerökande dagisfröknar, som bara har tid för varandra i solhörnan! Du kommer inte undan med någonting. Då handlar det inte om jämställdhet eller jämnlikhet. Då är det rödstrumpans revolution!

-Låt dem röka och supa ihjäl sig på jämlikhetens altare, medan de plyschklädda hemmapapporna ökar i antal. Vilka frizoner finns det annars kvar?
Garaget/ jakten/ fisket/ herrbastun/... nä fasen! Inte ens de. Kvinnliga städerskor som inkräktar på integriteten i duschen utan att det hör några gallskrik(Varför så sällan tvärtom?), manhaftiga och störiga vacumbollar som tränger sig in överallt, med sina blinkningar, krokodiltårar och blonderade hjärnor! Huvva!

-Svahn: Är polisen kvinnlig (man eller kvinna kvittar..), så lär den inte tycka att kvinnan skall stå vid spisen heller.. Mannen kan få betala med kort, via den köksplacerade datorn, medan han rör i grytorna och hon åter fäller en tår. Nu över att ha fått en sån mes till karl. "Tänk om han bara haft en så stilig uniform, som din! Oh, darling!"

Jag är inte bitter.. jag är söt!
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Var får ni ifrån, att jag skulle vara medeltida? Jag vänder ju kappan efter vinden, snabbare än det hinner blås ju! :-D
Man måste ju kunna se saker från olika håll! För och nackdel med allting. Därför viktigt att bygga upp en riskmedvetenhet hos de aningslösa..

-Men så länge det ger fart åt elden så blåser jag väl på!
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
chksix skrev:
-------------------------------------------------------
> Snuten gjorde helt rätt. Skönhet ska belönas ;)


Fick han sätta på´na?
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
ÅL skrev:
-------------------------------------------------------
> vissa trådar utvecklas helt förutsägbart.
> Härligt!

Jag som hade hoppats på saklig diskussion och humorbefriade inlägg när jag startade denna tråden.

HUR KUNDE DETTA HÄNDA?
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
"Jag som hade hoppats på saklig diskussion och humorbefriade inlägg när jag startade denna tråden."
- Och bara för det, så tåflörtade du med Mike_Dee? :-D
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Det är alltså 1500:- i snabba rena pengar till statskassan som den hoppfulle polisynglingen ger bort till en, som han förmodligen hoppades, singeltjej..
Samma beteendeses hos bilprovningén sedan länge! Rent livsfarligt. Det skapas här en ansvarsbefriad grupp ovetande trafikfaror! Och vilka får betala för det, i dubbel bemärkelse!?

Killen hennes fick antagligen micra sin mat själv ändå. För vi lever ju på 2000-talet. Typ asså..
 
Unga kvinnor slipper cykelböter
Ja, en eländig skara som förfular samhället.. Satsa i provrör och dö, så klarar spackelbyttorna sig själva framöver. En vacker kackafoni av omtänksamma medsystrar, aldrig mera krig bara catfights! Miiiiaou! Grrrrrrr..
 
Tillbaka
Topp