Fira 6 juni med cykeltävling! Ja, det kan du göra om du råkar befinna dig i Hammarby Sjöstad i Stockholm på nationaldagen. Stockholms cykelförbund har bådat upp ett flertal olika cykelklubbar för ett jättearrangemang under det som kallas för Nationaldagsspelen.
Tävlingar i XC, LVG och DH står på programmet och även ett minilånglopp för motionärer och nybörjare. Cykling på alla vis med andra ord, det planeras även en kort knattebana vid foten av Hammarbybacken. Friedrich Eltester på Stockholms Cykelförbund är entusiastisk:- Det blir det roligaste arrangemanget vi har på hela året!
Happy pratade lite med Daniel Rytz som för CK Valhall kommer att hålla i landsvägsbiten. Danne kommer att erbjuda ett GP/Criteriumlopp på en cirka 1000m lång varvbana för landsvägselit och vill göra en tävling som är väldigt publikvänlig.
-Man kommer att se deltagare på banan under hela varvet, och vi kommer att få upp farten rejält. Med spurter och dueller, närhet till dom tävlande, färg och fart blir det spännande även för åskådare som inte är cykelintresserade i vanliga fall. Det är ett mycket bra tillfälle att visa upp landsvägscykling.
Johan Andersson och Christer Söderäng från Hellas- och Nackaskogarnas Stigcyklister kommer att dra bansträckningen för både motionsloppet åt Fredrikshofs CK och för XC-tävlingen åt Järfälla CK. Banan kommer till viss del att gå över dom välkända stigarna Traktormakt, Indianer och Vita och Fem svåra. På motionsdelen kommer det dock att bli mer lättåkt. Så här säger Christer:
– Motionsloppet ska vara en introduktion för den som aldrig har cyklat i skogen tidigare, och vi gör troligen två slingor på 20 respektive 30km med flera depåer där tyngdpunkten kommer att vara grusväg och lättåkt stig. Vi vill också ha hjälpryttare längs banan med ”första hjälpen” som kan ingripa om någon vurpar och för att heja på dom som kroknar. Det är också vi som kommer att sköta eventuell städning av banan efteråt och vi kommer att ha ett tält i startområdet där vi tänker informera om vårt arbete i HNS.
Även för Staffan Andrée i Järfälla CK är det viktigt att göra ett lopp som är välkomnande för den som inte tävlat i XC förut.
-Klasserna blir Sport, Junior, U1 och U2. Den som vill köra fort får ställa sig längst fram innan starten. Angående banan så planerar vi med ett lopp som är 2x9km som är både snabbt och utmanande.
Och för att ytterligare visa på cyklingens bredd har man även valt att använda skidbacken 250 meter från Hammarby Sjöstad. Stockholms Friåkare har hand om den biten, och får hjälp med tidtagningen från Spårvägens CK. Liften kommer att vara igång, och det kommer att kosta 150:- för deltagande i tävlingen och 30:- om man bara önskar använda liften för provåkning på en mildare bana nerför. DH-tävlingen kräver föranmälan och licens, men det går naturligtvis att lösa engånglicens. För provåkningen går det dock bra att anmäla sig under dagen.
Alla inblandade arrangörer är för övrigt också intresserade av att höra ifrån cyklister som önskar hjälpa till med allt från snitsling av bana till tidtagning och vi kommer att återkomma med fullständigare kontaktinfo.
Det här känns toppen, och kan väl vara ett bevis på att cykling efter många års frånvaro börjar göra sig hört som en aktivitet som räknas i gemene mans ögon igen. Vi saknar bara alleycat och ett öltält så blir det hela komplett. Och med tanke på hur det svenska sommarvädret kan vara så kanske även en kort Cyklocross-bana vid Luma Park skulle passa in, även om CX-säsongen för länge sedan är över.
Nationaldagsspelens hemsida
Stockholms FÅ