Racerapport från EWS Whistler

Datum:
16 augusti 2016 17:52

Under helgen kämpade över 200 cyklister sig igenom den sjätte deltävlingen i Enduro World Series i ett smällvarmt Whistler. Den totala banan var över 70 kilometer lång med fem stycken snabba och tekniskt utmanande tävlingssträckor. Den första sträckan gick i delar av Whistler Bike Park och var lång, snabb och kantades av djupa bromshåll. Den andra banan var naturlig och tekniskt utmanande stig medan sträcka tre och fyra var kortare men minst lika utmanade. Den sista sträckan gick från toppen av Whistler och slingrade sig hela vägen ner till byn där toppåkarna gick i mål på strax över 20 minuter.

Från Sverige fanns Robin Wallner, Cecilia Thomasson och Hanna Oleträ med på startlistan. Robin gled in på en imponerande elfte plats, trots att han ”glömde svänga vänster på bana fyra”. Cecilia och Hanna kämpade sig igenom den 30-gradiga värmen och tog båda stabila placeringar under hela dagen. Cecilia slutade på en 26:e plats och Hanna på en 30:e plats.

”Det har varit grymt roligt med fint väder och fina banor men det har verkligen varit på gränsen av min förmåga, så jag har fått kämpa” säger Cecilia när hon äntligen korsar mållinjen kring fem-tiden på eftermiddagen.

EWS-Cecilia-SS2 Hanna JonssonCecilia susar nerför sträcka två.

Hanna håller med. ”Det har känts bra, en bra blandning mellan banor i parken och stigar utanför i skogen. Det har varit väldigt torrt så banorna har ändrats mycket sen träningen, men det har gått bra ändå” säger hon efter hon har tagit en klunk ur Cecilias skumpaflaska.

EWS-Hanna-SS2 Hanna JonssonHanna hittar solen och flytet under tävlingens andra sträcka.

”Det har varit en lång dag”, säger en svettig Robin. ”I det stora hela har det gått bra men min största miss var nog att jag glömde svänga vänster på ett ställe i sträcka fyra så att jag tappade en massa tid. Sträcka två var min favoritsträcka och jag är nöjd att jag fick till det så bra där”.

EWS-Robin-Wallner Hanna JonssonRobin tar en imponerande andra plats på sträcka två.

Tävlingens skräll var att både vinnaren på damsidan, Cecile Ravanel, och på herrsidan, Richie Rude, båda punkterade på varsin sträcka men ändå lyckades ta hem dagens snabbaste totaltid. En tuff och svettig tävling som utmanade även de starkaste och duktigaste åkarna!

Resultat:
Damer

1  Cecile Ravanel 55:25.690
2  Isabeau Courdurier 56:22.220
3  Casey Brown 56:26.280

26  Cecilia Thomasson 1:08:42.680
30  Hanna Oleträ 1:09:35.290

Herrar

1  Richie Rude 48:35.650
2  Jesse Melamed 48:42.780
3  Josh Carlson 48:44.300

11  Robin Wallner 49:24.610

 

Lyssna på intervjuer med de svenska deltagarna

Cykling i inboxen

8 900 cyklister får redan Happyrides nyhetsbrev – gör som dem!
✓ Redaktionens bästa artiklar
✓ Utvalda annonser från Köp & Sälj
✓ Populära forumtrådar
✓ Exklusiva tävlingar

Inget spam – avsluta när du vill.

Författare

Hanna Jonsson

Senaste kommentarer

larsaw 2016-08-18

Bra skrivet! Här hittade jag för övrigt en rätt snyggt o beskrivande filmklipp från en "privateers" synvinkel.... 179029722 179029722