Jag har cyklat nästan alla Spectral som Canyon haft i sitt sortiment, inte med alla specifikationer och i alla storlekar men minst en av varje modell och i rätt storlek. Är det här den bästa? Läs vidare så får du veta.
150 mm fram och 140 mm bak, det är slaglängden. Nu ska vi inte låta slaglängden definiera vilken typ av cykel det här är. Spectral definieras snarare av sin geometri och den kinematik som skiljer cykeln från tidigare versioner. Om ordet kinematik verkligen är rätt ord för att beskriva hur utväxlingen i ett länkage förändras under kompression är jag inte helt övertygad om, men det är det ord som oftast används, diskutera gärna detta i tråden.
Åter till Spectral, i lite över tio år har Spectral funnits i Canyons sortiment, samtidigt har Neuron och Strive också funnits med egenskaper som från varsitt håll påminner om Spectral. Det är en av Spectrals styrkor, att den kan konkurrera med både Strive som är Canyons cykel för Enduro på tävlingsbana och Neuron som är en ganska snäll stigcykel. Men jag kan tänka mig att det inte är helt kristallklart för alla hur Canyon segmenterat sitt sortiment. Spectral är en stigcykel för den som gillar att ösa på, vi har testat en version med coildämpare bak och en mullet-setup med 27.5 tumshjul bak och 29 fram. Hela specifikationen ber om att få bli cyklad aktivt och gärna av någon som tar luftvägen över vissa ojämnheter. Framgaffeln är en Fox 36 Performance Elite, vridstyv och med tillräckligt precisa justeringsmöjligheter för dom allra flesta. Gaffeln på en 140-150-slagig cykel kan ibland ha klenare gaffelben (34 mm) för att spara vikt, då blir fronten ofta märkbart flexig, Spectrals gaffel med 36 mm innerben känns trygg. Bakdämparen kommer även den från Fox, en DHX Factory med stålfjäder (coil). Att välja coil till sin stigcykel är ett statement, du prioriterar dämpningsegenskaper och utförsegenskaper. Det som våra fördomar när det gäller coildämpare säger oss stämmer inte helt, cykeln upplevs som väldigt bra på att ta hand om både små ojämnheter och stora men vi upplever den aldrig som för aktiv vid till exempel klättring. Med något klick extra lågfartskompression behövdes aldrig något mer vid klättring, det finns en spak som gör bakdämparen mer trampvänlig men det var inget som behövdes på de stigar vi cyklade. Med timmeslånga klättringar i bergigare trakter hade det nog däremot varit en välkommen funktion. Den version av cykeln som testats kostar cirka 49 000 kronor och har broms och växelkomponenter ur Shimanos XT-grupp.
Spectral CF 8 CLLCTV i en snygg färg som påminner lite om Volvos C70 från 1996, hojta i kommentarerna om ni gillar färgen!Poppigheten? De ändringar i kinematiken vi tidigare nämnde ska enligt Canyon ge en poppigare cykel och påminna mer om Spectral 125 än den långslagiga föregångaren. Jag har cyklat mycket på både Spectral 125 och förra generationens Spectral med Coil och jag är redo att gå i god för Canyons påståenden. Nya versionen av Spectral är poppig och framförallt så känns den mer exakt än sin föregångare, det är lättare både att hitta och hålla linjen. Den här versionen har ett BB-dropp på 36 mm, jämfört med Spectral 125 som hade 41 mm. Med 30 procent sag känns Spectral riktigt planterad och bra i sväng men ändå enkel att bunnyhoppa och snabb att justera ett misslyckat linjeval med.
Petter ElfsbergKlorofyllfyllt greenroom. I skogen trivs Spectral minst lika bra som i en bikepark.Jag gillade Spectral redan innan den här versionen och kanske mest av allt diggade jag Spectral 125, nu lutar det åt att just CF8 CLLCTV är min nya favorit, och då i mulletversionen, kanske att den till och med skulle kunna ha varit lika rolig med 27.5 både fram och bak, men det får vi nog aldrig reda på. På lagom stökig stig känner man sig trygg och ibland mer oövervinnerlig än vad som är bra, det är kul att ladda på och låta cykeln göra jobbet. För det mesta hade cykeln stabilitet nog för att jag skulle kunna reda ut de situationer jag försatte mig i. Hjulen som är plockade ur DT-Swiss endurosortiment känns bombsäkra. Jag körde utan korv i däcken och trivs ganska bra runt 1,8 bar, det klonkade till någon gång och pruttade lite i svängarna ibland men däck med ännu stabilare casing skulle också ha inneburit ett viktstraff som hade påverkat känslan lite för mycket, Maxxis Assegai och Minions känns som en pålitlig och lagom kombo. Skulle jag ägt cykeln tror jag att åtminstone bakhjulet skulle fått någon form av skumkorv. Mulletversionen kan enkelt byggas om till en 29/29 med ett flipchip och byte av bakhjul, en enkelhet som Canyon tror ska göra att fler vågar välja mullet.
Petter ElfsbergPoppet!KIS, elefanten i rummet. Keep it stable är Canyons styrstabiliseringssystem, två fjädrar som drar styret tillbaka mot att cykla rakt. Många skriker rakt ut i panik när K.I.S kommer på tal. Vissa påstår dessutom att det är omöjligt att cykla normalt med systemet, extra omöjligt i låg fart. Ofta så omöjligt att personerna i fråga inte har försökt ens. Jag hade bestämt mig att gå in i testet utan förutfattade meningar och märkte helt ärligt inte av K.I.S. Jag är van att styra dit jag vill och nästan alla cyklar brukar vilja ungefär samma sak som jag. På transportsträckor, grus och cykelbana när jag släppte styret kände jag att höfterna fick jobba mer för att styra men i skogen var fjädrarna inte på något sätt något som störde mig. Kanske att jag var lite stabilare i högre farter, skrev jag inte lite längre upp att det var lätt att hålla linjen? En egenskap jag gärna ger geometrin och kinematiken cred för men kanske att K.I.S har ett finger med i spelet?
Jag är redo att sticka ut nosen, jag tror att många av de som stör sig på K.I.S hade bestämt sig för att göra just det. Med det sagt så är det ytterligare en pryl på cykeln, ytterligare något att behöva bry sig om.
Motsatsen till K.I.S.S, Keep It Simple Stupid! Jag skulle inte vilja kalla det en vattendelare, riktigt så mycket tyngd vill jag inte belägga två relativt små fjädrar med. Men jag skulle inte välja bort en cykel på grund av K.I.S men det skulle inte heller vara det som fick mig att välja en cykel.
En lucka på toppröret, det är allt man ser av K.I.S utifrån. Inne i röret sitter resten av styrstabiliseraren. Luckan är där man justerar hur mycket hjälp man ska få att hålla styret rakt.Testa innan du köper?
Självklart är det bra att få klämma lite på en cykel innan köp. Kanske läsa några tester. Men allra bäst är det att få cykla på sina hemmastigar innan köp. I Göteborg har Canyon precis inlett ett samarbete med Cykelfiket där man i år kan testa just Spectral. Canyon har under det senaste året också byggt upp ett nätverk av servicecenters i Sverige där man kan få hjälp med garantiärenden och helt vanligt mek. Kanske kan vi hoppas på rikstäckande testcenters om några år.
Vem ska ha en Spectral?
För weekend warriors i den lokala enduroserien och stigcyklister på alla nivåer, men det bör finnas en ambition att utvecklas i sin cykling. Spectral är ingen utflyktscykel, det är mer en cykel för dig som letar tekniska utmaningar och hellre nöter en sektion tills den sitter än att leda cykeln förbi. Har du seriösa tävlingsambitioner i enduro bör du nog gå upp till en ännu mer kapabel cykel.
Bra
– För stigcykling i teknisk terräng och utför.
– Mångsidigheten, bra till all stigcykling, bikepark och Enduro
– Mullet och vanlig 29/29 i samma ram
– Prisvärd, hyfsat mycket cykel för pengarna.
Mindre bra
– Kräver att du cyklar aktivt för att leverera max.
– Jag tror att ett aningen längre rear center skulle vara trevligt utför. Men cykeln känns balanserad som det är nu.
Pris: 49 000 kronor
Vikt: 16,2 kilo
Jag som har testat cykeln heter Kalle Bern och gillar all sorts cykling och stigcykling lite extra mycket. Det är framförallt på stigar kring Hellasgården i Ursvik och på Hagakullen jag cyklat. Och ja, jag tror att det här är den bästa Spectral som Canyon har gjort.
Under vår Cykeltestarhelg i Hellas skickade jag ut två medarbetare på en kortare runda för att få ytterligare uttalanden. Då cyklades det även på en Spectral med luftbakdämpare. Kolla in videon för att se vad Aron Och Mattias tyckte.

Höjdskräck 2024-06-28
Fick testa den typ ngn timme i Isaberg eller var det var. Vad jag har förstått är väl tanken att den ska hamna mitt emellan Spectral 125 o den gamla Spectral. Den nya Spectral ska därmed ersätta de båda gamla, eller har jag fel? Tycker själv att E19...
Berk 2024-06-28
Med coil och tunga (för billiga) enduro-hjul, ja. Det är en tuff cykel. Om du söker en lätt cykel till svenska stig finns det lämpligare modeller. Men jag tycker att E1900 hjul är för billiga och tunga och dessutom är 18 POE mycket för liten....
Berk 2024-06-28
Svaret är väl ja. Det finns bra statistik här på forumet av folk som har fått flera nya baktriangel. Tiden det tar verkar dock variera.
ree 2024-06-28
Ja det enda som sticker ut mer än KIS är ju vikten.. 140mm stigcykel. I kolfiber. För 50k. Ska den väga 16kg?
glitch 2024-06-26
16+ kg.... Ingår det ett abbonemang på baktrianglar? ?