Berk
Aktiv medlem
Västra Stockholm
Menar om att Stockholm förbjuder cykling på stigarna i alla reservatet, men inte skriver i reservatsföreskrifter kommer vet många cyklister inte att det är förbjudet.
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Paragraf 8 är väl tydlig så det räcker och blir över?Läste lite snabbt, men det verkar bara nämnas cykling på gatorna, inte på stig. Så då skulle det vara tillåten att cykla på stigarna i naturreservat i Stockholms kommun.
Tycker fortfarande att det är konstigt och förvirrande att man inte skriver i reservatsföreskrifter att det är förbjudet att cyklar på gator.
Jag brukar undvika gator och grusstigar där folk går för att inte störa dom (och för att det är mycket roligare att cykla på stig).
Läste lite snabbt, men det verkar bara nämnas cykling på gatorna, inte på stig. Så då skulle det vara tillåten att cykla på stigarna i naturreservat i Stockholms kommun.
Tycker fortfarande att det är konstigt och förvirrande att man inte skriver i reservatsföreskrifter att det är förbjudet att cyklar på gator.
Jag brukar undvika gator och grusstigar där folk går för att inte störa dom (och för att det är mycket roligare att cykla på stig).
Paragraf 8 är väl tydlig så det räcker och blir över?
Cykel är fordon. Moped är motorfordon. Och så vidare.
Det är knappast den gängse definitionen. En i mitt tycke rimlig gissning är att det med terräng avses det som t.ex. terrängskörningslagen avser som terräng. Där finns inget undantag för stigar.Ja, såg det nu också själva.
Men jag skulle såga att jag aldrig cyklar i terräng, men ofta på stig. Är det klar vad menas med terräng i den här kontexten?
Jo, ja, jag tar absolut kritiken, bra där. Mitt första inlägg handlade mer om hur förvirrad jag är över situationen och undrade vad i h-vete vad som gäller vilket fortfarande inte verkar supertydligt. Tyckte att debatten/tråden var värd att väcka i synnerhet med tanke på hur konstigt och rörigt det är så att situationen går upp för fler här. Men ja, jag är otroligt förvånad över att naturen (ok, åtminstone delvis) tas ifrån mtb cyklisterna i Stockholm utan så mycket debatt och gnäll (åtminstone inte vad det verkar hittills).
Har cyklat mtb en del förr (drygt 10 år sedan) men funderade nu allvarligt på att köpa en igen med all fin natur runt omkring mig men började tveka starkt nu när jag förstår hur ofattbart krångligt det börjat bli här i Stockholm numera. Om jag inte ens kan cykla mtb i Grimsta och Lövsta med omnejd verkar det lite hmmm överdrivet "jobbigt" för mig kan jag tycka, vet inte om jag har lust/ork att alltid transportera cykeln med bil först om transportsträckorna blir överdrivet långa, lika bra att fokusera på lvg cyklande istället.
Oavsett om jag har mtb cykel eller inte så kan man dock självklart gå med i en förening och hjälpa till, det har du absolut rätt i. Vilken förening är du själv med i? Men ja, om det nu är ett så pass brett förbud som det verkar så vore det toppen om man kan kunde få till stånd undantag för lite fler spår.
I praktiken är det inte så krångligt.Jo, ja, jag tar absolut kritiken, bra där. Mitt första inlägg handlade mer om hur förvirrad jag är över situationen och undrade vad i h-vete vad som gäller vilket fortfarande inte verkar supertydligt. Tyckte att debatten/tråden var värd att väcka i synnerhet med tanke på hur konstigt och rörigt det är så att situationen går upp för fler här. Men ja, jag är otroligt förvånad över att naturen (ok, åtminstone delvis) tas ifrån mtb cyklisterna i Stockholm utan så mycket debatt och gnäll (åtminstone inte vad det verkar hittills).
Har cyklat mtb en del förr (drygt 10 år sedan) men funderade nu allvarligt på att köpa en igen med all fin natur runt omkring mig men började tveka starkt nu när jag förstår hur ofattbart krångligt det börjat bli här i Stockholm numera. Om jag inte ens kan cykla mtb i Grimsta och Lövsta med omnejd verkar det lite hmmm överdrivet "jobbigt" för mig kan jag tycka, vet inte om jag har lust/ork att alltid transportera cykeln med bil först om transportsträckorna blir överdrivet långa, lika bra att fokusera på lvg cyklande istället.
Oavsett om jag har mtb cykel eller inte så kan man dock självklart gå med i en förening och hjälpa till, det har du absolut rätt i. Vilken förening är du själv med i? Men ja, om det nu är ett så pass brett förbud som det verkar så vore det toppen om man kan kunde få till stånd undantag för lite fler spår.

8 § Förbud mot fordonstrafik
I terräng är all fordonstrafik förbjuden om inte annat anges genom lokal trafikföreskrift eller vägmärke.
1 § Lokala trafikföreskrifters giltighet
Lokala trafikföreskrifter gäller vägar, torg, parker och andra allmänna platser som inte är enskilda om inte annat särskilt anges.
Jag kan inte juridiska, men skogen borde vara en allmän plats? Annars finns det ingen större anledning att skriva paragraf åtta heller.
Ja, man får undvika Stockholm helt enkelt om man vill cykla mtb i skog och vara laglig. Bra att Lövsta skogen åtminstone till största del är inom Järfälla kommun. Den sträcker sig in båda kommunerna, gränsen går någonstans vid golfbanan ungefär?Lövsta är egentligen inte ett problem. Du kan med lätthet hålla dig i Järfälla kommun när du cyklar stig, och en led i Stockholm.
Om jag kommer till ett naturreservat och ser en skylt med reservatsföreskrifter så skulle jag, och troligtvis det flesta andra som besöker reservatet följa det som står på skylten. Då spelar det nog inte så stor roll vad paragraf 8 eller andra lokala lagar/föreskrifter säger.
På skyltarna vid Grimsta står det att man först och främst ska komma ihåg allemansrättens regler och visa hänsyn mot andra besökare och naturen. Om jag inte har helt fel så får man enligt allemansrätten cykla på stigar i naturen. På skyltarna står det även lite särskilda bestämmelser som gäller i reservatet, ingenting om cykling.
Skulle jag cykla? Helt klart, och utan det minsta dåligt samvete! Gör jag rätt? Tydligen inte.
Visa bilaga 481315Visa bilaga 481317
Frågan är om det ens finns någon överenskommelse med Stockholm stad om delarna av NICK-spåret som går utanför Solna/Sundbyberg, det är kanske bäst att inte börja rota i det.Just i fallet Vildmarksspåret bör det finnas ypperliga möjligheter att få till stånd någon form av undantag annars gissar jag (om det inte redan finns?), ungefär som Nickspåret.
Om det ens finns några såna delar, jag tror inte det längre. Det verkar som att gränsen mellan kommunerna går längs Kymlingelänken.Frågan är om det ens finns någon överenskommelse med Stockholm stad om delarna av NICK-spåret som går utanför Solna/Sundbyberg, det är kanske bäst att inte börja rota i det.
Nej, det har du nog rätt i. Jag kollade bara snabbt på Google Maps och där såg det ut som att kommungränsen gick längre ner i skogen, men det verkar inte stämma (https://kartor.stockholm/kartor-geodata/):Om det ens finns några såna delar, jag tror inte det längre. Det verkar som att gränsen mellan kommunerna går längs Kymlingelänken.
Frågan är om det ens finns någon överenskommelse med Stockholm stad om delarna av NICK-spåret som går utanför Solna/Sundbyberg, det är kanske bäst att inte börja rota i det.
Finns ju hur mycket bra cykling som helst i västra Stockholm som inte är Grimsta.
Jag tycker Görvälns naturreservat är överlägset Grimsta.
Absolut, jag har inte bott här så länge och blev mest mycket snopen när jag fick hör att mtb cykling var förbjudet trots att så många (en hel del åtminstone) mtb cyklar där, tyckte det var synd helt enkelt. Nu har jag förstått/kopplat att förbudet för cykling i naturreservaten inom Stockholms kommun (tex Grimsta) är urgammalt så därför blev kanske diskussionen i den här tråden lite konstig. Men visst, bara man rör på sig lite (förhoppningsvis inte överdrivet långa transportsträckor) så finns det säkert mycket tillgänglig mtb cykling. Exakt, Görväln har jag ganska nära, cyklingsnära och där är det väl inga skumma förbud. :-)
Hej! Var då? Allvarligt alltså, jag känner inte till någon tillåten skogscykling i västra Stockholm alls, så om jag missat något vill jag gärna veta.Finns ju hur mycket bra cykling som helst i västra Stockholm som inte är Grimsta.
Jag tycker Görvälns naturreservat är överlägset Grimsta.
Hej! Var då? Allvarligt alltså, jag känner inte till någon tillåten skogscykling i västra Stockholm alls, så om jag missat något vill jag gärna veta.
Grannkommunerna däremot erbjuder cykling i skogen på Lovö (Ekerö) och Nick-spåret (Sundbyberg). Görväln är väl Järfälla kommun?