Marten D
Aktiv medlem
VARNING för bedragare på Köp och sälj
Kommer inte ihåg, men är det bank-ID på Happyride? Blocket kör med det.Jag kan tänka mig att omdömessystem finns på en massa plattformar för att skapa en känsla av trygghet. Dvs. det levererar inte riktigt det folk tror, men känslor trumfar verkligheten vilket gör att allt känns bra.
Frågan om ett omdömessystem är dock intressant, men man kanske ska utforma det på något annat sätt än skriftliga omdömen eller klickbara stjärnor. Men HUR DÅ?
Sen är det stor skillnad mellan att hitta/stoppa bedragare och att minska risken för att råka ut för en strulpelle. Den senare är lite svårare att fånga upp då det till viss del handlar om förväntningar (hur snabbt man svarar, skickar något, osv) och om kommunikation (vanligt med missförstånd, olika tolkningar, osv).

