Är inte "blöja" ett ord som används för cykelbyxornas stoppning av de som är så fräcka att de kör utan? Jag har aldrig sett det som ett seriöst ord för stoppningen utan trodde det var skämtsamt sagt. Har aldrig hört en cyklist säga det i verkligheten. Är det det svåra med ironi i skrift som gjort att folk faktiskt tror att det kallas blöja?
Det märkliga är att en blöja har som syfte att ta upp avföring och kiss, dvs något helt annat än vad stoppningen i byxorna är avsedd för. En blöja har inte heller i uppgift att agera stoppning, så funktionsjämförelsen brister åt båda håll.
Förr i tiden fick man under fastan (alltså något religiöst påhitt) inte äta kött, men fisk gick bra. Bland annat bäver gick bra att äta. Antagligen tänkte man "åh, den är i vattnet, det måste vara en fisk". Ungefär samma som "åh, det består av tjockare lager tyg vid rumpan, det måste vara en blöja". Slutledningsförmåga noll, ungefär.