Det här må vara en sponsrad artikel, och det framgår som tur är med all önskad tydlighet, men för min del så osar texten så mycket reklam när man läser den att det tar bort all form av nöje i att läsa vidare eftersom hjärnan säger stopp och belägg, och sätter upp barrikader och hindrar texten fritt flöde i hjärnan. Istället sätts alla påståenden direkt för granskning och i detta fall är det inte till dess fördel.
Saxat ur en av de första meningarna:
"...har seglat upp som en av de allra mest kompetenta verkstäderna i Sverige."
Om man vill behålla sin trovärdighet och sin läsares uppmärksamhet för åtminstone resten av artikeln så kan man ju inte skriva såhär utan att lämna några som helst referenser eller argument för varför så skulle vara fallet. Skriv istället "... en av de stora cykelverkstäderna i Sverige" eller varför inte "... en av de senaste cykelverkstäderna som erbjuder dämparservice via postorder"
Och argumentet att man får stopp på cykeln om man inte servar sin gaffel? Är det kedjebrott man får eller yttrar det sig som ett rambrott? Hade det inte varit vettigare att skriva om de lite mer tekniskt riktiga förklaringarna om ökat slitage, förtidig innerbensdöd, stiction, försämrad dämparfunktion etc? Jag tror att de flesta som hänger här på happy är antingen redan ganska bekanta med fenomenen eller så läser man för att man vill lära sig. Så jag tror både jag och många andra hade önskat oss lite bättre teknikhöjd på en sådan här artikel.
I den bästa av världar så tycker jag en "sponsrad artikel" skulle vara en artikel eller recension där sponsorn betalar för att få en artikel eller recension på sin pryl, men där innehållet och texten skrivs av redaktionen utan inblandning av sponsorn. Bra pryl/tjänst får bra recension, dålig pryl/tjänst får en dålig recension, alternativt att den inte publiceras alls på inrådan av sponsorn. Det hade varit en schysst nivå och något jag tror många hade varit OK med. I annat fall får man gå över till att kalla det för en "annons i textformat" istället.